Ezerā vai purvā nogrimusi lidmašīna, ko darīt?

Latvijā ir saglabājušies daudzi stāsti par purvos un ezeros nogrimušu un pamestu tehniku. Cilvēki ir redzējuši lidmašīnas iekrītam ezerā, zvejnieki ir nejauši izcēluši daļas zvejošanas laikā. Ir daudzi apstiprinājušies gadījumi par vēsturiskiem objektiem, ir arī daudz gadījumu, kad lidmašīnas tomēr netiek atrastas, bieži cilvēki stāsta par notikuma vietām, ezeru nosaukumus un varbūt pat izdomā dažādus stāstus. Latvijā ir 2256 ezeri, kuru virsmas platība pārsniedz 1 hektāru.

  • Aculieciniek, ja zini informāciju par vēsturiskām vietām zem ūdens, atsūti informāciju … Ja Tev ir informācija par tehniku – tanku, lidmašīnu, smago automašīnu zem ūdens, apstiprināsies, niršanas klubs “Daivings” tev dāvinās niršanas apmācību visai ģimenei (4 cilvēkiem) 1600Eur vērtībā. WhatsApp 220-77-202.
  • Mēs atbalstām ideju par vēsturisku tehnikas saglabāšanu, kā niršanas apskates objektu!

Kā otrā pasaules kara ASV ražots bumbvedējs Douglas A20 nokļuva Rīgas jūras līcī?

Amerikāņu bumbvedējs Douglas A-20 ( ar nosaukumu “Boston”, “Heavok”) ir viena no slavenās lidmašīnu sērijas, ko ASV aizdeva Sarkanajai Armijai, lai cīnītos ar fašismu, Otrā pasaules kara kara beigās.

Douglas A-20 lidmašīnas padomju piloti izmantoja, kā bumbvedējus un gaisa izlūkošanas lidaparātus. Īpaši liela loma lidmašīnai Douglas A-20, ASV militārajai palīdzībai, bija jūras aviācijā, kur lidmašīnas izmantoja torpēdu-mīnu mešanai uz pretinieka kuģiem no augstuma. ASV valdība piegādāja 3128 dažādu modifikāciju Douglas A-20 Sarkanajai armijai.

Latvijas teritorijā ielido un nokrīt arī civilās aviācijas lidmašīnas

2022. gada, septembrī, Latvijas Jūras spēki meklēja iekritušu lidmašīnu vietā, kur svētdien netālu no Ventspils jūrā iekrita un nogrima privātā pasažieru lidmašīna. Meklēšanas darbiem tika piesaistīts arī zemūdens drons – iekārta, ar kuru ikdienā militāristi meklē jūrā nogrimušas mīnas. Glābējiem jau nedēļas sākumā virs ūdens izdevies atrast vairākus pasažieru lidmašīnas fragmentus. Svētdienas vakarā netālu no Ventspils jūrā avarējusi Austrijā reģistrēta privātā 1979.gadā būvētā pasažieru lidmašīna, kurā atradušies četri cilvēki. Lidmašīnai vajadzēja nosēsties Ķelnes-Bonnas lidostā svētdienas vakarā.

Kādas lidmašīnas lidoja Latvijas gaisa telpā?

Ņemot vērā, ka ūdens platības ir lielas, daudziem ezeriem vai purviem Latvijā ir kāda leģenda par nogrimušu lidmašīnu vai senu armijas tehniku. Vācu Luftwaffe izlaida divus no labākajiem iznīcinātājiem visā Otrā pasaules kara laikā – Messerschmitt Bf 109 un Focke-Wulf 190, šīs abas lidmašīnas lidoja Latvijas gaisa telpā un daļa no tām neatgriezās aerodromos.

Restaurēts Focke-Wulf 190 lidmašīna atrodas muzejā
Restaurēts Focke-Wulf 190 lidmašīna atrodas muzejā

Otrā pasaules kara lidmašīnu Focke-Wulf 190 atrasta

Nirstot ezerā, nirējs atklāj Otrā pasaules kara lidmašīnu Focke-Wulf 190, kas gadu desmitiem atrodas uz ezera grunts , pārklāta ar 10 metrus dziļu ūdens slāni. Atradums rada jautājumus par to, ko darīt ar lidmašīnu un kā to saglabāt. Šajā rakstā mēs izpētīsim Otrā pasaules kara lidmašīnas Focke-Wulf 190 atklāšanu un apspriedīsim tās iespējamās saglabāšanas iespējas.

Vācu kaujas lidmašīna Focke-Wulf FW.190G-3

Ezerā atrasta Otrā pasaules kara lidmašīna, rodas diskusijas par izcelšanu

Otrā pasaules kara lidmašīnas atklāšana ezerā ir aizraujošs atradums, taču tas ir saistīts arī ar lielu atbildību. Pirmā lieta, kas jādara, ir novērtēt lidmašīnas stāvokli un noteikt, vai to var droši glābt. Ja tas ir iespējams, nākamais solis ir izlemt, ko ar to darīt.

Ezerā atrasta Otrā pasaules kara lidmašīna

Vai muzejā ir iespējams izvietot ezerā atrastu lidmašīnu?

Viena iespēja ir pacelt lidmašīnu no ezera dibena un saglabāt to muzejā. Tas ļautu sabiedrībai apskatīt lidmašīnu un uzzināt vairāk par tās vēsturi. Tomēr tas ir dārgs un laikietilpīgs process, kam nepieciešama ekspertu komanda. Berlīnē, Vācijā, Bundesvēra Militārās vēstures muzeja Berlīnes-Gatovas lidlauka filiāles restaurācijas angārā tiek restaurēts Focke-Wulf Fw 190 A-8/R-2.

Lidmašīna zemūdens vidē, kā lielisks nirēju apskates objekts!

Vēl viena iespēja ir atstāt lidmašīnu tur, kur tā atrodas, un izveidot tai apkārt niršanas atrakciju. Tas ļautu nirējiem izpētīt lidmašīnu un uzzināt vairāk par tās vēsturi, vienlaikus saglabājot to dabiskajā vidē.

Neatkarīgi no izvēlētā varianta ir svarīgi nodrošināt, lai lidmašīna tiktu saglabāta tā, lai tiktu ievērota tās vēsturiskā nozīme un nozīme. Lidmašīna ir atgādinājums par karavīru upuriem Otrā pasaules kara laikā, un pret to jāizturas ar vislielāko cieņu.

Secinājums par lidmašīnu atjaunošanu un parādīšanu cilvēkiem

Noslēgumā jāsaka, ka Otrā pasaules kara lidmašīnas atklāšana ezerā ir aizraujošs atradums, kas rada jautājumus par to, kā to vislabāk saglabāt. Neatkarīgi no tā, vai tā ir pacelta un saglabāta muzejā vai atstāta ezerā kā niršanas atrakcija, ir svarīgi nodrošināt, lai pret lidmašīnu izturas ar cieņu un tā tiek saglabāta tā, lai tiktu ievērota tās vēsturiskā nozīme. Lidmašīna ir atgādinājums par upuriem, kas tika pienesti Otrā pasaules kara laikā, un kalpo kā apliecinājums cilvēka atjautības un neatlaidības spēkam.

Dažādi avoti:

  1. Lidmašīna Douglas A-20, ASV bumbvedējs Rīgas jūras līcī.
  2. CNN “Otrā pasaules kara lidmašīna, kas atklāta ezerā”.
  3. National Geographic “Nirējs atklāj Otrā pasaules kara lidmašīnu ezera dibenā”.
  4. HistoryNet “Nogrimušo Otrā pasaules kara lidmašīnu glābšana”.