Niršanas ekipējuma apkope

Niršanas regulatora apkope

Vai niršanas ekipējuma uzturēšana ietekmē niršanas drošību, jautājam niršanas kluba “Daivings” instruktoram Valteram Preimanim? 

Tāpat kā Jūs rūpējaties par savas automašīnas regulāru apkopi, vajag ievērot arī niršanas ekipējuma apkopes termiņus. Savlaicīga nirēja ekipējuma apkope un uzraudzīšana samazina incidentu un ievainojumu risku, pasargājiet savas investīcijas aprīkojumā un veiciet savlaicīgu niršanas ekipējuma apkopi, apstiprina niršanas instruktors Valters Preimanis.

Cik regulāri ir nepieciešams pārbaudīt niršanas ekipējumu?

Ikvienu niršanas ekipējuma daļu ir nepieciešams pārbaudīt katru gadu. Niršanas apkopi parasti veic niršanas instruktors un speciāli apmācīts personāls, to var veikt arī nirējs, kurš ir apguvis nepieciešamās iemaņas niršanas aprīkojuma apkopē. Esiet vērīgi, izlasiet ekipējuma ražotāja instrukciju, ja Jums ir liela niršanas slodze vai izmantojat niršanai specifisku aprīkojumu. Jautājiet savam instruktoram vai vietējam niršanas centram par niršanas ekipējumu apkopes biežumu vai padomiem, kā veikt vienkāršus apkopes remontdarbus mājās.

Niršanas regulatora apkope

Ir svarīgi rūpēties par niršanas regulatoru pēc katras niršanas reizes, uzskrūvējiet un lietojiet ikdienā putekļu vāciņu, noskalojiet regulatoru saldūdenī gan pirmo, gan otro pakāpi. Parasti regulatora apkopes darbs tiek veikts vienu reizi gadā pirms sezonas uzsākšanās. Esiet vērīgi, lasiet ražotāja instrukciju,  ja Jums ir liela niršanas slodze vai tas ir niršanai specifisks aprīkojums. Jāpārbauda arī ir augstā spiediena manometrs.

Niršanas dators

Mainiet niršanas datora bateriju pirms ceļojuma, lai būtu droši par savu niršanas drošību. Baterijas ir jāmaina biežāk kā vienu reizi gadā, un pie bateriju maiņas ir jānomaina arī O-gredzeni un jāpārbauda pati iekārta, vai tajā nav sāls uzkrāšanās pazīmju.

Peldspējas kompensātors

Peldspējas kompensātors jeb BCD ir jāapkalpo katru gadu, vislabākais to paveikt vienā laikā ar ar niršanas regulatora apkopi. Tādas BCD sastāvdaļas, kā zemspiediena uzpūtējs un gaisa kabata ir pakļauti nolietošanas un saspiešanas bojājumiem, ja kāda no šim svarīgam ierīcēm niršanas laikā sabojājas, var rasties nopietna avārija, kura ietekmē nirēja drošību. BCD pārplūdes vārsti ir jāiztīra no sāls, gumijas daļas ir jāapstrādā ar silikonu.

Sausais tērps

Niršanas sausais tērps jeb Drysuit uzturēšana ietver ikgadēju vārstu pārbaudi un arī tērpa spiediena, roku un kakla manžetes pārbaudi, lai pārliecinātos, ka nav radušās plaisas un sīkākas noplūdes. Pat neliels caurums var appludināt tērpu un izraisīt dažādus niršanas riskus.

Niršanas baloni

Katru gadu zemūdens niršanas baloni ir vizuāli jāpārbauda, vai tajā nav iespiedumu, korozijas, bedrīšu un vārstu bojājumu. Niršanas ekipējuma pārbaudēs pārbaudām balonu ventiļu stāvokli, un korozijas pēdas balonā. Hidrostatiskā pārbaude jāveic ik pēc pieciem gadiem, vai kā to nosaka vietējie noteikumi un balona tips.

Maska, trubiņa un pleznas

Kaut arī snorkelēšanas rīkiem nav nepieciešama sarežģīta apkope, pēc katras niršanas tas ir rūpīgi jāizskalo. Pareiza uzglabāšana nodrošina, ka tas netiek saspiests vai sabojāts, ja to nelieto. Periodiski pārbaudiet pleznu siksnas, maskas siksnas un elpošanas trubiņas turētāju, vai tajā nav nodiluma pazīmju.

Citi niršanas piederumi

Vizuāli jāpārbauda tādi elementi kā niršanas lukturi, virsmas marķieru bojas, niršanas pulksteņi un citi piederumi, vajadzības gadījumā jāpārbauda un jānomaina to O-gredzeni un baterijas.

Niršanas ceļojumu apdrošināšana

Veicot aprīkojuma pārbaudes, ir svarīgi pārbaudīt arī visus cilvēku darbības riskus. Cilvēku kļūdas ir pārāk izplatītas, tāpēc pārliecinieties, ka jums ir nepieciešamās zināšanas niršanas apmācība un pilnībā izprotat riskus, vai Jums ir atjaunota niršanas ceļojumu apdrošināšana. Ja jums ir jautājumi, kuru apdrošināšanas kompāniju izvēlēties, jautājiet savam instruktoram padomu.

Niršanas kluba “Daivings” instruktors Valters Preimanis par niršanas ekipējuma apkopi saka, “Neatkarīgi no tā, vai nirstat katru nedēļas nogali vai tikai atvaļinājumā, zemūdens niršanas ekipējumam ir nepieciešama ilggadīga, regulāra apkope. Izmantojot pareizi uzturētu aprīkojumu, jūs, visticamāk, būsiet iesaistīts drošā niršanā un ekipējums labi pildīs savu uzdevumu.

Kā pieteikt niršanas regulatoru tehniskajai apkopei, niršanas regulatora serviss?

  • Noskaidro sava niršanas regulatora, vai niršanas BCD vestes ražotāja nosaukumu un modeli
  • Pieņemam apkopei CressiApeks un Aqualung regulatorus
  • Noskaidro, cik ātri ir pieejamas orģinālās apkopes remonta detaļas
  • Zvani speciālistam pa zemāk norādīto tālruni

Niršanas regulatora apkopes – “Dronelab” SIA, tālrunis tel. 220-77-202, e-pasts: mail@dronelab.lv

Saistītie raksti