Palīdzības sniegšana hipotermijas gadījumā no ūdens izglābtajiem

Palīdzības sniegšana hipotermijas gadījumā

Palīdzības sniegšana no ūdens izglābtajiem hipotermijas apstākļos

Atceries, ka savlaicīga informēšana par nelaimes gadījumu ir noteicošs faktors dzīvības glābšanai! Par nelaimes gadījumiem jūrā rūpējas palīdzības dienesti:

  • Tālrunis 115 (avārijas dienests).
  • Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta avārijas tālrunis – 112.

Ja cilvēks cieš no hipotermijas (hypothermia), viņš sāk trīcēt, vairumam cilvēku ir arī grūtības pārvietoties – viņi kļūst lēnāki un zūd arī koordinācijas spējas. Hipotermijas iespaidā cilvēks var justies arī apdullis, apjucis, zaudējis spēju orientēties telpā. Hipotermijas dēļ var arī būt apgrūtinātas indivīda runas spējas un, no malas raugoties, viņš varētu šķist alkohola vai citu narkotisku vielu apreibināts.

Ļoti spēcīgas hipotermijas gadījumā jau var kļūt apgrūtināta elpošana un sirds ritms var sasniegt kritiski zemu līmeni – šādā stāvoklī cilvēks vispirms zaudē samaņu un galu galā nosalst. Vienlaikus ir zināmi gadījumi, kad cilvēks pēdējos mirkļos pirms nosalšanas pagūst veikt dažādas dīvainas darbības, kas, pēc zinātnieku domām, varētu būt smadzeņu ierosināts pēdējais mēģinājums glābt dzīvību.

Uzzini vairāk par izdzīvošanu hipotermijas apstakļos

Palīdzības sniegšana hipotermijas gadījumā, protams, būs atkarīga no izdzīvojušā vispārējā stāvokļa un glābēju rīcībā esošajiem līdzekļiem. Parasti izglābtajiem, kuri izturas saprātīgi un spēj atcerēties pieredzēto, lai arī viņus krata pamatīgi drebuļi, ir nepieciešams vienīgi novilkt visas slapjās drēbes un nomainīt tās ar sausu apģērbu vai segām. Ja nav siltu drēbju vai segu un ja nav iespējams slapjo apģērbu novilkt, cietušo ar visām slapjajām drēbēm var ietit polietilēna plēvē vai ievietot polietilēna maisā, tādējādi cietušais zaudēs daudz mazāk siltuma. Cietušie no ūdens jāizceļ pēc iespējas horizontālākā stāvokli un arī jānes šādā veidā vai ātrāk jānovieto guļus. Vēl labāk – stāvoklī, kādā novieto cilvēku bezsamaņā, un tā arī jāatstāj līdz turpmākajai palīdzībai.

Karstus un saldus dzērienus cietušajam drīkst dot tikai tādā gadījumā, ja cilvēks ir pie samaņas un viņam ir rīstīšanās un klepošanas reflekss. Ieteicama arī atpūta siltumā, kas nepārsniedz +25 °C (istabas temperatura). Nedrīkst lietot alkoholu un smēķēt. Atdzisušo ādu nedrīkst masēt vai rīvēt.

Vienmēr jāpatur prātā, ka izglābtie, kas sākumā ir pie samaņas, var saslimt un zaudēt samaņu drīz pēc izglābšanas. Tāpēc viņi jānovieto guļus, kājas nedaudz paceļot uz augšu (šoka poză), un nepārtraukti jāuzrauga, līdz organisma temperatūra sasniedz +35 °C. Smagākos gadijumos, kad izglābto nekrata drebuļi un viņš ir daļējā vai pilnīgā bezsamaņā vai viņam vispār nav dzīvības pazīmju, nepieciešams sniegt neatliekamo palīdzību, lai nosargātu dzīvību, kamēr tiek gaidīti ārsta norādījumi par konkrētiem palīdzības pasākumiem. Pie ārsta jāvēršas pēc iespējas ātrāk, un neatliekamās palīdzības pasākumus nedrīkst pārtraukt, līdz ierodas ārsts.

Neatliekamās palīdzības pasākumi pēc izvilkšanas no ūdens, ja cietušais pēc izglābšanas ir bezsamaņā:

1. Atbrīvo cietušā elpceļus:

  • apskata un, ja vajadzīgs, iztīra mutes dobumu (labi nostiprinātas zobu protēzes atstāj, bet, ja tās ir vaļīgas, izņem),
  • atliec cietušā galvu un ar ātru kustību izvelk uz priekšu apakšžokli;

2. Ja izglābtais cilvēks neelpo, nekavējoties uzsāk mākslīgo elpināšanu (no mutes mutē vai no mutes degunā) ar divām glābēja izelpām cietušā elpceļos;

3. Kontrolē gaisa cirkulāciju 10 sekundes, vēro, vai cietušais neklepo, vai nekustas krūškurvis, citas ķermeņa daļas;

4. Ja gaiss cirkulē, turpina mākslīgo elpināšanu 12 reizes minūtē (vienu reizi 5 sekundēs). Ik pēc minūtes jāpārbauda gaisa cirkulācijas pazīmes. Ja to nav, uzsāk mākslīgo sirds masāžu (elpināšanas un sirds masāžas attieciba ir 2:15). Uzsākot sirds atdzīvināšanu, tā jāturpina, līdz pacients tiek pilnīgi sasildīts vai nogādāts slimnīcā;

5. Ja izglābtais elpo, bet ir bezsamaņā, viņu nogulda stabilā sānu guļā. Tas nepieciešams tādēļ, lai nodrošinātu, ka cilvēka elpošanas ceļus neaizsprosto mēle vai vēmekli;

6. Jāizvairās no nevajadzīgas cietušā pārvietošanas, piemēram, lai noskaidrotu, vai nav smagu ievainojumu, nenovelciet slapjās drēbes. Nemasējiet cietušo;

7. Jānovērš turpmāka siltuma zaudēšana vēja un ūdens iztvaikošanas dēļ. Uzmanīgi ietiniet cietušo segas un/vai glābšanas maisā, vai lielā plastikāta maisā un nekavējoties nogādājiet viņu aizvējā vai telpā, kur gaisa temperatūra sasniedz normālu istabas temperatūru. Cietušo novieto horizontālā stāvokli, galva nedaudz uz leju;

8. Padomus par cietušo sasildīšanu un lēmumus par turpmāko ārstēšanu jāsaņem no ārsta. Ja uzreiz nav pieejams ārsta padoms, jāturpina dzīvības glābšanas procedūras, kuras minētas 1.-5. punktā. Ja no ūdens izvilktā cilvēka stāvoklis pasliktinās – mitējas elpošana un zūd pulss – vai arī viņš izskatās kā miris, atdzīvināšanu nedrīkst pārtraukt, līdz cietušais nav sasildīts. Labākā aktīvā sasildīšanas metode – zem cietušā paliek siltu segu, bet ne siltāku par +40 °C. Cietušo nedrīkst sildīt vannā vai dušā. Nemēģiniet sasildīt cilvēku, intensīvi kustinot viņa rokas vai kājas. Nekādā gadījumā nelieciet siltus priekšmetus pie atsegtas ādas, jo apsaldēto ādu var viegli apdedzināt.

Drošakais stāvoklis bezsamaņā esošam cilvēkam
Drošakais stāvoklis bezsamaņā esošam cilvēkam

Drošākais stāvoklis bezsamaņā esošam cilvēkam – nogulda viņu uz vēdera, galvu pagriež uz sāniem. Spilvenu zem galvas neliek. Pavelk uz augšu kāju, kas atrodas tajā pusē, uz kuru pagriezta galva, un noliek tās pašas puses roku saliektā stāvoklī uz priekšu. Zodu pavelk uz augšu. Otru roku iztaisno, kā parādīts zīmējumā. Drēbēm pie kakla un vidukli jābūt vaļīgām. Jāizņem zobu protēzes.

Noslēgumā par hipotermiju un aukstuma terapiju

Apzināti ejot aukstā ūdenī var būt vajadzīga liela saņemšanās, taču ledus peldes priekšrocības un sajūtas pēc tam, ir tā vērts. Uzlabota imūnsistēma, labāka garīgā skaidrība un veselība, kā arī uzlabota vielmaiņa ir diezgan vilinoši ieguvumi un iemesls, kāpēc to ir vērts turpināt.

Palīdzības sniegšana hipotermijas gadījumā
Palīdzības sniegšana hipotermijas gadījumā

Vairāk par rūdīšanās, ledus un aukstuma peldēm

Auksta ūdens duša, norūdīšanās ieguvumi
Aukstuma peldes priekšrocības, kāpēc to vajag darīt
Motivācijas tehnika aukstai ziemas peldei

Kur pieteikties, lai iegūtu ar niršanu saistīto apmācību Latvijā?

🤿😀 Ja meklējat padomu niršanā vai konsultāciju par niršanas sportu ar vai bez baloniem, zvaniet PADI nirēju instruktoram (PADI niršanas instruktors un lektors Valters Preimanis) t. 220-77-202 (WhatsApp 220-77-202).