Pasaules astoņkāju diena 8. Oktobrī (World Octopus Day)

World Octopus Day

Pasaules astoņkāju diena, katru gadu 8. oktobrī! Svinam visi kopā, godinām šīs interesantās jūras radības!

Kā norāda dienas nosaukums (World Octopus DayPasaules astoņkāju diena), Pasaules astoņkāju diena atzīmē vienu no raksturīgākajām radībām, kas mūsdienās dzīvo uz planētas: astoņkāji. Šis astoņkājainais, skaistais un noslēpumainais radījums no jūras zemūdens vienmēr ir bijis tāds, kas ar savu inteliģenci, mobilitāti un adaptēšanās spēju ir aizrāvis zinātniekus.

World Octopus Day

Astoņkāji ir atzinības vērti vairāku iemeslu dēļ

Pirmkārt, viņi ir vieni no lielākajiem zemes izdzīvotājiem. Patiešām, neskatoties uz salīdzinoši īso mūža ilgumu, astoņkāju fosilijas ir datētas ar vairāk nekā 300 miljoniem gadu, kas nozīmē, ka tās ir agrākas pat dinozauriem.

Iespējams, viens no iemesliem, kāpēc šīs unikālās radības ir tik ilgi izdzīvojušas zem jūras, ir tas, ka tiek uzskatīts, ka tās ir arī ļoti inteliģentas. Ar aptuveni 500 miljoniem neironu, kas atrodas viņu smadzenēs un rokās, viņi spēj apiet savus instinktus, mācīties un atrisināt problēmas tā, kā to nespēj ļoti daudzas citas jūras radības. Daži no tiem pat ir bijuši radoši, izmantojot izmestas kokosriekstu čaumalas un padarot tās par pārvietojamām mājām. Atjautīgi!

World Octopus Day

Jautri fakti par astoņkāji

Pārsteidziet dažādus draugus vai kolēģus Pasaules astoņkāju dienā, daloties ar jautriem faktiem un sīkumiem, kā piemēram:

Milzu Klusā okeāna astoņkājis ir lielākā un visilgāk dzīvojošā šīs radības suga. Ir reģistrēts, ka tas spēj izaugt līdz vairāk nekā 272 kg , lai gan tas ir neparasti. Parasti tie ir tikai aptuveni 20 līdz 30 kilogramu.

2016. gadā 14 000 pēdu (2,6 jūdzes) dziļumā zem jūras videoklipā tika iemūžināts “spoku” astoņkājis Okeanos Explorer. Astoņkājis ir radījums ar interesantu asinsrites sistēmu. Viņiem ir trīs sirdis un zilas asinis. Viens astoņkājis ir tik inteliģents, ka viņš spēj atvērt bērniem drošu tablešu pudeli, lai piekļūtu iekšā esošajai uzkodai. Tas ir vairāk nekā daži pieauguši cilvēki spēj!

Pasaules astoņkāju dienu svin oktobrī

8.oktobrī tiek atzīmēta Starptautiskā astoņkāju diena. Oktobris šīm svinībām izvēlēts, jo angļu valodā vārdi “oktobris” un “astoņkājis” skan līdzīgi – “october” un “octopus”. Abi šie vārdi cēlušies no latīņu vārda “octo” – astoņi. Te jāatzīmē, ka seno romiešu kalendārā oktobris bija astotais mēnesis.

#OctopusDay
#WorldOctopusDay
#daivings
#daivingslv