Baltijas jūras ekoloģijaVeselīgs dzīvesveids

Dzintars Baltijas jūras piekrastē un tā atrašana

Veselīgas pastaigas, gar jūru reizēm ir ar labiem pārsteigumiem, suvenīru meklētājiem. Baltijas Jūra izmet dzintaru, jeb saules akmeņus, parasti tas notiek pēc lielām D, DR virziena vētrām, tapēc esiet modri esot jūras malā. Dzintars ir skaists dārgakmens, kas izveidojās pirms vairāk nekā 50 miljoniem gadu. Tas ir saistīts ar tā salīdzinoši augstām izmaksām. Īstam dzintaram ir silts medus nokrāsa, lai arī tas var būt melns, bālgans un pat zils. Dabiskie dzintara akmeņi ir pārakmeņojušies sveķi no vecākajiem skuju kokiem. Cena par labu dzinara gabalu var sasniegt vidēji 30–35 eiro par vienu gramu.

Dzintars Latvijā

Rīgā un Jūrmalā dzīvojošos interesē, vai var atrast dzintaru Rīgas jūras līča piekrastē? Var, nirēju kluba instruktors Valters ir atradis dzintara gabalu, gandrīz Euro monētas lieluma dzintars tika atrasts Jūrmalas pilsētas jūras krastā, 2022.gada 12.februārī pēc vairākām lielākām vētrām. Lielās vētras izskalo ne tikai senu kuģu daļas, bet arī saules akmeņus. Visbiežāk izskaloto fosforu atrod pludmales joslā starp Bernātiem un Liepāju. Arī Jūrmalciemā.

dzintaru Rīgas jūras līča piekrastē
Dzintars Rīgas jūras līča piekrastē, Jūrmalas pilsētas teritorija. Foto V.P.

Kā atrast izskaloto dzintaru?

Kā liecina pie jūras dzīvojošo novērojumu, visbiežāk dzintari tiek izskaloti no kopā ar jūras zālēm pēc lielāka vēja un viļņiem jūrā. Kurzemes piekraste ir īpaši dāsna dzintara meklētājiem. Pavilosta un Liepāja ir populārākās vietas, kuras lepojas ar lieliem dzintara daudzumiem.

Dzintars Pāvilostā. Foto I.M.
Dzintars Pāvolostā 2021.gadā
Dzintars Pāvolostā 2021.gadā Foto. A.B.
Dzintars Pāvolostā 2021.gadā Foto. A.B.
Dzintars Pāvolostā 2021.gadā Foto. A.B.

Kā atpazīt īstu dzintaru?

Dzintars vai forsfors? Izlasi šo, lai pastaiga pie jūru nebeigtos ar pārsteigumiem!

  • Dzintaru pret biksēm paberzejot, jasmaržo pēc sveķiem.
  • Fosfors ļoti vāji, bet pēc ķiplokiem ož.
  • Dzintara īstumu nosaka ar ultravioleto staru lampu, ar kādu pārbauda, vai nauda ir īsta vai viltota. Ja dzintars ir īsts, zem šīs lampas tam ir tāda zilganzaļa nokrāsa,
  • Viltus dzintaru jeb balto fosforu, kas ir padomju armijas mantojums un ko ik pa laikam jūra izskalo krastā.
  • Zinātājs īsto dzintaru no viltus var atšķirt pēc vairākām pazīmēm – fosfora gabaliņiem nav asu šķautņu un tie nav tik dzidri, kā īstais dzintars. Ļaudīm iesakām nebāzt kabatā dzintara gabaliņu, iekams nav pilnīgas pārliecības, ka tas ir īsts. Pārbaudīt to var primitīvi – slapjajās smiltīs pakarsējot ar šķiltavas liesmu. Fosfors sasilis un nožuvis uzliesmos.

Kā atšķirt?

Dzintars

Dzeltens, dzidrs.
Spilgta, izteikta krāsa, nolūzis ir caurspīdīgs.
Ciets.
Gluds.
Bez smaržas.
Visbiežāk mazi akmentiņi.
Fosfors

Zaļgani, pelēcīgi dzeltenīgs, matēts.
Blāvāka nokrāsa, nolūzis nav caurspīdīgs.
Drupenāks, trauslāks.
Ar šķautņainu virsmu.
Var būt nepatīkama smarža.
Mēdz būt arī aizdomīgi lieli gabali.

Dzintars vēsturē

Nedaudz par dzintaru– ir vienīgais dārgakmens, kas pirms miljoniem gadu radies no priedēm līdzīgu senkoku sveķiem. Baltijā mežu daudz, tāpēc joprojām esam dzintarzeme dzintarjūras krastā. Saukts arī par – Jūras vasks, saules akmens, tīģera dvēsele. Mūsu priekšgājēji pamanījuši ne vien šī akmens niansēto skaistumu un vieglo apstrādājamību – tas ir diezgan mīksts – bet apzinājušies arī maģiskās īpašības, uzskatot, ka dzintars vairo spēku un gara mundrumu, piesauc veiksmi un stiprina veselību, jauc nelabvēļu plānus un spēj pasargāt no ļaunas acs. Dzintara piespraudes minētas jau Homēra Odisejā, tas rotājis Ēģiptes faraona Tutanhamona galvassegu. Nērona valdīšanas laikā tirgoņi tikuši sūtīti uz ziemeļzemēm tieši pēc Baltijas dzintara, jo tas skaitījies vērtīgākais pasaulē. Senatnē pret šāda saules akmens gabalu varēts iemainīt spēcīgu vergu.