Daivings un zemūdens niršana

Pie Liepājas nogrimušo kara kuģi Prinz Adalbert apmeklē nirēji

SMS Prinz Adalbert (1901)

Par Liepājas nogrimušo kara bruņu kuģi Prinz Adalbert, kurš guļ Baltijas dzelmē, netālu no Liepājas, 80 metru dziļumā, un tur atrada savas mājas tālajā 1915.gada 23 oktobrī, zin daudzi zemūdens nirēji, kuri nodarbojas ar zemūdens meklēšanas darbiem. Tomēr ne visi zin to, ka šo kara kuģa vraku jau 1930. gadā gribēja izcelt uzņēmīgi cilvēki, tomēr tas netika izdarīts. Ieniršana uz šo vēsturisko kara kuģi ir līdzīga kā Everesta sasniegšanai, daudzi to vēlas, tomēr izdarīt to var tikai retais. Zemūdens nirēju, kurš plāno apmeklēt zemūdens vraku 80 metru dziļumā Baltijas jūrā apdraud slāpekļa narkoze, hipotermija, kā arī iespējama kesona slimība. Izcelt šo kuģi mūsdienās vairs neviens neplāno, tomēr sapņo par bagātībām, kuras varēja būt uz kuģa.

SMS Prinz Adalbert (1901)
SMS Prinz Adalbert (1901)

Vietējiem, Ulmaņa laika, latviešu uzņēmējiem šai laikā visticamāk interesēja kara bruņu kuģa Prinz Adalbert galvenās sastāvdaļas – nogrimušā metāla iegūšana. Ironiski, ka pirms pirmā pasaules kara kreiseris jau bija norakstīts metāla lūžņos, bet karam sākoties to atgrieza dienestā. Šogad arī ir aktualizējušās publikācijas par Latvijas nirēju ieniršanu uz vēsturisko kara kuģi. Uz kuģa Prinz Adalbert ir pabijuši cilvēki, gan 1930, gan arī 2007. gadā, kā arī vēlāk 2010 gadā, tehniskā nirēja Alekseja Kravčuka vadībā.

2007. gadā uz kuģa vraka ir pabijuši arī labi ekipēti zviedru nirēji, kuri papildus savām zemūdens darbībām ir uzņēmuši filmu un pat izveidojuši kuģa vraka 3D vizualizāciju, balstoties uz zemūdens sonāra datiem.

1930.gada laikraksts “Latvijas kareivis”, 71 numurā raksta:

“Pasaules kafa laika nogremdētos vācu kara kuģus “Prinz Adalbert” un “Bremen” gribot izcelt kāda Liepājā nodibināta sabiedrība. “Prinz Adalbert”, kā zināms, nogrimis netālu no Liepājas, bet “Bremen” starp Pāvilostu un Ventspili.

Abu kuģu uzmeklēšanai sabiedrība sagatavojot speciālu motorlaivu “Fortūna”. Sabiedrībai vēl jāsaņem jūrniecības departamenta atļauja darbu uzsākšanai.”

1940.gada laikraksts “Latvijas kareivis”, 126 numurā raksta:

11. oktobri no brauciena ienaidnieka ūdeņos atgriezās angļu zemūdene «E-8» un ziņoja, ka pie Liepājas uzspridzinājusi kreiseri «Prinz Adalbert», kas tūlīt nogrimis. Tikai tagad nopratām, ka bojā gājušais nebija vis iepriekš minētais «Roon», bet gan «Prinz Adalbert».

Prinz Adalbert 3D vizualizācija

SMS-Prinz-Adalbert-2007