Zemūdens niršanas talka Daugavā, tīrāka upe peldēšanai un laivošanai

Pagājušajā sestdienā, 27. aprīlī, Daugavas posmā no Zaķusalas televīzijas torņa līdz Salu tiltam noritēja plaša zemūdens talka, kuru organizēja niršanas klubs “Daivings”, “Cressi” niršanas centrs, kopā ar Profesionālā niršanas instruktoru asociācijas sertificētiem un apmācītiem ūdenslīdējiem. Pasākumā piedalījās vairāki desmiti nirēji, pieredzējuši ūdenslīdēji ar pārējiem talkotājiem, kuru mērķis bija atbrīvot Zaķusalu un upes gultni no atkritumiem un padarīt tīrāku Daugavas apkārtni.

ūdenslīdējiem Lielajā talkā Daugavā

Talka Daugavā norit veiksmīgi:

Neskatoties uz zemāko redzamību zem ūdens (aptuveni 100 cm), pateicoties labvēlīgajiem laikapstākļiem – ūdens temperatūrai ap 8°C un mērenam vējam un straumei – nirēji spēja paveikt ievērojamu darbu. No upes gultnes tika izcelti daudzu simti kilogramu: riepas, armatūras gabali, ūgunsdzēsēju āķi, automašīnas daļas, dažādi sadzīves atkritumi, būvgruži un citi piesārņojoši priekšmeti.

Sabiedriskais darbs ar vērtību:

Kā norāda niršanas kluba “Daivings” vadītājs Valters Preimanis, šī talka apliecināja, ka niršana ar akvalangu var būt ne tikai aizraujošs hobijs, bet arī vērtīgs sabiedriskais darbs. Pateicoties visu dalībnieku nesavtīgajam ieguldījumam, Daugava ir kļuvusi tīrāka un pievilcīgāka gan rīdziniekiem, gan pilsētas viesiem.

Ņemot vērā talkas dalībnieku entuziasmu un pozitīvos rezultātus, niršanas klubs “Daivings” plāno šādas regulāras tīrīšanas akcijas rīkot arī turpmāk. Tā ir lieliska iespēja ne vien rūpēties par Daugavas ekoloģisko stāvokli, bet arī saliedēt niršanas entuziastus un veicināt sabiedrības izpratni par zemūdens vides aizsardzības nozīmīgumu.

ūdenslīdējiem Lielajā talkā Daugavā

Drona operātors palīdz talkotājiem

Drona pielietošana talkas laikā ļāva ievērojami paplašināt tīrīšanas zonu un nodrošināt efektīvāku atkritumu savākšanu.

Kā norāda niršanas kluba “Daivings” vadītājs Valters Preimanis, drona palīdzība bija neaizstājama, jo tas ļāva veikt apsekošanu grūtāk pieejamās vietās un atzīmēt zem ūdens ūdens lielākus un smagākus priekšmetus, kurus ūdenslīdējiem vienatnē atrast būtu sarežģīti.

Niršanas kluba Daivings ūdenslīdēji Lielajā talkā Daugavā Zaķusalā
Niršanas kluba Daivings ūdenslīdēji Lielajā talkā Daugavā Zaķusalā

Par zemūdens niršanas talku Daugavā

Jāpiebilst, ka šī plašā zemūdens talka tika organizēta ne vien ar niršanas kluba “Daivings” spēkiem, bet gan sadarbībā ar Profesionālo niršanas instruktoru asociāciju (PADI) un Lielās talkas organizatoriem. Tas apliecina, ka rūpes par Daugavas tīrību un apkārtējās vides veselību apvieno dažādu jomu pārstāvjus un organizācijas.

Peldvietu gultni attīra no vecām riepām un mopēdiem

Kā norāda PADI instruktors Valters Preimanis, Latvijā ir ievērojams skaits niršanas entuziastu, kuriem niršana ar akvalangu ir ne vien aizraujošs hobijs, bet arī veids, kā iepazīt un izpētīt zemūdens pasauli. Lielās talkas ietvaros šie entuziasti apvienoja savas prasmes un pieredzi ar citu talku dalībnieku darbu, lai ne vien sakoptu Daugavas krastus, bet arī rūpētos par upes gultnes tīrību.

Šāda sadarbība ir ne vien efektīva, bet arī veicina sabiedrības izpratni par ūdenstilpju ekoloģisko stāvokli un aicina ikvienu iesaistīties to sakopšanā. Tās ir ne vien praktiskas, bet arī vērtīgas mācības par atbildīgu attieksmi pret vidi un prasmi rūpēties par dabas resursiem.

Tāpēc ir gandarījums secināt, ka zemūdens niršanas talka Daugavā ne vien atnesa tīrāku upi, bet arī apvienoja dažādu jomu pārstāvjus kopīgā mērķī un veicināja sabiedrības iesaistīšanos vides aizsardzībā.