Nāriņas trenējoties izglābj nirēju, sniedzot pirmo palīdzību un elpināšanu uz ūdens

Nāriņas trenējoties izglābj nirēju

Kad dzirdat frāzi “nāriņas glābj cilvēkus”, par ko Jūs domājiet? Jūs, viespējams, domājat par ainu no Holividas filmas “Mazā nāriņas”, kur Ariela izglābj Ēriku no noslīkšanas. Lai kur arī prāts jūs aizvestu, ir 2022. gads, nāras joprojām pastāv, un arī jūs varat par tām kļūt. PADI ir izstrādājusi nāriņu apmācību programmu, kuras daļā ir plābšana. Reizēm iegūtās zināšanas nākās pārbaudīt praksē, kā apmācītas ir šīs zemūdens pasaules cienītājas, kuras peld ar vienu pleznu, ko sauc par monopleznu, un uz ko viņas bija spējīgas zem ūdens glābšanas darbos.

Nirējs Pablo Avila, kuram ir 62 gadi, nirstot pie Kalifornijas Katalinas salas, ūdenī zaudēja samaņu un tika izglābts – nāra sniedza akvalangistam dzīvības skūpstu.

Pablo Avila

Nāriņas glābšanas misijā

Kādā liktenīgā 2022. gada novembra dienā, Mermaid apmācības klase pārliecināja nirēju masas – ticēt pasakām. Nāras ir īstas un glābj cilvēkus. Un, ja jums paveicas, nāriņa var glābt jūsu dzīvību. Trīs jaukām dāmām no Kalifornijas, kas bija iesaistītas PADI Mermaid kursu apmācībā, nārinu apmācības programmā, izdevās parādīt pasaulei, ka viņas ir labi uztrenējušās adaptācijai ūdenī, jo izglāba nirēja dzīvību.

Trīs meiteņu nāru grupa praktizēja pirmās palīdzības apmācības atklātā ūdenī netālu no Katalinas salas Kalifornijā, kad izdzirdēja kādu vīrieti saucam pēc palīdzības. “Mēs jau atradāmies glābšanas režīmā,” saka Elaina Garcia (33), kura ir instruktore un pasniedza PADI Mermaid , Pirmās palīdzības nāru nodarbību. “Tas bija tik traks moments.”

Piepeldējot viņam klāt, grupa palīdzēja novilkt Avila aprīkojumu un nogādāt viņu krastā, vienlaikus sniedzot viņam elpināšanu no mutes- mutē, un nogādāja viņu pie sanitārās palīdzības mediķiem, kuri gaidīja.

“Mums bija arī brīvās niršanas instruktore Čina, kura palīdzēja nirēja glābšanā. Ūdenī atradās nāru instruktore, brīvās niršanas instruktore un abas ar Elainu glābšanas laikā valkāja nāras astes.

Trīs sievietes atrada akvalangistu grupu, no kuriem viens kungs, Pablo Avila, bija bezsamaņā, tam no mutes nāca putas un viņš neelpoja. Visi strādāja kopā, lai palīdzētu noņemt 73 gadus vecajam ūdenslīdējam niršanas ekipējuma piederumus, ieelpotu gaisu un izpeldētu viņu līdz krastam.

Nāriņa Elaina Garsija: izglāba nirēja dzīvību
Nāriņa Elaina Garsija: izglāba nirēja dzīvību

Ilggadējie niršanas draugi nokļūst nelaimē

62 gadus vecais Havjers Klaramunts pirms 46 gadiem satikās ar Pablo Avilu, apmeklējot akvalangu niršanas kursus. Kopš tā laika abi niruši kopā. Viņi abi ir pieredzējuši nirēji: Klāramunts kļuva par niršanas meistaru PADI Divemaster, pēc tam par niršanas instruktoru. Avila savulaik bija akvalangistu kluba prezidents. “Mēs ar niršanu nodarbojamies jau kādu laiku,” viņš saka.

Oktobrī Avila devās no savām mājām, lai apmeklētu Klāramuntu viņa mājās Mission Vieja, Kalifornijā. 23. oktobrī abi vīrieši kopā ar Klāramunta dēlu Džošua devās niršanā pie Casino Point, zemūdens niršanas parka Katalinas salā.

Klāramunts stāsta, ka nirstot pārbaudījis ikviena nirēja, gaisa balonu spiediena mērītājus un nolēmis, ka ir pienācis laiks doties uz krastu. Viņš deva signālu savam dēlam, dēls signalizēja pretī. Viņa draugs joprojām pētīja apkārtni. “Es aizgāju viņam aiz muguras un pavilku viņu,” stāsta Klāramunts. “Es lūdzu viņu pacelties ūdens virspusē, un viņš piekrita. Tas ir pēdējais, ko viņš atceras.”

Klāramunts uzskata, ka Avils kāpumā gāja pārāk ātri un, iespējams, aizturēja elpu, vai varbūt bija problēmas ar akvalangu, ko viņš bija noīrējis. Neilgi pēc tam, kad tie parādījās ūdens virspusē, Klāramunts redzēja, ka no Avila mutes izplūst putas. “Viņš teica:” Es nevaru paelpot,” Klāramunts atceras – tad Avils zaudēja samaņu.

“Es viņu uzreiz satvēru, noņēmu masku, apgriezu, iztīrīju muti,” atceras Klāramunts. Viņš un viņa dēls sāka vilkt Avilu uz krastu, kliedzot pēc palīdzības un lūdzot cilvēkus zvanīt 911. Klāramunts atcerās, ka viņi atradās apmēram 80 metru attālumā no kāpnēm ūdenī, kad ieradās trīs nāras.

Nāriņas glābšanas misijā

Tiklīdz 26 gadus vecā PADI MSDT akvalangistu instruktore un nāra Elaina Garsija izdzirdēja palīdzības saucienus, “es pacēlos,” viņa stāsta. “Es skrēju, cik ātri vien varēju, ar visu nāras asti.”

Kad viņa sasniedza trīs akvalangistus, viņa ieraudzīja putas, kas nāk no viena nirēja – Avila mutes. “Situācija bija ļoti bīstama,” Garsija stāsta. “Tas bija diezgan nopietni. Viņš bija pilnīgi bezsamaņā, pilnīgi neelpoja. Es sniedzu pirmo palīdzīvu uz ūdens”

“Pēc tam, kad es viņam devu pirmo [glābšanas] elpu, es sāku skaitīt,” viņa saka. Kā sertificēta akvalangu instruktore viņa ir apmācīta veikt glābšanas darbus uz ūdens. Tā kā viņai bija tikai nāras aste un maska, viņai vienkārši bija jānoņem nirēja aprīkojums.

“Es varēju būt ļoti ātra,” viņa saka. “Es iedevu viņam pirmo elpu, es atsprādzēju dažus viņa nirēja piederumu sprādzes.”

Abas pārējās nāras – Elle Himenesa un  Chynne novilka nirēja svarus. “Es viņam iedevu vēl vienu elpu,” atceras Garsija. “Es iedevu viņam vēl vienu elpu un tad turpināju peldēt uz krastu.”

Izglābtā nirēja draugs novērtēja nāriņas sniegto palīdzību

“Viņas (Nāras, niršanas instruktores red.piez.) paveica ļoti labu darbu,” saka Klāramunts. “Tas man bija liels atvieglojums. Jo, glābjot cilvēku, ja veicat gan elpināšanu – CPR, gan peldēšanu, tad jūs neko nedarāt pareizi. Ir daudz labāk to darīt diviem cilvēkiem, viens veic CPR un otrs velk.”

Neatliekamās palīdzības darbinieki nogādāja Avilu hiperbariskā kamerā, lai ārstētu viņa aeroemboliju. “Es sākumā nedomāju, ka viņam tas izdosies,” saka Garsija. “Kad tu redzi kādu, kuram nav pulsa, neelpo. Manuprāt, tas ir diezgan reti, ka tu no tā atgriezies.” Pieredze, kas bija tuvu nāvei, noveda pie tā, ka Avila atjaunoja saikni ar savu atsvešināto meitu un pat satika savu mazbērnu, stāsta Klāramunts.  “Šī bija krīze, ko neviens nevēlas, bet, paldies Dievam, tā izvērtās labi, un tad tas bija katalizators, kas beigās padarīja viņa uzturēšanos šeit ļoti pozitīvu.”

Nāras bija priecīgas un atvieglotas, redzot Avilu dzīvu un veselu, vietējās ziņās. “Viņš izskatījās pēc līķa, un pēc tam, kad redzēja viņu atveseļojamies, viņš vienkārši izskatījās tik laimīgs. Mēs esam tik laimīgi, ka viņš var nodzīvot ilgāku mūžu,” stāsta Himeness. “Tas ir bijis patiešām, patiešām pārsteidzošs un maģisks brīdis.”

KO IEMĀCA FRĪDAIVINGA KURSĀ?
PADI Freediver, brīvās iršanas apmācību kursā ir trīs posmi – zināšanu pilnveidošana, slēgtas ūdens sesijas (kad iespējams) un atklātā ūdens sesijas. Zināšanu attīstīšanas laikā jūs uzzināsit, kā jūsu ķermenis reaģē uz elpas aizturēšanu un kā ūdens spiediens ietekmē jūs, nolaižoties dziļumā. Jūs uzzināsit arī par niršanas aprīkojumu, svarīgiem drošības noteikumiem un drošības procedūrām.

Slēgtā ūdenī, piemēram, peldbaseinā, jūs apgūstat elpošanas paņēmienus, pēc tam trenējat elpināšanas spēkus, aizturot elpu (statiskā apnoja) un peldot (dinamiskā apnoja). Jūs praktizēsiet arī pamata glābšanas paņēmienus un iemācāties drošības procedūras.

Vismaz divu atklātā ūdens sesiju laikā jūs nodarbojaties ar niršanu, elpojot, vai nu vispirms pavelkot sevi pa līniju (brīva iegremdēšana) vai sekojot auklai (nemainīgs svars). Jūs iemācāties pakāpeniski palielināt savu dziļumu, atpūšoties un izbaudot katru niršanu. Glābšanas prakse ir vēl viena atklāto ūdens sesiju galvenā sastāvdaļa.

Kur pieteikties, lai iegūtu ar niršanu saistīto apmācību Latvijā?

🤿😀 Ja meklējat padomu vai palīdzību par aukstuma teoriju, niršanas sportu ar vai bez baloniem, zvaniet PADI nirēju instruktoram t. 220-77-202 (Whatsapp 220-77-202), lai atrastu padomu par pareizu cilvēka izdzīvošana ūdenī un brīvo niršanu saistīto apmācību.