Drošība zem ūdens un regulāras ekipējuma apkopes

Niršanas regulatora apkope

Autorizēta niršanas ekipējuma servisa apkope ir obligāta katru gadu!

Saņemot jauno nirēja Open Water Diver sertifikātu nirējs bieži vien steidzas savākt savu aprīkojumu. Parasti students prasa padomu savam instruktoram un iegādājās jaunu ekipējumu, kas teicami kalpo visu nirēja mūžu. Ir novērots, ka ūdenslīdējs, lai ietaupītu naudas līdzekļus, pērk lietotu ekipējumu bez skaidri zināmas lietošanas un servisa vēstures. Īpaši uzmanies, ja elpošanas regulātors ir savākts no dažādiem ražotāju daļām!

Atceries – autorizēta servisa apkope ir obligāta katru gadu!

Uzticies, bet vienmēr pārbaudi vai ir pienācīgi veikta aprīkojuma apkope

Uzticēties var niršanas regulātoru servisam, ja pēc apkopes servisā iedot Tev iedod regulātora apkopes sertifikātu vai uzrāda izlietotās servisa daļas, komplektus vai čekus. Nekvalitatīvi veikta vai vispār neveikta apkope var novest pie letālām sekām. Pārbaudīt lietotu regulātoru virs ūdens nav iespējams, jo tas ir jāpārbauda spiedienā zem ūdens (vai speciālā spiediena kamerā), kur tas tiek lietots.

Pamatojoties uz DAN statistiku, līdz 10% nelaimes gadījumi, kuri beidzās letāli zem ūdens, ir tieši saistīti ar ekipējuma tehnisko stāvokli.

Izvēlies sertificētus ekipējuma apkopes centrus un regulāri, ik gadus veic sava aprīkojuma servisa apkopes pie dīlera pārstāvjiem, kuriem ir pieejami orģinālie servisa maiņas komplekti.

Niršanas regulatora apkopes tehniķa sertifikāts
Nirēju regulatora apkopes tehniķa Valtera Preimaņa sertifikāts

Sargiet sevi, zem ūdens esiet blakus kopā ar draugu vai instruktoru!

Piemērs no dzīves, ko instruktoram Valteram Preimanim stāsta jauns ūdenslīdējs  – “Mana māsa vairs nenodarbojas ar daivingu, jo strādājot par gidu Maldīvās, 30 metru dziļumā viņas gaisa regulātors aizkrita, pēkšņi beidzās gaiss un viņai vajadzēja veikt ārkārtas avārijas pacelšanos bez drošības pieturas  apstāšanās. Pēc tam jaunā sieviete nogulēja slimnīcā , ārstējot radušos barotraumu ar kesona slimību, pēc izveseļošanās tā atvadijās no daivinga uz visiem laikiem…”

Šī ir pieredze, ka uzticēties lietotam ekipējumam nedrīkst, ja tas nav nonācis profesionāla un pieredzējuša servisa pārbaudē, ko var apliecināt.

Niršana kopā ar draugu paaugstina drošību

Draugu niršana ir potenciāli dzīvības glābšanas prakse nirējiem. Pareizi īstenota prakse, tas palīdz novērst negadījumus un izvairīties no iespējamiem incidentu sliktiem rezultātiem. Draugu niršana sākas ar niršanas plāna koplietošanu, iepazīšanos ar otra ekipējumu, draugu pārbaudi pirms niršanas, viena otra uzmanīšanu niršanas laikā, plāna ievērošanu, kopīgu atgriešanos uz virsmas un pēc niršanas pārrunas veikšanu. Katru gadu mēs redzam daudzus gadījumus, kas ilustrē draugu sistēmas neveiksmi, kā arī gadījumus, kad draugu sistēma nevarēja palīdzēt, neskatoties uz abu partneru pareizu rīcību.

Draugu palīdzība, iespējams, tagad ir vērtīga, ja kādam draugam pēkšņi rodas problēmas ar gaisa padevi, taču tā var palīdzēt arī citās situācijās. Lai draugu palīdzība būtu vērtīga, draugiem jāpaliek tuvu viens otram un bieži vienam otru vizuāli jāpārbauda. Klasiskā draugu sistēma nozīmē, ka divi nirēji kopā nirst viens otra drošībai. Trīs vai vairāk nirēju grupā maz ticams, ka sagaidīsim tādu pašu centību un uzmanību citu vajadzībām.

Reālajā dzīvē draugi zem ūdens bieži šķiras, bet tas reti notiek ar nolūku. Ja nav stingras disciplīnas, draugu ir viegli pazaudēt no redzesloka. Šķiet, ka šķiršanās ir kļuvusi ierasta un draugi reti pārtrauc niršanu un dodas uz virsmu, lai tur gaidītu, lai atjaunotu kontaktu. Pat bez atdalīšanas viens ūdenslīdējs var zaudēt samaņu un nogrimt dzelmē, viņa aizņemtajam draugam to nepamanot. Tādējādi ir nepareizi pieņemt, ka ārpus redzesloka esošais draugs ir tīši pašķīries, un turpināt nirt, nemēģinot viņu atrast.

Vairāk par drošību zem ūdens:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562534/
  • https://www.scubadiving.com/training/basic-skills/4-reasons-divers-die

Kopsavilkums par nirēja drošību zem ūdens

  • Nirēju ekipējuma servisa apkope ir obligāta katru gadu!
  • Rekomendējam pirkt jaunu niršanas regulātoru!
  • Pirms iegādājies jaunu regulātoru, noskaidro kur taisīsi ikgadējās apkopes.
  • Pērc tikai jaunu nirēju ekipējumu, tas kalpo ilgi, visam nirēja mūžam.
  • Veicot niršanas ekipējuma servisa apkopes, pārbaudi paveikto, paprasi sertifikātu vai citu apliecinājumu.
  • Niršana kopā ar draugu ir drošākais veids, kā kopā ar regulāri servicētu aprīkojumu, ļaus sevi pasargāt zem ūdens.

Kur pieteikties, lai nodarboties droši ar niršanu Latvijā?

🤿😀 Ja meklējat padomu par ekipējuma apkopi vai palīdzību, zvaniet PADI nirēju instruktoram t. 220-77-202 (Whatsapp 220-77-202). Jūs atradīsiet profesionālu padomu, lai nodarbotos ar drošu niršanu.

Tāpat ir iespējams pasūtīt un apmaksāt nirēja apmācību kursus internetā, kā arī iegādāties niršanas teorijas grāmatu, nirēja kartes abonementu visam gadam un iegādāties nirēja rokasgrāmatu, ja plāno nirt kopā ar draugu.