Bruņotais kreiseris SMS Prinz Adalbert – kultūrvēsturiskais mantojums zem viļņiem

Bruņotais kreiseris Prinz Adalbert

Šis ir stāsts par Latvijas tuvumā, interesantiem, nogrimušajiem vrakiem. Kreiseris SMS Prinz Adalbert ir viens no ievērojamiem nogrimušo kuģu vrakiem Baltijas jūrā. Kuģis SMS Prinz Adalbert ir pieejams nirējiem ar atbilstošu apmācību un LR Robežsardzes atļaujām.

Bruņotā kreisera SMS Prinz Adalbert nogrimšana jūras dzelmē

SMS “Prinz Adalbert”, Pirmā pasaules kara lielgabalu kuģis nogrima pie Latvijas krastiem 1915. gada 23. oktobrī un atrodas 60 metru dziļumā, netālu no Liepājas. “SMS” ir saīsinājums no Seiner Majestät Schiff, kas vācu valodā nozīmē “Viņa Majestātes kuģis”. Tālāk seko apraksts par Latvijas tuvumā, nogrimušā kuģa vraku un tā dzīves stāstu.

SMS Prinz Adalbert apraksts

 • Tips Vraks
 • Atrašanās vieta Baltijas jūrā – 12 jūras jūdzes no krasta
 • Netālu no Liepājas, 60 metru dziļumā
 • Laikposms 1904-1915

SMS Prinz Adalbert bija vācu bruņukreiseris, kas būvēts 1904. gadā. Tas galvenokārt kalpoja kā ložmetēju apmācības kuģis laikā līdz Pirmajam pasaules karam. Pēc kara uzliesmojuma kuģis tika nosūtīts uz Baltijas jūru, kur piedalījās krasta bombardēšanas misijās. 1915. gada 23. oktobrī kreiseris kopā ar pavadošajiem iznīcinātājiem patrulēja aptuveni 40 km uz rietumiem no Liepājas, kad to pārtvēra britu zemūdene E8. Torpēdu izplatība skāra kuģa priekšpusi un detonēja priekšējās magazīnas, kā rezultātā notika katastrofāls sprādziens. Kuģis pārplīsa divās daļās un nekavējoties nogrima, zaudējot 672 apkalpes locekļus un tikai 3 izdzīvojušos. Tas bija lielākais Vācijas jūras kara flotes vienreizējais dzīvības zaudējums Baltijas jūrā Pirmā pasaules kara laikā. Vraku, kas atrodas 55 metru dziļumā, 2007.gada jūnijā atrada zviedru ūdenslīdēji no Deep Sea Productions.

Pēc nodošanas ekspluatācijā Prinz Adalbert kalpoja kā ložmetēju apmācības kuģis, un šo lomu viņa pildīja lielāko savas karjeras daļu. 1900. gadu sākumā viņa trenējās Heimatflotte (mājas flote), kas vēlāk tika pārdēvēta par Hochseeflotte (tāljūras flote), un viņa vairākas reizes apmeklēja ārvalstis. Pēc Pirmā pasaules kara uzliesmojuma 1914. gada jūlijā viņa tika iedalīta izlūkošanas vienībās Baltijā, un viņai tika uzdots aizsargāt Vācijas piekrasti no Krievijas uzbrukumiem. Pēc līdzīga māsas kuģa nogremdēšanas 1914. gada novembrī viņa kļuva par kreiseru eskadras flagmani Baltijā.

Bruņotā kreisera SMS Prinz Adalbert darbība Baltijas jūrā

 • Kreiseris veica operācijas pret Krievijas spēkiem, tostarp apšaudīja Liepājas (Libau) ostu, atbalstot Vācijas armiju.
 • 1915. gada jūlijā viņu torpedēja britu zemūdene, taču viņa spēja atgriezties ostā un tika salabota.
 • Otro reizi “SMS Prinz Adalbert” tika torpedēts 1915. gada 23. oktobrī; torpēda uzspridzināja kuģa munīcijas glabātuves un iznīcināja kuģi. Kreiseris ātri nogrima, pazaudējot daudz  jūrnieku – karavīru dzīvību;
 • No 675 cilvēku apkalpes tika izglābti tikai trīs vīri. Tā izrādījās lielākā vācu jūras kara flotes katastrofa Baltijas jūrā, pirmā pasaules kara laikā.

Nogrimušā kuģa vraks “SMS Prinz Adalbert” rakstā izmantotie materiāli

Raksta sagatavošanā ir izmantoti materiāli no niršanas kluba arhīviem, (fotoattēls Kongresa bibliotēka/Wikimedia Commons), un grāmata “Neredzamais mantojums zem viļņiem”, kuru izdevusi autoru grupa “Baltijas jūras reģiona zemūdens kultūras mantojuma darba grupa”. Šo grāmatu par nogrimušajiem vrakiem Baltijas jūrā “Neredzamais mantojums zem viļņiem” Jūs varat aplūkot zemūdens niršanas klubā “Daivings”.

Bruņotais kreiseris Prinz Adalbert

Gribu apskatīt nogrimušos kuģus Baltijas jūrā, kas ir nepieciešams?

 • Ir nepieciešams nirēja sertifikāts “PADI Open Water Diver” vai “PADI Advanced Open Water Diver“/ “PADI Deep Diver“. Rekomendējams nirēja sertifikāts “PADI Wreck Diver” un “PADI DrySuit
 • Nepieciešami kuģošanai atbilstoši laika apstākļi.
 • Noklausīties instruktora lekciju par drošību un niršanu uz kuģiem (Īsumā – neko uz kuģiem neaiztiekam, aiz sevis atstājam tikai burbuļus un līdzi paņemam foto video kadrus un unikālus iespaidus).

Pieteikties nogrimušu kuģu apskatei gida pavadībā var sekojot niršanas kluba braucieniem

 1. WhatsApp 220-77-202
 2. Pieteikties nogrimušu kuģu apskatei gida pavadībā var sekojot niršanas kluba braucieniem,  FB : Zemūdens niršanas klubs Daivings

Vācijas Imperiālās flotes kreiseris SMS Prinz Adalbert pirms 1914. gada (fotoattēls Kongresa bibliotēka/Wikimedia Commons)