Ledus peldes priekšrocības- Kā aukstuma terapija izmaina ķermeni un smadzenes

Aukstuma pelde

Ledus peldes terapijas vispārējā ideja ir tāda, ka ķermeņa atdzesēšana ūdenī liek ķermenim aktīvi strādāt, lai uzturētu iekšējo temperatūru. Tas palielina asins plūsmu visā ķermenī. Turpinājumā ir vairāki zinātniski izpētīti ledus peldes ieguvumi.

Ātrāka atveseļošanās pēc vingrinājumiem un traumām

Sportistiem aukstuma terapija var palīdzēt atgūties no fiziskās slodzes radītām sāpēm. Ideja ir tāda, ka aukstums samazina pietūkumu un pienskābi, kas izraisa muskuļu sāpīgumu pēc treniņa. Saskaņā ar 2010. gada pētījumu tas darbojas, sašaurinot asinsvadus. Vienā sporta medicīnas pētījumā tika atklāts, ka iegremdēšana ledus vannā pēc spraiga skrējiena palīdz paaugstināt audu skābekli, kas palīdz atjaunot muskuļus. Aukstuma terapija arī palīdz mazināt traumas izraisītās sāpes. 2014. gada metaanalīze parādīja, ka aukstuma terapija var mazināt sāpes pat pēc ķermeņa sasilšanas. Secinājums- aukstuma terapija ir piemērota muskuļu sāpju mazināšanai pēc sporta nodarbībām.

Imūnās sistēmas pastiprināšana

Tā kā ziema cilvēki slimo vairāk, sākumā ir grūti noticēt, ka aukstums var uzlabot imūnsistēmu. Klīniskajā izpētē Nīderlandē tika atklāts, ka cilvēki, kas gāja aukstā dušā, par 29% retāk kavēja darbu. Bet cīņa ar saaukstēšanos nav vienīgais veids, kā aukstuma peldes terapija var palīdzēt imūnsistēmai. Aukstuma iedarbība palielina leikocītu daudzumu organismā, kas aizsargā pret slimībām. Ledus vannas var ietekmēt vēža šūnas. Ir pierādīts, ka ikdienas īslaicīgs aukstuma stress (piemēram, no aukstas dušas vai peldes) palielina citotoksisko T-šūnu un NK šūnu skaitu un aktivitāti. Šīs šūnas ir galvenie audzēja šūnu novēršanas un uzbrukuma dalībnieki. Pēkšņa iegremdēšana ledus aukstā ūdenī palielina arī galvas smadzeņu asinsvadu caurlaidību, kas var palīdzēt aizsargāties pret dažām saslimšanām.

Uzlabo smadzeņu darbību un garastāvokli

Aukstuma terapija palīdz fokusēties. Tas, ir saistīts ar kateholamīnu, kurš izdalās aukstuma peldes rezultātā. Pakļaušana aukstumam aktivizē veģetatīvo (simpātisko) nervu sistēmu (Simpātiskā nervu sistēma aktivizējoties, paātrina sirdsdarbību, sasprindzina muskuļus un palielina to spēku, paplašina acu zīlītes, paātrina vielmaiņas procesus, samazina gremošanas sulu izdalīšanos, paplašina elpvadus jeb bronhus.) un palielina endorfīnus (Līdzās adrenalīnam mūsu organismā izdalās endorfīni. Pateicoties šiem endorfīniem mazinās sāpes noslogotajos muskuļos, paaugstinās reakcija un organisms pielāgojas intensīvai slodzei ātrāk.). Tas arī palielina noradrenalīna izdalīšanos smadzenēs, kas sagatavo ķermeni darbībai un asina fokusu. Aukstuma terapija uzlabo garastāvokli. Ir novērots, ka aukstums smadzenēm sūta elektriskus impulsus, kas izraisa antidepresantu terapiju. Faktiski tiek uzskatīts, ka tā paša iemesla dēļ aukstuma terapijai var būt antipsihotiska iedarbība. Aukstuma terapijā elektriskie impulsi var arī “izspiest” psihotiskās neirotransmisijas.

Palielina enerģijas, metabolisma (vielmaiņas) un svara zudumu

Ielecot aukstā ūdenī, zemās temperatūras šoks izraisa enerģijas pārpilnības sajūtu (mazliet reibinošu sajūtu). Tas, notiek kateholamīnam (adrenalīns un noradrenalīns) un endorfīniem izdaloties ķermenī, reaģējot uz aukstumu. Tas būtībā ir milzīgs adrenalīna pieplūdums. Pētnieki atklāja, ka iegremdēšana 14 C grādu aukstā ūdenī palielina kateholamīnu palielināšanās līmeni par 530 procentiem! Ledus vannas uzlabot metabolismu (vielmaiņu) un paātrina svara zaudēšanu. Pētījumā par cilvēka metabolismu atklājās, ka aukstuma iedarbība palīdz baltajiem taukiem rīkoties kā brūnajiem taukiem. Brūnie tauki ir “labie tauki”, kas palīdz ķermenim radīt siltumu (jaundzimušajiem ir daudz brūno tauku). Tas nozīmē, ka aukstuma peldes terapija palīdz sadedzināt baltos taukus.

Noslēguma domas par ledus peldēm un aukstuma terapiju

Ejot aukstā ūdenī var būt vajadzīga liela saņemšanās, taču ledus peldes priekšrocības un sajūtas pēc tam, ir tā vērts. Uzlabota imūnsistēma, labāka garīgā skaidrība un veselība, kā arī uzlabota vielmaiņa ir diezgan vilinoši ieguvumi un iemesls, kāpēc to ir vērts turpināt.

Vairāk par rūdīšanās, ledus un aukstuma peldēm

Auksta ūdens duša, norūdīšanās ieguvumi
Aukstuma peldes priekšrocības, kāpēc to vajag darīt
Motivācijas tehnika aukstai ziemas peldei