Zemūdens meditācija: niršana ar akvalangu iekšējā miera stāvoklim

Zemūdens meditācija: niršana ar akvalangu iekšējā miera stāvoklim

Starptautiskās nirēju asociācijas PADI instruktors un “Mārupes ūdens sporta biedrības” dibinātājs Valters Preimanis, kurš nodarbojas ar niršanu jau 17. gadus, par nirēju sportu saka: “Esmu pārliecināts, ka niršana ar akvalangu var likt jums justies lieliski dažādos veidos. Tas ir arī fiziskās un garīgās veselības pīlārs, piedāvājot zemūdens meditācijas pieredzi, kas burtiski aizvedīs prom no dzīves steigas un burzmas virs viļņiem un nonāk miera, burbuļu un klusuma pasaulē.”

Zemūdens meditācijai ir daudz priekšrocību, un jo īpaši niršana ar akvalangu palīdz koncentrēt prātu un radīt iekšēju mieru, izmantojot kontrolētu elpošanu, maņu apziņu un nedalītu uzmanības punktu.

Haizivs Dolomīta karjera ūdenskrātuvē
Haizivs Dolomīta karjera ūdenskrātuvē

Zemūdens meditācija attīra prātu

Ir daudz informācijas par stresa negatīvo ietekmi uz cilvēka ķermeni un pozitīvo ietekmi, ko rada atpūta, meditācija un “vienkārši būt”. Tomēr to ir vieglāk pateikt, nekā izdarīt. Mūsu aizņemtās dzīves un dažkārt saspringto grafiku dēļ meditēšana daudziem no mums ir greznība. Ne vienmēr ir viegli atrast klusu vietu, kur mūs netraucēs.

Pat ja mēs atrodam pareizo vidi un laiku, ir grūti iztīrīt prātus. Tas var būt aizraušanās no darba dienas, domāšana par ģimenes saistībām vai bažas par to, kā pavadīt laiku ar draugiem. Tāpēc niršana ar akvalangu sniedz jums priekšrocības. Jums nav jāiedomājas, ka atrodaties “laimīgā vietā”, ja atrodaties tādā pa īstam. Atrodoties zem ūdens meditācijas laikā, tālrunis nezvanīs un jūs nevarat pārbaudīt savus e-pastus. Turklāt jums nav jāpieliek garīgas pūles, lai atrautos no reālās pasaules, jo jums jau tā ir fiziski.

Ieelpojiet, izelpojiet

Veiksmīgai meditācijai ir daudz paņēmienu, taču tie visi ir vērsti uz vienu galveno faktoru – elpošanu. Kontrolēta, bet relaksēta elpošana. Koncentrēšanās uz elpošanu ļauj jums kļūt apzinīgākam, koncentrētākam un atslābinātam. Labā dienā tas nāk viegli, bet saspringtajās dienās ir grūti izslēgties un zonēt. Bieži vien tas ir tāpēc, ka, lai gan jūs sēžat klusā telpā un vēlaties jūs aizvest, tā vienkārši ir pārāk aizņemta.

Zemūdens meditācija ar niršanu ar akvalangu sniedz jūsu smadzenēm mierīgas alternatīvas, uz kurām koncentrēties, piemēram, jūras dzīvi, koraļļus un zemūdens pasauli. Jūs arī laimīgi apzināties, ka jūs netraucēs un nevarēs traucēt zvanošs tālrunis vai iesūtne.

Niršana un elpošanas māksla

Mēs kā ūdenslīdēji saprotam elpošanas praksi niršanai – lēni un vienmērīgi. Izmantojot šo elpošanas modeli, mēs uzlabojam savu peldspēju un vispārējo niršanas pieredzi. Mēs arī radām brīvāku prātu un ķermeni. Pat mūsu burbuļu ritmiskā skaņa, kad mēs izelpojam, veicina mierīgāku prāta stāvokli. (Ja vēlaties kļūt par zemūdens elpošanas tehnikas un peldspējas meistaru, jautājiet PADI instruktoram Valteram Preimanim  par PADI Peak Performance Buoyancy Specialty kursu).

Lielākā daļa meditācijas veidu (kuru ir daudz) sākas ar elpošanas režīma atslābināšanu un palēnināšanu, dziļu un kontrolētu ieelpu un prātu koncentrējot tikai uz elpošanu. Mums kā nirējiem tas ir dabiski, kad atrodamies zem ūdens. Elpošana šādā veidā palīdz mums atpūsties. Tas arī nozīmē, ka potenciāli stresa situācijās mēs, visticamāk, paliksim mierīgi.

Viena fokusa sasniegšana caur elpošanu

Dziļa elpošana palielina skābekļa līmeni, kas dod labumu gan prātam, gan ķermenim. Koncentrējoties uz savu elpošanu, mēs nonākam meditatīvā stāvoklī. Mūsu prāts ir attīrīts no daudzajām domām, kas mums citādi būtu uz zemes. Svarīga ir tikai mūsu elpošana un zemūdens pasaule mums apkārt. Atsevišķa fokusa sasniegšana ir viens no galvenajiem meditācijas mērķiem, ar ko daudzi cilvēki var cīnīties, jo viņu prāts mēdz klīst un novirzīt viņus no kursa. Ūdenslīdējiem gandrīz katru reizi, ieejot ūdenī, mēs sasniedzam īpašu prāta stāvokli. Mēs kļūstam vienoti ar apkārtējo pasauli, mūsu elpošanu un ķermeni.

Niršana ar akvalangu veicina meditatīvu stāvokli, kas palielina apziņu un ķermeņa kontroli, ļaujot mums sasniegt iekšējo mieru, izmantojot vienu fokusu, kas attīra mūsu prātus, lai viņi atbrīvotos no mūsu ikdienas stresa un raizēm.

Niršana ar akvalangu piesaista sajūtas

Lai gan meditācija atšķiras no apzinātības, tā palīdz veicināt apzinātu dzīvi. Tas ietver palēnināšanu, “klātesamību” un piecu maņu uztveri. Niršanas ar akvalangu skaistums ir tāds, ka tā patiešām piesaista jūsu maņas — ne tikai jūsu prātā. Pat pirms nokļūšanas ūdenī nekas cits nav līdzīgs okeāna gaisa garšai un smaržai. Niršanas laikā jūs varat sajust, kā ūdens saskaras ar ādu un peldspēja mainās elpojot. Ir redzes un krāsas atšķirības. Trokšņi tiek izslēgti, un jūs noskaņojaties uz savu burbuļu ritmiskajām skaņām.

Zemūdens meditācijas bagātināšana

Niršana ar akvalangu jau piedāvā nepārspējamu zemūdens meditāciju, taču ir dažas lietas, ko varat darīt, lai uzlabotu savu pieredzi:

 • Sāciet ar pozitīvu noskaņojumu. Pārliecinieties, ka esat pārliecināts un gatavs turpmākajai niršanai, un saglabājiet mieru, izmantojot jogas vai labsajūtas lietotnes.
 • Palēniniet un koncentrējieties. Ir viegli steigties, meklējot lielas tikšanās, taču mēģiniet piebremzēt un acu priekšā vērojiet mazākās detaļas, piemēram, koraļļu tekstūras vai mazākos vēžveidīgos.
 • Padariet niršanu par otro dabu. Pilnveidojot tādas prasmes kā peldspēja un niršana ar dreifēšanu, jūs būsiet sagatavots un gatavs atpūtai bez traucējumiem.
 • Turpiniet praktizēt. Pat mājās jūs varat atjaunot mierīgu prāta stāvokli, izmantojot praksi.
 • Aizveriet acis un iztēlojieties iecienītāko niršanu vai izmēģiniet virtuālu niršanas piedzīvojumu.

Kāds ir zemūdens meditācijas ieguvums?

Niršanas meditācija uzlabo garīgo labklājību, dzīves kvalitāti un mūsu veselību. Viens no svarīgākajiem meditācijas ieguvumiem ir tas, ka tā samazina asinsspiedienu, tādējādi samazinot sirdslēkmes vai insulta risku. Regulāri meditējot, samazinās stresa un trauksmes līmenis, kā arī uzlabojas mūsu spēja tikt galā ar problēmām un sarežģītām situācijām. Medicīniskie pētījumi ir parādījuši, ka, samazinot stresa līmeni, mēs uzlabojam arī attiecības, koncentrēšanos, miega modeļus, vispārējo labklājību, pozitivitāti un laimi.

Ja tas neliek jums sasniegt savu hidrotērpu, citas meditācijas priekšrocības ir:

 • Jūsu imūnsistēmas stiprināšana
 • Novecošanās palēnināšanās
 • Ilgāks dzīves ilgums
 • Mazāks depresijas risks
 • Palīdz cīnīties ar atkarību no vielām (piemēram, nikotīns, alkohols un izklaidējošās narkotikas)
 • Samazināts panikas lēkmju un hipertensijas risks
 • Kā meditācijai var būt tik plašas priekšrocības? Lielākais ieguvums un tas, kas mūs patiešām ietekmē, ir tas, ka meditācija noved pie līdzsvarotākas un mierīgākas dzīves.

PADI niršanas instruktors aicina jaunos nirējus pievienoties

Zemūdens niršanas kluba DAIVINGS apmācību vada, starptautiskās profesionālo nirēju instruktoru asociācijas PADI, zemūdens niršanas treneris, tehniskās niršanas un brīvās niršanas instruktors Valters Preimanis ar profesionāliem palīgiem.  – Telefons / WhatsApp 220-77-202