Kas ir niršana ar akvalangu?

Valters Preimanis Ēģiptē

Ievads un jautājums

Niršana ar akvalangu ir ūdens sporta veids, kas ietver gaisa ieelpošanu no tvertnes, atrodoties zem ūdens. Scuba ir saīsinājums vārdam Self Contained Underwater Breathing Apparatus. Niršana ar akvalangu ļauj izpētīt zemūdens pasauli un atklāt tās skaistumu un daudzveidību. Tomēr niršana ar akvalangu ir saistīta arī ar dažiem izaicinājumiem un riskiem, kas prasa atbilstošu apmācību, aprīkojumu un plānošanu. Šajā rakstā jūs uzzināsit vairāk par niršanu ar akvalangu, tās priekšrocībām, labākajiem galamērķiem, parastajiem apskates objektiem un to uzlabošanas veidiem. Jūs atradīsiet arī dažus jautājumus un atbildes no niršanas ekspertiem, kuri var piedāvāt vērtīgus padomus un atziņas.

Daivinga eksperta Valtera Preimaņa padoms (4)
Daivinga eksperta Valtera Preimaņa padomi

Kas ir niršana ar akvalangu?

Niršana ar akvalangu ir ūdens sporta veids, kas ietver gaisa ieelpošanu no gaisa galona tvertnes, kas parasti atrodas uz muguras, atrodoties zem ūdens. Gaisa balons ir savienots ar regulatoru, kas piegādā gaisu jūsu iemutī. Jūs arī uzvalkat peldspējas kontroles ierīci (BCD), kas palīdz pielāgot dziļumu un stāvokli ūdenī. Jums ir nepieciešama arī maska, caurulīte, pleznas, hidrotērps, niršanas dators un citi piederumi atkarībā no niršanas veida un apstākļiem.

Niršanai ar akvalangu ir jāapgūst dažas pamata prasmes, piemēram,

 • kā elpot,
 • izlīdzināties,
 • sazināties un
 • pārvietoties zem ūdens.

Jums arī jāiemācās novērst un tikt galā ar iespējamām problēmām, piemēram, gaisa trūkumu, apmaldīšanos vai dekompresijas slimību. Niršanu ar akvalangu var veikt dažādiem mērķiem, piemēram, atpūtai, izglītībai, pētniecībai, saglabāšanai vai profesijai.

Kas ir niršana ar akvalangu?
Kas ir niršana ar akvalangu?

Cik dziļi jūs varat nirt ar akvalangu?

Niršanas dziļuma ierobežojums ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, piemēram, jūsu apmācības, pieredzes, aprīkojuma un gāzes maisījuma. Jo dziļāk dodaties, jo vairāk gaisa patērējat, jo vairāk slāpekļa uzņemat un vairāk skābekļa pakļaujat sevi. Šie faktori var ietekmēt jūsu drošību un veselību, kā arī jūsu minimālo laiku un dekompresijas pienākumus. Parasti dziļuma ierobežojums atpūtas niršanai ar akvalangu ir 40 metri (130 pēdas), savukārt tehniskās niršanas dziļuma ierobežojums var pārsniegt 100 metrus (330 pēdas). Tomēr lielākā daļa atpūtas nirēju dod priekšroku palikt 18 metru (60 pēdu) robežās, kur ir vairāk gaismas, krāsu un dzīvības. Niršanas ar akvalangu dziļuma ierobežojums arī atšķiras atkarībā no niršanas galamērķa un vietējo varas iestāžu noteikumiem.

Cik dziļi jūs varat nirt ar akvalangu?
Cik dziļi jūs varat nirt ar akvalangu?

Kuras ir labākās niršanas vietas?

Labākās niršanas vietas ir tās, kas piedāvā skaidru, siltu un mierīgu ūdeni, bagātīgu un daudzveidīgu jūras dzīvi, kā arī interesantas un pieejamas niršanas vietas. Daži no populārākajiem un pazīstamākajiem niršanas galamērķiem pasaulē ir:

 • Baltijas jūra ir viena no bagātākajām vietām pasaulē ar koka kuģu vrakiem, kas piedāvā iespēju izpētīt vēsturiskus notikumus un konfliktus, kas ietekmēja reģionu, kā arī apbrīnot dažādu laikmetu kuģu paliekas, taču, lai nirtu uz šiem vrakiem, nepieciešama atbilstoša apmācība un sertifikācija, kā PADI Wreck Diver.
 • Lielais Barjerrifs, Austrālija: lielākā un iespaidīgākā koraļļu rifu sistēma pasaulē, kurā dzīvo tūkstošiem zivju, koraļļu un citu jūras radību sugu.
 • Sarkanā jūra, Ēģipte: šaura un dziļa jūra, kas lepojas ar krāsainiem un veselīgiem koraļļu rifiem, bagātīgām un eksotiskām zivīm, kā arī vēsturiskiem un mākslīgiem vrakiem.
 • Maldīvas: tropu salu valsts, kas sastāv no 26 atoliem, katrs ar savu lagūnu, rifu un kanālu, piedāvājot dažādu niršanas pieredzi un tikšanos ar haizivīm, rajām, bruņurupučiem un delfīniem.
 • Galapagu salas, Ekvadora: vulkānisks arhipelāgs, kurā ir unikāla un daudzveidīga ekosistēma, kurā varat nirt kopā ar jūras lauvām, pingvīniem, iguānām, āmurhaizivīm, vaļhaizivīm un milzu bruņurupučiem.

Šie ir tikai daži piemēri no daudzajiem pārsteidzošajiem niršanas galamērķiem, ko varat atrast visā pasaulē. Lai izvēlētos labāko vietu savam niršanas braucienam, jums jāapsver savas vēlmes, budžets, sezona un pieredzes līmenis. Varat arī iepazīties ar dažiem tiešsaistes resursiem, piemēram, PADI Travel vai Scuba Diving Magazine, kas var palīdzēt atrast un plānot savu ideālo niršanas atvaļinājumu.

Niršana Sarkanajā jūrā
Niršana Sarkanajā jūrā

Ko es varu redzēt niršanas laikā?

Niršana ar akvalangu var piedāvāt dažādus skatus un sajūtas, kuras jūs nevarat piedzīvot uz sauszemes. Atkarībā no niršanas galamērķa un niršanas vietas jūs varat redzēt:

 • Kuģu vraki: tie ir nogrimuši kuģi, kas ir iegremdēti dabisku vai cilvēku izraisītu iemeslu, piemēram, vētru, karu vai negadījumu dēļ. Kuģu vraki bieži tiek uzskatīti par zemūdens muzejiem, jo tie saglabā pagātnes vēsturi un kultūru. Kuģu vraki piesaista arī daudz jūras iedzīvotāju, kas tos izmanto kā mākslīgus rifus. Kuģu vraki ir pazīstami arī ar savu izaicinājumu un aizraušanos, kas patīk daudziem nirējiem, kuri vēlas izpētīt un atklāt savus noslēpumus.
 • Koraļļu rifi: tās ir zemūdens struktūras, kuras veido sīku dzīvnieku, ko sauc par koraļļiem, skeleti. Koraļļu rifus bieži sauc par jūras lietus mežiem, jo tajos mīt liels un daudzveidīgs jūras organismu skaits, piemēram, zivis, vēžveidīgie, mīkstmieši un adatādaiņi. Koraļļu rifi ir pazīstami arī ar savām dinamiskajām krāsām un formām, kas padara tos par skaistu un aizraujošu skatu nirējiem.
 • Brūnaļģes meži: tie ir zemūdens meži, kas sastāv no lielām brūnaļģēm, ko sauc par brūnaļģēm. Brūnaļģes meži ir sastopami aukstos un mērenos ūdeņos, īpaši Ziemeļamerikas, Eiropas un Austrālijas krastos. Brūnaļģes meži nodrošina pajumti un barību daudziem jūras dzīvniekiem, piemēram, zivīm, roņiem, jūras ūdriem un jūras ežiem. Brūnaļģes meži ir pazīstami arī ar savu dinamisko un dramatisko izskatu, kas nirējiem rada piedzīvojumu un noslēpumainības sajūtu.
 • Alas: tās ir zemūdens ejas, kas veidojas iežu erozijas vai kaļķakmens šķīšanas rezultātā. Alas ir atrodamas saldūdens vai sālsūdens vidēs, piemēram, ezeros, upēs vai okeānos. Alas piedāvā unikālu un sirreālu pieredzi nirējiem, kuri var apbrīnot akmeņu veidojumus un krāsas, gaismas atspīdumus un refrakciju, kā arī tumsas klusumu un vientulību. Alas ir pazīstamas arī ar savām grūtībām un bīstamību, kas prasa īpašu apmācību un aprīkojumu nirējiem, kuri vēlas tajās iekļūt.
 • Šie ir tikai daži piemēri no daudzajām apskates vietām, kuras varat redzēt, nirstot ar akvalangu. Lai redzētu vairāk, jums vajadzētu mēģināt nirt dažādās vidēs un apstākļos un vienmēr turēt acis atvērtas un zinātkāri.

kreiseris SMS Bremen

Kā es varu uzlabot savas niršanas prasmes?

Niršana ar akvalangu ir sporta veids, kas prasa nepārtrauktu mācīšanos un pilnveidošanos neatkarīgi no jūsu pieredzes līmeņa. Lai uzlabotu savas niršanas prasmes, jums vajadzētu:

 • Apmeklējiet papildus niršanas kursus: Ir daudzi kursi, kas var palīdzēt paplašināt savas zināšanas un prasmes niršanā ar akvalangu, piemēram, Advanced Open Water Diver, Rescue Diver vai Master Scuba Diver. Šie kursi var iemācīt jums nirt dziļāk, ilgāk, drošāk un gudrāk, kā arī to, kā rīkoties dažādos scenārijos un situācijās, ar kurām jūs varat saskarties zem ūdens.
 • Pievienojieties niršanas klubam “Daivings”: ir daudzi niršanas klubi, kas var palīdzēt jums sazināties ar citiem nirējiem, kuriem ir kopīga jūsu aizraušanās un interese par niršanu. Šie klubi var piedāvāt jums iespējas nirt biežāk, izpētīt jaunas un aizraujošas niršanas vietas un mācīties no citu ūdenslīdēju pieredzes un padomiem. Varat arī iegūt jaunus draugus un izklaidēties ar cilvēkiem, kuri saprot un novērtē jūsu hobiju.
 • Vingrinājumi, individuālas nodarbības: ir daži vingrinājumi, kas var palīdzēt uzlabot niršanas ar akvalangu prasmes, piemēram, peldspējas kontrole, masku tīrīšana, regulatora atgūšana un ārkārtas pacelšanās. Šie vingrinājumi var palīdzēt jums kļūt ērtākam un pārliecinātākam zem ūdens, kā arī sagatavot jūs iespējamām problēmām, ar kurām jūs varat saskarties. Šos vingrinājumus varat praktizēt viens pats vai kopā ar draugu vai nu baseinā, vai seklā un mierīgā niršanas vietā.
 • Jautājiet atsauksmes par savu niršanu: ir daži avoti, kas var sniegt jums atsauksmes par jūsu niršanas prasmēm, piemēram, jūsu instruktors, jūsu niršanas ceļvedis, jūsu niršanas draugs vai jūs pats. Šie avoti var palīdzēt noteikt jūsu stiprās un vājās puses, kā arī ieteikt veidus, kā tās uzlabot un labot. Jums vienmēr jābūt atvērtam un uztveramam atsauksmēm un izmantojiet to kā motivāciju un iedvesmu, lai kļūtu par labāku ūdenslīdēju.

Jautājumi un atbildes no niršanas ekspertiem

Lai palīdzētu jums uzzināt vairāk par niršanu, šeit ir daži jautājumi un atbildes no niršanas ekspertiem, kuriem ir plašas zināšanas un pieredze šajā jomā. Šie eksperti ir:

 • Valters P. – Niršanas instruktors 20 gadus, eksperts tehniskajā un brīvajā niršanā;
 • Andris B.  – Niršanas un jūrniecības glābšanas dienesta dibinātājs un direktors;
 • Liene S.-  Jūras biologe un Latvijas ezeru niršanas pētniece un pasniedzēja.

Kādas ir dažas no visbiežāk pieļautajām akvalangistu kļūdām, un kā viņi var no tām izvairīties?

Atbild Valters P.: Visbiežāk pieļautās akvalangistu kļūdas ir:

 • Aprīkojuma nepārbaudīšana pirms niršanas: tas var izraisīt aprīkojuma atteici vai darbības traucējumus, kas var apdraudēt viņu drošību un baudu. Pirms niršanas akvalangistiem vienmēr jāpārbauda savs aprīkojums un jāpārliecinās, ka viss darbojas pareizi un labā stāvoklī.
 • Niršanas neplānošana: tas var novest pie niršanas ārpus viņu robežām, kas var pakļaut viņus nevajadzīgiem riskiem un apdraudējumiem. Nirējiem vienmēr jāplāno niršana un jāievēro plāns. Viņiem arī jāapzinās niršanas apstākļi, piemēram, dziļums, straume, redzamība un temperatūra, un attiecīgi jāpielāgo savs plāns.
 • Neesoša saziņa ar niršanas partneri: tas var novest pie kontakta vai koordinācijas zaudēšanas ar niršanas draugu, kas var izraisīt atdalīšanu, apjukumu vai paniku. Nirējiem vienmēr jāsazinās ar savu niršanas partneri un jāpaliek tuvu un uzmanīgam vienam pret otru. Viņiem arī jāvienojas par signāliem un procedūrām, ko viņi izmantos niršanas laikā.

Kādas ir dažas prasmes, kas jāapgūst akvalangistiem, un kā viņi tās var praktizēt?

Atbild: Andris B.: Dažas no prasmēm, kas jāapgūst akvalangistiem, ir šādas:

 • Peldspējas kontrole: Šī ir spēja saglabāt neitrālu vai vēlamo peldspēju ūdenī, kas nozīmē ne nogrimšanu, ne peldēšanu. Peldspējas kontrole ir būtiska niršanai ar akvalangu, jo tā ietekmē jūsu drošību, komfortu, gaisa patēriņu un ietekmi uz vidi. Lai apgūtu peldspējas kontroli, jums jāiemācās izmantot savu BCD, plaušas un svara sistēmu, lai pielāgotu peldspēju. Jums arī jāiemācās apgriezt ķermeņa stāvokli un līdzsvarot aprīkojumu, lai sasniegtu optimālu peldspēju.
 • Navigācija: tā ir spēja orientēties un atrast ceļu zem ūdens, kas var būt sarežģīta orientieru trūkuma, samazinātas redzamības un mainīgo straumju dēļ. Navigācija ir svarīga niršanai ar akvalangu, jo tā palīdz izvairīties no apmaldīšanās, laika tērēšanas vai niršanas vietas nokavēšanas. Lai apgūtu navigāciju, jums jāiemācās izmantot kompasu, niršanas datoru un dabiskās atsauces, lai pārvietotos zem ūdens. Jums arī jāiemācās novērtēt savu attālumu, virzienu un laiku, kā arī plānot un sekot niršanas maršrutam.
 • Ārkārtas situāciju pārvaldība: tā ir spēja novērst un risināt jebkādas problēmas vai ārkārtas situācijas, kas var rasties zem ūdens, piemēram, aprīkojuma kļūmes, gaisa trūkums, sapīšanās, traumas vai panika. Ārkārtas situāciju vadība ir ļoti svarīga niršanai ar akvalangu, jo tā var glābt jūsu vai jūsu niršanas drauga dzīvību kritiskā situācijā. Lai apgūtu ārkārtas situāciju pārvaldību, jums ir jātrenējas, kā atpazīt izplatītas niršanas problēmas un reaģēt uz tām, piemēram, kā dalīties ar gaisu, kā droši uzkāpt, kā sniegt pirmo palīdzību un kā izsaukt palīdzību. Jums arī jāiemācās saglabāt mieru, modrību un racionālu ārkārtas situāciju.

Kādas ir niršanas ar akvalangu priekšrocības, un kā tās var uzlabot jūsu pieredzi?

Atbild: Liene S.: Dažas no niršanas priekšrocībām ir šādas:

 • Fiziskā: Niršana ar akvalangu var uzlabot jūsu fizisko veselību un sagatavotību, jo tā ietver peldēšanu, elpošanu un pārvietošanos ūdenī, kas var sadedzināt kalorijas, stiprināt muskuļus, uzlabot izturību un uzlabot asinsriti. Niršana ar akvalangu var arī mazināt stresu, pazemināt asinsspiedienu un uzlabot garastāvokli, jo tā jūs pakļauj dabiskai gaismai, svaigam gaisam un relaksējošām skaņām.
 • Garīgā: niršana ar akvalangu var uzlabot jūsu garīgo veselību un labsajūtu, jo tā stimulē jūsu smadzenes, uzlabo atmiņu un veicina jūsu radošumu. Niršana ar akvalangu var arī palielināt jūsu pārliecību, pašcieņu un laimi, jo tā jūs izaicina, atalgo un liek justies paveiktam un lepnam.
 • Sociālā: niršana ar akvalangu var uzlabot jūsu sociālo dzīvi un attiecības, jo tā savieno jūs ar citiem cilvēkiem, kuriem ir kopīga jūsu aizraušanās un interese par niršanu. Niršana ar akvalangu var arī veicināt jūsu saziņu, sadarbību un uzticēšanos, jo jums ir jāsadarbojas, jāsaskaņo un jāpaļaujas uz savu niršanas draugu un niršanas komandu.
 • Vides ietekme un izpratne: niršana ar akvalangu var uzlabot jūsu vides izpratni un atbildību, jo tā jūs izglīto par jūras ekosistēmu un tās nozīmi, daudzveidību un trauslumu. Niršana ar akvalangu var arī iedvesmot jūs aizsargāt un saglabāt jūras vidi, jo tā jūs pakļauj tās skaistumam un brīnumam, kā arī draudiem un izaicinājumiem.

Kopsavilkums un atbildes uz jautājumu (Kas ir niršana ar akvalangu?)

Niršana ar akvalangu ir ūdens sporta veids, kas ietver gaisa ieelpošanu no tvertnes, atrodoties zem ūdens. Niršana ar akvalangu ļauj izpētīt zemūdens pasauli un atklāt tās skaistumu un daudzveidību. Tomēr niršana ar akvalangu ir saistīta arī ar dažiem izaicinājumiem un riskiem, kas prasa atbilstošu apmācību, aprīkojumu un plānošanu.

Šajā rakstā jūs uzzinājāt vairāk par niršanu ar akvalangu, tās priekšrocībām, labākajiem galamērķiem, parastajiem apskates objektiem un to uzlabošanas veidiem. Jūs arī atradāt dažus jautājumus un atbildes no niršanas ekspertiem, kuri var piedāvāt vērtīgus padomus un atziņas. Mēs ceram, ka šis raksts palīdzēja jums uzzināt vairāk par niršanu ar akvalangu un izbaudīt to atbildīgi un droši.

Ja jums ir atsauksmes vai pieredze ar niršanu, lūdzu, dalieties tajās ar mums. Jauku dienu! 😊

Patstāvīga niršanas prakse daivinga klubā DAIVINGS

Piedāvājam prakses vietas daiveriem un topošajiem daivinga Divemaster (GO-PRO – no iesācēja līdz PADI Divemaster). Organizējam daivinga ceļojumus, sekojiet mums >>>!

Sagatavojam, apmācam un sertificējam ūdenslīdējus gan DrySuit diver, gan Full Face Mask Diver kursos. Piedāvājam 30 dažādas specializācijas ūdenslīdēju apmācībā un starptautisko PADI zemūdens niršanas sertifikātu izsniegšanu.

Individuālus niršanas apmācības kursu latviešu, krievu un angļu valodā apmācam Rīgā un grupas visā Latvijā  (nepieciešama iepriekšēja reģistrācija, tālr./WhatsApp 220-77-202)