Māksla aizturēt elpu ilgāk: izpētiet brīvās niršanas elpošanas tehniku un sasniedz jaunas iespējas niršanā kā frīdaiverim

Kādas ir brīvās niršanas elpošanas tehnikas priekšrocības?

Daži ļoti attīstīti nirēji, peldot bez akvalanga, spēj aizturēt elpu vairāk nekā desmit minūtes zem ūdens! Izklausās ārkārtīgi neticami? Mēs jums paskaidrosim, kas ir frīdaivings un kā darbojas elpošanas tehnika. Brīvās niršanas elpošanas paņēmienu izmantošana ne tikai dod labumu, kad vēlaties doties zem ūdens, bet arī sniedz daudzas citas priekšrocības!

Aizturēt elpu ilgāk
Aizturēt elpu ilgāk

Ja Jums liekas , ka elpas aizture un frīdaivings (Ko māca vienīgais PADI Freediver instruktors Latvijā Valters Preimanis) ir par sarežģītu, jūs varat sākumā apgūt niršanu ar balonu (PADI Open Water Diver kursā) un pēc tam atgriezties uz brīvo niršanu.

Brīvās niršanas tehnika

Freediving ir niršanas tehnika, kas balstās tikai uz cilvēka ķermeņa spēku, precīzāk sakot, uz cilvēka elpu. Nirējs dodas zem ūdens bez akvalanga aprīkojuma vai elpošanas aparāta palīdzības. Freedivers vienkārši aiztur elpu, cik ilgi vien iespējams, pirms atgriežas virsūdens. Tādējādi brīvais nirējs var ceļot zem virsmas tikai tik ilgi, cik viņu plaušas aizņems. Tā kā parastos apstākļos cilvēki nespēj ļoti ilgi aizturēt elpu, brīvie ūdenslīdēji īpaši trenē savas plaušas un elpu, lai viņi varētu ilgāk aizturēt elpu zem ūdens. Viņu apmācībā ir iekļauti arī citi fiziski un garīgi vingrinājumi, lai viņi būtu piemēroti un veseli.

Brīvās niršanas tehnika

Brīvā niršana ir viens no neticamākajiem vai biedējošākajiem sporta veidiem, ko var darīt atkarībā no tā, cik labi ir trenētas jūsu plaušas un prāts. Nirējiem patīk zemūdens brīvības sajūta un dabas likumu pārkāpšana līdz robežai. Bet, protams, ja jūs nekad iepriekš neesat niruši, tas var būt biedējoši. Tāpēc ir nepieciešama pareiza sagatavošanās bezmaksas niršanas pieredzei.

Kā darbojas freediving elpošanas tehnika?

Cilvēka ķermenis jūt nepieciešamību elpot no oglekļa dioksīda uzkrāšanās organismā, nevis no faktiskā skābekļa trūkuma, kas nozīmē, ka mēs spējam aizturēt elpu daudz ilgāk, nekā domājam. Brīvā niršanas elpošanas vingrinājumi apmāca mūs lēnām ilgāk aizturēt elpu, taču tie ir arī paredzēti, lai palīdzētu mums atslābināt elpošanu, ķermeni un prātu.

Kā darbojas freediving elpošanas tehnika?

Nirējs trenējas nepadoties elpas vēlmei, ko mūsu ķermenis sūta apmēram pēc minūtes, un ignorēt oglekļa dioksīda paaugstināšanos organismā niršanas laikā. Galvenais, lai zemūdens noturība būtu ilgāka, ir pierast pie lēnas, dziļas elpas pirms niršanas.

Gatavojoties brīvā niršanai, jūs sāksit padarīt izelpas garākas nekā ieelpas. Tas samazina sirdsdarbības ātrumu un palīdz nomierināt ķermeni un prātu, lai samazinātu skābekļa patēriņu. Mazāks skābekļa patēriņš nozīmē arī iespēju ilgāk aizturēt elpu.

Pauze pēc katras ieelpas un izelpas palīdz vēl vairāk samazināt elpošanas ātrumu. Šeit ir svarīgi, lai pauze izelpas beigās būtu garāka nekā ieelpas beigās.

Ir svarīgi arī elpot pēc iespējas atviegloti. Nepiespiediet ieelpas un izelpas, bet padariet tās pasīvas, lai nenoslogotu starpribu vai vēdera muskuļus un pulss būtu zems. Vissvarīgākā daļa, gatavojoties frīdiverim, ir pēc iespējas atslābināties bez hiperventilācijas. Tas ir gatavošanās mērķis. Atslābiniet elpošanu, prātu un muskuļus, lai jūs aktīvi sagatavotu neelpošanas periodam (un atslābumam).

Pēdējai elpai pirms elpas aizturēšanas jābūt pilnīgai izelpai, lai pilnībā iztukšotu plaušas no gaisa. Pavelciet vēdera muskuļus, lai izelpotu pēc iespējas vairāk gaisa. Pēc tam veiciet pēdējo, pilnīgo un mierīgo ieelpu trīs posmos, līdzīgi kā dziļa jogas elpošana. Pirmkārt, paplašiniet kuņģi, pilnībā piepildot plaušu apakšējo daļu. Jūsu ribām un krūtīm nevajadzētu kustēties. Pēc tam izvērsiet ribu loku un ieelpojiet plaušu centrālajā daļā. Visbeidzot, plaši atveriet muti un piepildiet plaušu augšējo daļu, atslēgas kaula un rīkles zonu.

Tālāk seko jūsu brīvā niršana — ja nirstat — un, ja nē, vienkārši aizturiet elpu, cik ilgi vien iespējams. Jūs sapratīsit, ka, jo biežāk trenēsiet elpošanas sagatavošanu brīvā niršanai un jo vairāk iedziļināsities atslābuma domāšanā un spējat kontrolēt elpas vēlmi, jo ilgāk varēsiet aizturēt elpu ar praksi.

Kādas ir brīvās niršanas elpošanas tehnikas priekšrocības?

Šī elpošanas vingrinājuma lielākā priekšrocība ir tā, ka tas palīdz dziļi atpūsties. Tas palēnina elpu un skābekļa uzņemšanu, tādējādi arī atslābina nervu sistēmu un prātu. Pat tad, kad neplānojat kļūt par frīdiveru, elpošanas tehnika palīdz jums vairāk atpūsties un nomierina prātu.

Kādas ir brīvās niršanas elpošanas tehnikas priekšrocības?

Elpošanas vingrinājumi samazina stresu un trauksmi

Elpojot kā freediveram, jūsu ķermenis tiek atgriezts tā dabiskajā miera stāvoklī – parasimpātiskajā nervu sistēmā. Ar līdzību jogas praksēm brīvā niršanas elpošana var palīdzēt palēnināt sirdsdarbības ātrumu un palīdzēt mūsu ķermenim iejusties pašreizējā brīdī. Rezultāts ir mazāks stress un trauksme. 2013. gadā veikts pētījums pierādīja, ka frīdiveriem bija ievērojami zemāks stresa, trauksmes un negatīvās afektivitātes līmenis, salīdzinot ar tiem, kas nav brīvi niruši.

Elpošanas vingrinājumi samazina stresu un trauksmi

Brīvā niršanas elpošana liek justies labāk

Brīvā niršanas elpošana ne tikai samazina stresu, bet arī uzlabo garastāvokli. Elpošanas laikā pašsajūtas neirotransmiteri, piemēram, adrenalīns, noradrenalīns un dopamīns, tiek pastiprināti niršanas laikā un pēc tam aizturot elpu.

Līdztekus labākai pašsajūtai un mazākam stresam, elpošana kā frīdiveram arī palielina jūsu enerģiju un fokusu, kā arī attīra prātu. Protams, jūs varēsiet labāk koncentrēties uz saviem mērķiem un jums būs vairāk enerģijas, lai darītu lietas, kas jums patīk.

Freedivers arī izmanto savu skābekli efektīvāk nekā ne-nirēji. Optimāla skābekļa izmantošana arī uzlabo elpošanu, samazina sirdsdarbības ātrumu, palielina asins plūsmu uz dzīvībai svarīgiem orgāniem un uzlabo vispārējo veselību.

Brīvā niršanas elpošana liek justies labāk

Lai gan jūs, iespējams, nekad neesat domājis par to, kā iemācīties elpot kā frīdiveram, ir pienācis laiks to padomāt. Daudzās šī elpošanas vingrinājuma priekšrocības ir labvēlīgas arī jūsu fiziskajai un garīgajai veselībai ikdienas dzīvē.

Pamata frīdaivinga kursos, PADI Freediver brīvais nirējs apgūst

Pirms niršanas iesildīšanās vingrojumi, staipīšanās un relaksācija
Tehnikas maksimālai elpas aizturei
Kā asistēt otram nirējam
Tehniku, kā ienirt pareizi dziļumā (Duck dive)
Pareiza ekipējuma un svara izvēle
Nirēja glābšana pirms bezsamaņas- LMC (Loss of motor control)
Nirēja glābšana bezsamaņā (Blackout) zem ūdens

Kur pieteikties, lai iegūtu ar brīvo niršanu saistīto apmācību (PADI Freediver) Latvijā?

🤿😀 Ja meklējat padomu vai palīdzību par niršanas sportu ar vai bez baloniem, zvaniet PADI nirēju instruktoram t. 220-77-202 (Whatsapp 220-77-202), lai atrastu padomu ar brīvo niršanu saistīto apmācību (PADI Freediver).