Niršana – vecums un ieguvumi veselībai

Zemūdens niršana nirējiem liek justies labi

Pasaules vecākais ūdenslīdējs Viljams Lamberts atzīmēja savu 100-to dzimšanas dienu nirstot un to komentāja ar vārdiem: “Kamēr es neniru es biju vienkārši dzīvs, tagad es dzīvoju!”

Niršana ir viens no retajiem sporta veidiem, kuram nav vecuma ierobežojumu, nirēju klubā apmācību ir pabeiguši vairāki 70 gadnieki. Nāk daudzas ģimenes ar bērniem (minimālais vecums ir 10 gadi niršanas uzsākšanai), uz apmācībām ierodas arī vectēvi ar mazdēliem, lai visi kopā nodarbojas ar aizraujošo niršanas sportu.

Vidējais nirēju vecums

Pēdējo gadu laikā arvien vairāk cilvēki tieši 50+ vecumā uzsāk mācīties nirt, kad beidzot ir ieguvuši vairāk laika sev un saprot kad grib atklāt ko jaunu, dzīvot aktīvi un dodoties ceļojumos ne tikai vairs pasauļoties, bet arī pavadīt laiku sportiskās aktivitātēs un gūt jaunus iespaidus. Kopējs jauns hobijs gan no jauna saliedē pārus ar ilgu kopdzīves stāžu un pagurumu ikdienā, gan vientuļiem cilvēkiem ļauj satikt jaunus draugus un domubiedrus. Pēc 2021.gada datiem 60% ūdenslīdēju ir vecuma grupā 40+.

Ar niršanu var nodarboties cilvēki, kuriem veselība liedz nodarboties ar cita veida sportiem. Daudzos pētējimos ir pierādīts, ka niršana ar akvalangu uzlabo gan fizisisko, gan garīgo veselību. Mēs visi zinam par senioriem tik populāro ūdens vingurošanu, jo ūdens ļauj veikt vingurojumus kurus uz sauszemes ir grūti izpildīt, niršana paceļ to jau nākamajā līmenī, ļaujot izjust brīvu ķermeņa kustību zem ūdens.

Niršana ar akvalangu var pagarināt paredzamo mūža ilgumu
Niršana ar akvalangu var pagarināt paredzamo mūža ilgumu

Vienlaicīgi niršana arī strādā kā lielisks antidepresants un stresa mazinātājs, niršana ievērojami paaugstina dopomīna un serotonīna, tā saukto “laimes hormonu” līmeni,jo niršanas laikā prāts pilnībā attīrās, iegūstot meditatīvu stāvokli: tīru šeit un tagad izjūtu esot ar sevi un zemūdens pasauli. Tas viss ievērojami arī palīdz uzlabot miega kvalitāti un pazemina asisnspiedienu.

Niršana ir ļoti mierīgs vingrinājumu veids, taču tas tomēr ir vingrinājums, kas uzlabo sirdsrarbību un asinsriti.

Niršanas laikā nirējs elpo skābekli, liela skābekļa daudzuma aktivizē svarīgu olbaltumvielu veidu, kas pazīstams kā molekulārie šaperoni (sauktu arī par karstuma šoka proteīniem). Daži no šiem molekulārajiem šaperoniem tieši aizsargā sirdi no traumām; Šī iemesla dēļ pacientiem pirms sirds operācijas dažreiz tiek ievadīts papildu skābeklis.

Niršana sadedzina daudz vairāk kaloriju, nekā daudzi cilvēki domā

🤿😀 Atpūtas niršana atkarībā no temperatūras un aktivitātes līmeņa sadedzina aptuveni 300 līdz 600 kalorijas stundā. Lai gan lielākā daļa atpūtas niršanas var būt ļoti relaksējoša, vienlaikus ietverot paaugstinātu aktivitāti un zemu locītavu spriedzi, kas ir labvēlīga indivīdacilvēka veselībai, daži niršanas veidi var būt nogurdinoši un var pakļaut indivīdu ar predisponējošiem apstākļiem potenciālam traumu vai incidenta riskam. Ir svarīgi atcerēties, ka fiziskā sagatavotība ir galvenais faktors, kas nosaka iespējamo risku jebkura veida palielinātas fiziskās aktivitātes gadījumā, tāpēc risks, kas saistīts ar palielinātu aktivitāti, lielā mērā būs atkarīgs no ūdenslīdēja vispārējā fiziskā stāvokļa.

Iespējas niršanā ir daudz un dažādas, parasti cilvēkiem, kuri ar šo sporta veidu nenodarbojas, pirmās asociācijas ir ceļojums pie krāsainā zivtiņām tropiskos ūdeņos. Bet tas ir tikai vins, niršanas veids, ekstrēmistiem patiksies niršna ziemā zem ledus, zemūdens medības aukstajās jūrās, lielā dziļumā guļošu kuģu un lidmašīnu vraku apmeklēšana, zemūdens alu izpēte utt, kamēr mierīgākas un bezrisku niršanas cienītāji var brīvi iepazīties ar dienvideiropas siltajām jūtām. Un neaizmirsīsim arī par iespēju pavadīt lielisku dienu kādā no Latvijas dzidrajiem ezeriem. Tā kā niršanas sports ir piemērots katram kam ir vēlmi pamēģināt ko jaunu.

Niršana bieži maldīgi tiek uzskatīta par vīriešu sportu, bet tā tas nebūt nav, aizvien vairāk un vairāk sievietes visā pasaulē nodarbojas ar niršanu. Dažkārt sievites baidās no tā kā tiks galā ar smago ekipējumu, bet atcerēsimies ka tas ir komandas sports un neatkarīgi no dzimuma nirēji vienmēr viens otram palīdz.

Vai redzes problēmas var traucēt niršanai?

Nē, ir iespēja pasūtīt niršanas masku tieši pēc sav vajadzīgajiem parametriem. Pat akliem cilvēkiem ir iespēja droši izbaudīt zemūdens sajūtas speciāli sagatavota gida pavadībā.

Vai amputācija, paralizēta roka/kāja, jeb citi līdzīgi fiziski traucējumi ļauj nodarboties ar niršanu? Pilnīgi noteikti, niršana tieši ļauj izjust kustību brīvību, kas nav pieejama sauszemē. Niršana ir piejama pat cilvēkiem ratiņkrēslā.

Diabēts, astma, onkoloģija, sirds slimības – vai tas ietekmē iespējas nodarboties ar niršanu?

Diabēta, astmas un onkoloģijas pacienti lielākoties var nodarboties ar niršanas sportu. Tomēr jāņem vērā, ka it īpaši diabēta un astmas gadījumā pirms niršanas uzsākšanas obligāti jābrīdina instruktors, un jāņem vērā, ka ne visi instruktori ir kvalificēti vadīt niršanu cilvēkiem ar veselības traucējumiem, tāpēc labāk ir šo jautājumu izrunāt pirms apmācību uzsākšanas. Sirds slimību klāsts ir ļoti plašs, tāpēc viennozīmīgi uz šo jautājumu atbildēt nevar, katrs gadījums ir jaizskata individuāli un jākonsultējas ar savu kardiologu pirms niršanas uzsākšanas.

Vai ir iespējams, ka nirējiem ir lielāka noturība pret citiem vides stresiem, jo viņi nirst? Kā ar lielāku izturību pret tādām slimībām kā vēzis?

Horvātu pētnieki pirms dažiem gadiem salīdzināja pieredzējušos tehniskos ūdenslīdējus ar nenirējiem. Tika noskaidrots, ka ūdenslīdēju asins šūnās bija specifiskas ģenētiskās aktivitātes izmaiņas, salīdzinot ar nirējiem, un ka šīs izmaiņas palīdz neitralizēt oksidatīvā stresa negatīvo ietekmi.

Kādi ir niršanas riski?

Statistikas dati liecina, niršana ir ļoti drošs atpūtas sporta veids. Atpūtas niršanā bojāgājušo statistika ir 1.8 no viena miljona (salīdzinājumā piemēram kalnu slēpošanā šis skaitlis ir 68 no miljona). Ievērojot pareizu un drošu niršanas praksi riski ir ļoti minimāli, tāpēc ir ļoti svarīgi arī izvēlēties uzticamu un pieredzējušu niršanas klubu, jo šis ir sporta veids kuru dara tikai komandā (vismaz 2 cilvēku sastāvā). Starptautiskās organizācijas, kas sertificē instruktorus un udēnslīdējus uztāda augstas prasības grupas līderu sagatavošanai, drošības noteikumiem un prakses standartiem. Nirstot cilvēki vienmēr dodas pāros, mazāk pierdzējušie peld kopā ar grupas vadītāju jeb citu pieredzējuši kolēģi, lai problēmu gadījumā otrs varētu uzreiz palīdzēt.

Kur Latvijā var nodarboties ar niršanu?

🤿😀 Ja meklējat padomu vai palīdzību, zvaniet PADI nirēju instruktoram t. 220-77-202, lai atrastu īsto palīdzību un nodarbotos ar niršanu ar akvalangu.