Cik dziļi varat nirt ar akvalangu?

Daivinga eksperta Valtera Preimaņa padoms (4)

Niršana ar akvalangu, ir fiziski aktīva, adrenalīna pilna un uzmundrinoša darbība, kas sniedz mums piekļuvi neparastai zemūdens valstībai, bieži liek uzdot jautājumu iesācējiem, nirējiem- “Cik dziļi mēs varam doties dzelmē”? Šajā rakstā mēs noskaidrosim, kopā ar zemūdens niršanas kluba “Daivings” instruktoriem, meklējot atbildes un iedziļinoties dziļuma ierobežojumu jomā,  un uzzināsim kas ir drošas un atbildīgas niršanas ar akvalangu prakse.

Cik dziļi jūs varat nirt ar akvalangu?
Cik dziļi jūs varat nirt ar akvalangu?

Niršana atpūtai, ne dziļāk kā 40 metri

Atpūtas nirējiem noteiktais dziļuma ierobežojums, kuru var sasniegt PADI DEEP DIVER kursos, parasti ir 40 metri (130 pēdas). Šis standarts, ko rūpīgi izstrādājušas slavenas niršanas organizācijas, piemēram, PADI, SSI un NAUI, ir balstīts uz rūpīgu zinātnisku izpēti un dziļu drošības apsvērumu izpratni. 40 metru ierobežojums niršanā izriet no diviem galvenajiem faktoriem:

  • Dekompresijas slimība (DCS): kad ūdenslīdēji paceļas no dziļāka dziļuma, pazemināts spiediens izraisa izšķīdušā slāpekļa veidošanos asinsritē, veidojot burbuļus. Ja šie burbuļi netiek pareizi pārvaldīti, tie var izraisīt dekompresijas slimību (DCS), kas ir potenciāli novājinošs stāvoklis, kam raksturīgas locītavu sāpes, izsitumi uz ādas un neiroloģiski traucējumi.
  • Slāpekļa narkoze: Palielinātā dziļumā paaugstināta slāpekļa koncentrācija nirēja asinsritē var izraisīt izmainītu apziņas stāvokli, ko sauc par slāpekļa narkozi. Šim stāvoklim ir raksturīgs traucēts spriestspēja, eiforija un pat halucinācijas, kas būtiski apdraud nirēja spēju pieņemt pārdomātus lēmumus un veikt drošu niršanas praksi.

Dziļāk par 40 metri ir tehniskās niršanas apmācība bezbailīgajiem

Tiem, kas vēlas paplašināt dziļuma izpētes robežas, dziļāk par 40 metriem, tehniskā niršana parādās kā specializēta dziļās niršanas disciplīna. Tehniskie ūdenslīdēji iziet stingru apmācību, TEC DEEP kursos un izmanto modernu aprīkojumu, lai droši izietu ārpus atpūtas niršanas robežām. Tie izmanto specializētus gāzu maisījumus, piemēram, trimiksu (skābekli, hēliju un slāpekli), lai efektīvi pārvaldītu dekompresiju un mazinātu slāpekļa narkozes sekas.

Valters Preimanis kopā ar niršanas draugiem Ēģiptē, Sarkanajā jūrā
Ēģiptē, Sarkanajā jūrā

Sadarbošanās ar niršanas ekspertiem, uzzinām noteikumus dziļuma apmeklējumam

Lai vēl vairāk noskaidrotu dziļuma ierobežojumus, iedziļināsimies jautājumu un atbilžu sesijā ar, zemūdens niršanas kluba “Daivings”, pieredzējušiem niršanas profesionāļiem:

Jautājums: Kādi faktori ietekmē nirēja maksimālo drošo dziļumu?

Papildus apmācībai un pieredzei nirēja individuālajām īpašībām, piemēram, vecumam, fiziskās sagatavotības līmenim un pamata veselības stāvokļiem, ir galvenā loma, nosakot viņa maksimālo drošo dziļumu. Turklāt dziļuma ierobežojumus ietekmē arī konkrētā niršanas vieta, vides faktori un niršanas plāna raksturs.

Jautājums: Vai es varu ienirt dziļāk, trenējoties?

Lai gan papildu apmācība neapšaubāmi uzlabo ūdenslīdēja prasmes un iemaņas, tas automātiski nepārvēršas dziļuma ierobežojuma pārsniegšanā. Uzlabotie tehniskie niršanas sertifikāti, PADI TEC DEEP, nodrošina nepieciešamās zināšanas un paņēmienus, lai droši vadītu dziļākus niršanas veidus, taču pamatā esošie fizioloģiskie ierobežojumi saglabājas.

Jautājums: Kādi ir raksturīgie riski, kas saistīti ar niršanu tālāk par 40 metriem?

Dekompresijas slimības un slāpekļa narkozes risks ievērojami palielinās, palielinoties dziļumam. Turklāt tehniskā niršanas aprīkojuma un procedūru sarežģītība vēl vairāk palielina kļūdu un sarežģījumu iespējamību.

Jautājums: Kā mēs varam droši izpētīt dziļākus dziļumus, neapdraudot drošību?

Vispusīga izpratne par niršanas vidi, rūpīga plānošana un nelokāma drošības protokolu ievērošana ir ļoti svarīga dziļai niršanai. Tehniskie niršanas kursi aprīko nirējus ar nepieciešamajām apmācībām un aprīkojuma vadības prasmēm, lai efektīvi pārvarētu šos izaicinājumus.

Jautājums: Kādi ir ētiski apsvērumi, nirstot ekstremālā dziļumā?

Atbildīgai niršanas praksei par prioritāti ir jānosaka vides aizsardzība un līdz minimumam jāsamazina iespējamā ietekme uz smalko zemūdens ekosistēmu. Nirējiem jāievēro vietējie noteikumi, jāizvairās no jūras dzīves traucēšanas un rūpīgi jāiznīcina visi niršanas laikā radušies atkritumi.

Ceļojums dziļumā , kopā ar zināšanām

Dziļuma ierobežojumi niršanā ar akvalangu liecina par nepieciešamo līdzsvaru starp cilvēka izpēti un zemūdens ekosistēmu saglabāšanu. Lai gan dziļākas niršanas pievilcība ir nenoliedzama, šiem centieniem ir obligāti jāpieiet ar zināšanām, pieredzi un dziļu cieņu pret jūras vidi. Izprotot fizioloģiskos un vides ierobežojumus, ūdenslīdēji var uzsākt atalgojošus un atbildīgus zemūdens piedzīvojumus, nodrošinot, ka dziļuma brīnumi būs pieejami nākamajām paaudzēm.

Patstāvīga niršanas prakse, nirstam dziļumā

Piedāvājam apmācību un prakses vietas nirējiem un topošajiem daivinga Divemaster (GO-PRO – no iesācēja līdz PADI Divemaster). Organizējam daivinga ceļojumus, sekojiet mums >>>!

Sagatavojam, apmācam un sertificējam ūdenslīdējus gan Deep diver, DrySuit diver, gan Full Face Mask Diver kursos. Piedāvājam 30 dažādas specializācijas ūdenslīdēju apmācībā un starptautisko PADI zemūdens niršanas sertifikātu izsniegšanu.

Individuālus niršanas apmācības kursu (Ar iespēju dziļi nirt akvalangu) latviešu, krievu un angļu valodā apmācam Rīgā un grupas visā Latvijā  (nepieciešama iepriekšēja reģistrācija, tālr./WhatsApp 220-77-202)