Auksta ūdens duša, norūdīšanās ieguvumi un kā to darīt?

Ir daudzi iemesli, kādēļ, cilvēki vēlas norūdīties. Pamatā cilvēkiem ir vēlme nostiprināt savu veselību un imunitāti. Vēl būtisks motivācijas avots ir aukstuma izturība aukstā laikā. Cilvēkos ir apzināta vai neapzināta vēlēšanās palielināt savu gribasspēku. Auksta duša un norūdīšanās procedūras ir noderīgas gan veselības stiprināšanas, gan gribasspēka attīstīšanas gadījumos, un panākumus nodrošina regularitāte.

Lietojot aukstu ūdeni cilvēki slimo mazāk

Motivējošs ir doktora Dr. Buijze (Holande) pētījums, kurā tika aptaujāti  3018 cilvēki vecumā līdz 65 gadiem. Rezultāti bija pārliecinošai – cilvēki, kuri regulāri lieto aukstās dušas slimo par 30% mazāk. Un tie, kuri paralēli aukstajām dušām nodarbojās ar sportu un fiziskām aktivitātēm slimo par 54% mazāk par kontroles grupu.

Auksts ūdens uzlabo ķermeņa termoregulāciju un regulāra rutīna attīsta un aktivizē “brūno” taukus, kuri palīdz cilvēka temperatūras regulācijā.

Aukstuma dušas vēsturē un literatūrā

Hipokrāts, medicīnas pirmsācējs, saviem pacientiem izrakstīja aukstās vannas. Senajā Romas laikmetā viens rituāls ietvēra vairākas telpas ar paaugstinātu temperatūru, pēc tam beidzot ar iegremdēšanu aukstajā baseinā, tātad arī latīņu valodas vārdu frigidarium. Jūs joprojām redzat tādas prakses piemērus visā pasaulē.

Aukstuma dušas sportistiem

Sportisti lieto ledus vannas, lai samazinātu vietējo iekaisumu un sāpīgumu pēc lielas treniņu slodzes un uzlabotu organisma atgūšanas laikus. Auksta ūdens vanna uzlabo sportista darbspējas, paātrinot ķermeņa temperatūras normalizēšanos. Tādā veidā tiek samazināta fiziskās slodzes radītā stresa ietekme uz organismu katrā no sacensību posmiem. Cilvēka iegremdēšana pēc iespējas aukstākā ūdenī ir vislabākā ķermeņa atdzesēšanas metode karstuma dūriena gadījumā.

Kad uzsākt rūdīšanos aukstā dušā?

Sākt rūdīties var jebkurā dienā vai gadalaikā, ne visi cilvēki uzsāk rūdīties vasarā. Var sākt arī ziemā. Sāciet darboties pakāpeniski un Jūsu panākumi neizpaliks. Ja cilvēkam ir vāja imunitāte vai aukstums ir biedējošs, tad ir jāsāk ļoti pakāpeniski, pamazām pārejot uz ilgāku aukstuma ekspozīciju. Ja pēc pirmās ir kādas veselības problēmas, vispirms konsultējieties ar savu ārstu.

Kā uzsākt rūdīšanos?

Lai apņemšanās rūdīties strādātu un rezultāti būtu pastāvīgi ir jāmaina cilvēku domāšana par aukstumu. Ir vispārpieņemts jēdziens, ka komforts un siltums ir labs un pozitīvs. Siltums ir patīkams, taču tas padara cilvēkus vājus un ķermeni pasīvu termoregulācijai. Aukstums var šķist draudīgs, bet var būt mums labs draugs.

Rūdīšanās un kontrastdušas ieguvumi veselībai

Pārmaiņus auksts un karsts ūdens stiprina asinsvadus, sniedz ādai tonusu un paaugstina imunitāti. Karsts ūdens atver ādas poras, bet auksts tās sašaurina – līdz ar to kontrastduša ir lielisks veids, kā attīrīt ādu. Ūdens kontrasti uzlabo asins cirkulāciju un palīdz ādai kļūt elastīgākai. Regulāra rīta kontrastduša sniedz arī enerģiju, palīdz tikt galā ar stresu un psiholoģiskām problēmām.

Kā uzsākt aukstā ūdens dušas?

  1. Sāc ar siltu vai karstu dušu, mazgājies cik patīk.
  2. Pagriez aukstā ūdens dušu un sāc ar kāju apliešanu un pakāpeniski dodies uz augšu, līdz pleciem.
  3. Pirmajā reizē sāc ar 10-15 sekundēm auksta ūdens. Katru nākamo reizi palielini aukstā ūdens ekspozīciju par 5 vai 10 sekundēm, līdz 1-2 minūtēm. Pavadot zem aukstā ūdens krāna vairāk par minūti, ķermenī sākas termoizolāciju un ķermenim paliek silti.
  4. Vienmēr beidz ar aukstu dušu.

Sākumā pierast pie aukstuma var palīdzēt kontrasta dušas

  1. Pēc tam, kad esi nomazgājies siltā dušā, pagriez ūdeni nedaudz aukstāku, bet ne stindzinošu.
  2. Pastāvi zem šīs vēsās dušas aptuveni 1 minūti.
  3. Tad atkal sasildies siltā dušā un atkal uzgriez aukstāku ūdeni.
  4. Iesākumā vari variēt siltu un vēsu ūdeni, bet vēlāk, kad āda pieradusi, vari kontrastu palielināt. Jo lielāka temperatūras starpība starp auksto un karsto ūdeni, jo labāks efekts.

Ko darīt pēc aukstuma dušām?

Nākamais solis pēc aukstuma dušām ir peldes aukstā ūdenī,  ziemas apstākļos āliņģī, par ko varēsim izlasīt nākamajā rakstā par imunitātes uzlabošanu un veselības stiprināšanu.

Seko mums, lai uzzinātu vairāk par izaicinājumiem, imunitātes nostiprināšanu un rūdīšanos.

Vairāk rakstu par rūdīšanās ieguvumiem uz veselību