Pārbaude ar pārinieku ir būtiska drošības procedūra katram nirējam

Par saīsinājumu BWRAF

Niršanas laikā būtiski ievērot drošības pasākumus, un viena no galvenajām procedūrām ir pārbaude ar pārinieku, kurai ir akronīms BWRAF. To apgūst jau PADI atklātā ūdens niršanas kursā. Diemžēl, uzkrājot pieredzi, nirēji mēdz pārbaudi ar pārinieku vienkāršot līdz jautājumam “Viss kārtībā?”. Tomēr zemūdens pasaulē, kas ir piedzīvojumu sports, ar vienkāršu “kārtībā” nepietiek. Pārsteidzoši, bet nirēja kļūdas ir viens no biežākajiem iemesliem kāpēc notiek nelaimes gadījumi zem ūdens.

Saskaņā ar DAN datiem, nelaimes gadījumi tikpat bieži notiek ar jauniem nirējiem, kā arī ar nirējiem ar ilggadēju pieredzi. Ieradini un atgādini savam pāriniekam, ka problēmu ir daudz vieglāk atrisināt uz ūdens virsmas, nekā to risināt zem ūdens.

Bet kā atcerēties pareizu pārbaudes ar pārinieku secību? Parasti tiek izmantots mnemoniskais paņēmiens, piemēram, “Sāc ar pārliecināšanos un esi draugs” (angliski “Begin with Review and Friend”), lai atcerētos BWRAF soļus. Ir arī daudz citu veidu, kā atcerēties šo akronīmu, bet par tiem nedaudz vēlāk. Pirmkārt, īss pārskats par to, kā veikt pareizu pārbaudi ar pārinieku.

Kad veikt pārbaudi ar pārinieku?

Pirms katras niršanas. Ja dienas laikā veicat vairākas niršanas, nepietiek tikai ar vienu pārbaudi pirms pirmās niršanas. Pirms katras nākamās ieniršanas ir jāveic rūpīga pārinieka ekipējuma pārbaude.

BWRAF

Tālāk sīki izskaidrosim, ko nozīmē katrs BWRAF burts un kā veikt attiecīgo pārbaudes ar pārinieku sadaļu. Soļi jāveic šādā secībā:

B – Peldspējas kompensācijas veste (BCD)

Pārliecinieties, vai viss ir savienots un darbojas. Pārbaudiet piepūšanas pogu un visus izplūdes ventiļus (ieskaitot pārspiediena izplūdes vārstu). Sauso tērpu nirēji jāpārliecinās, vai droši piestiprināta sauso tērpu piepūšanas šļūtene pie ventiļa, vai tā darbojas pareizi, un pēc tam jāpārliecinās, vai izplūdes ventiļi pareizi izvada gaisu.

Svarīgi zināt, kā noregulēt pārinieka ekipējumu. Ja neesat pazīstams ar viņa aprīkojumu, uzdodiet jautājumus. Avārijas gadījumā jūs par to būsiet priecīgi.

W – Svari

Pārliecinieties, vai jums un jūsu pāriniekam ir svari un vai visi svari ir droši nostiprināti. Ja BCD ir integrētas svaru kabatas, viegli paraustīt aiz BCD svaru kabatām, lai pārliecinātos, vai tās ir aizslēgtas un nenokritīs ieejot ūdenī. Ja nepieciešams: pārbaudiet svaru jostas, aizmugurējās BCD svaru kabatas un jebkuras citas vietas, kur svariem varētu būt nepieciešama regulēšana. Ja jūsu pārinieks valkā svaru jostu, pārliecinieties, vai tas ir paredzēts ātrai atbrīvošanai.

R – Atbrīvošanas mehānismi

Vispirms pārbaudiet visus atbrīvošanas mehānismus un stiprinājumus, lai pārliecinātos, vai tie ir droši nostiprināti. Pēc tam pastāstiet niršanas partnerim, kā nepieciešamības gadījumā atvērt atbrīvošanas mehānismus. Veiciet tādas pašas pārbaudes savam niršanas biedram. Visbiežākās atbrīvošanas siksnas ir – balona siksnas, plecu un krūšu siksnas un vēdera siksna. (Pārbaudiet, vai nav šļūteņu vai citu priekšmetu, kas varētu traucēt nirējam izkļūt no aprīkojuma avārijas gadījumā.)

A – Gaiss

Nepalaidiet garām šo soli! Arī dažas īsas ieelpas no regulatora nepietiek. Pareiza gaisa pārbaude nozīmē pārbaudīt, vai skābekļa balona vārsts ir pilnībā atvērts, elpojot no pirmā un alternatīvā otrā reduktora, vienlaikus skatoties uz gaisa spiediena mērītāju (SPG) vai ar gaisu integrētu datoru. Tas nodrošina, ka balona vārsts ir atvērts, gaiss ir pieejams niršanai, jūsu uzraudzības mērinstruments darbojas, un gaiss garšo un smaržo normāli. Pārbaudiet arī BCD un sausā tērpa piepūšanas savienojumu un darbību un pārbaudiet, vai otrais regulators (regulators) ir pareizi nostiprināts krūšu kurvja apvidū, pārliecinoties, vai jūsu pārinieks zina, kur to atrast avārijas gadījumā.

Piezīme: Ja jūs vai jūsu pārinieks nirstiet ar nitroksu, pirms aprīkojuma uzvilkšanas būtu jāanalizē jūsu baloni.

F – Fināls pārbaude / Galīgais apstiprinājums

Kā daļa no galējās pārbaudes savāciet atlikušos aprīkojuma priekšmetus (masku, trubi, pleznas, niršanas lukturi, niršanas nazi, kameru, skaņas un vizuālo signalizācijas ierīci utt.). Noteikti nostipriniet brīvas šļūtenes un citus priekšmetus, kas var karāties un sabojāt rifus. Visbeidzot, veiciet pārbaudi no galvas līdz kājām, lai pārliecinātos, vai jūs un jūsu pārinieks esat gatavi ieiet ūdenī.

Iepriekš aprakstītie soļi ir vispārīga, ātra pārskatīšana nirējiem, kas izmanto atvērto sistēmu. Ja nirstat tehniski vai ar rebreatheri, jums jāveic drošības pārbaudes, kas atbilst attiecīgajai niršanas procedūrai.

Veidi, kā atcerēties BWRAF

Nirēji ir izdomājuši neskaitāmus veidus, kā atcerēties BWRAF, nevis tikai “Sāc ar pārliecināšanos un esi draugs”. Šeit ir daži no mūsu mīļākajiem!

 • Zīdaiņiem ar izsitumiem ir jābūt uzmanīgiem (Babies With Rashes Are Fussy)
 • Vemšana tiešām pievilina zivis (Barf Will Really Attract Fish)
 • Berija Vaita ieraksti ir fantastiski (Barry White Records Are Funky)
 • Pupiņas ar rīsiem un zivīm (Beans With Rice And Fish)
 • Elpot zem ūdens patiešām nav jautri (Breathing Water Really Ain’t Fun)
 • Brūss Viliss sabojā / nosaka visas filmas (Bruce Willis Ruins/Rules All Films)
 • Lielas valstis patiešām ir ātras (Big Whales Really Are Fast)
 • Hamburgeri ar mērcīti un frī kartupeļiem (Burgers With Relish And Fries)
 • Lieli balti truši ir pūkaini (Big White Rabbits Are Fluffy)
 • Uzmanība samazina visus traucējumus (Being Wary Reduces All Failures)
 • Tāpēc, ka mēs tiešām esam draugi (Because We Really Are Friends)
 • Tāpēc, ka mēs tiešām neesam zivis (Because We Really Ain’t Fish)

BWRAF nozīme

Mums, nirējiem, drošība ir galvenā prioritāte. Pirmkārt, drošība sev, tad citiem nirējiem un pat jūras dzīvniekiem un koraļļu rifiem. Tā kā mēs visi varam kļūdīties, BWRAF ievērošana kā pārbaudes ar pārinieku metodei var novērst aprīkojuma problēmas un cilvēciskas kļūdas.

Saskaņā ar DAN datiem par 10 veidiem, kā novērst negadījumus zemūdens niršanā, 5 no 10 negadījumiem, visticamāk, varētu tikt novērsta ar iepriekšēju niršanas pārbaudi ar pārinieku. Aprīkojuma un pārinieka pārbaude ir būtiska drošībai zem ūdens, tāpēc neaizmirstiet veikt pārbaudi ar pārinieku pirms katra niršanas!

Kur pieteikties, lai iegūtu ar niršanu saistīto apmācību Latvijā?

🤿😀 Ja meklējat padomu niršanā vai konsultāciju par niršanas sportu ar vai bez baloniem, zvaniet PADI nirēju instruktoram (PADI niršanas instruktors un lektors Valters Preimanis) t. 220-77-202 (Whatsapp 220-77-202).

Niršana ir brīnišķīgs veids, kā iepazīt pasauli zem ūdens un izbaudīt jūras piedāvātos brīnumus. Tomēr ir svarīgi atcerēties par drošību. Pirms katras niršanas veiciet drošības pārbaudi pirms niršanas (BWRAF), lai pārliecinātos, ka esat gatavs un aprīkots drošai niršanai.