Daivings un zemūdens niršana

Uzzini par niršanu ar pilnas sejas masku – dažādi fakti un kā pieteikties apmācībai

Pilnas sejas nirēja maska

Niršana ar pilnas sejas masku ilgi bija dažādu speciālo dienestu darba piederums, glābēju un ugunsdzēsēju izmantots aizsardzības līdzeklis, ko izmantoja strādājot gan dūmos, gan piesārņotā vidē un ūdenī. Pēdējos gados pilnas sejas maskas bija ekskluzīvs dažu izredzēto orgazēciju izmantots rīks. Militārie, komerciāli nolīgtie ūdenslīdēji, kā arī pētnieki un zinātniskie ūdenslīdēji bija starp tiem, kuriem paveicās izmantot šo aparatūru, gandrīz noteikti to dēļ sarežģītības, ierobežotās pieejamības un dārgas cenas. Tomēr mūsdienās tehnoloģiju un ražošanas attīstība ļauj šīs  pilnās sejas maskas izmantot sporta nirējiem par pieņemamām cenām, un mēs varam izbaudīt tādas pašas priekšrocības, lai gan mēs pilnsejas maskas izmantojam daudz mazāk skarbā vidē.

Tātad, kas ir pilna sejas maska?

Parastā niršanas iekārtā ūdenslīdēji valkā sejas masku, kas aizsedz acis un degunu, kas ļauj izlīdzināt spiedienu ausīs, kā arī atsevišķu otrās pakāpes regulatora iemuti mutē, kas ļauj ūdenslīdējam elpot, savukārt pilnas sejas maska ​​apvieno abus šīs funkcijas vienā iekārtā. Līdz ar to rodas virkne dažādu maskas lietošanas apsvērumu, dažus mēs varam uzskatīt par “plusiem”, bet citus – par “mīnusiem”.

Izvēlēties sev piemērotu pilnas sejas masku

Ir jāzina, kuras īpašības jūs uzrunā, zinot apstākļus, kādos jūs domājat, ka to izmantosit (jo tas var ietekmēt arī dažādas maskas īpašības, kurām jāpievērš uzmanība), piemēram, ja jums ir bieža pārvietošanās pa ūdens virsmu, jūs vēlēsities apsvērt masku ar SAV (DIVATOR Hatch, virsmas gaisa vārstu), lai jūs varētu ietaupīt balonu elpojamo gaisu, elpojot atmosfēras gaisu, un, protams, jūsu budžetam būs nozīme, jo tie var būt no 350 Eur līdz vairāk nekā 1500 Eur. Neatkarīgi no tā, kā tiek iegādāts jūsu pirkums, viena lieta paliek nemainīga – Jums noteikti ir nepieciešams iemācieties lietot pilnas sejas masku un saņemt atbilstošu apmācību, jo pastāv procedūras un apsvērumi, par kuriem jūs, iespējams, nezināt. PADI pilnas sejas maskas kurss risinās šos jautājumus, un jūsu instruktors palīdzēs iepazīties ar pareizām maskas funkcijas, lai nirtu droši.

Pilnas sejas maskas izmantošanas priekšrocības un plusi

Aprakstītā pieredze šeit lielā mērā balstās uz Interspiro Divator MKII un Ocean Reef Neptune tipa maskām, ar kurām autoram ir vairāk nekā 1000 niršanas, pilnas sejas maskām.

  • Iespļaut nevajag! Milzīgs ieguvums no augstākas klases maskas, piemēram, Divator MKII, ir aizmiglojuma neesamība. Šīs maskas izmanto gaisa plūsmas dizainu, kas ar katru ieelpošanu novirza vēsu gaisu maskas stikla iekšpusē, tādējādi neatļaujot pietiekami daudz laika, lai siltā seja uzsildītu gaisu un veidotos kondensāts (tas ir sīkāk izskaidrots Full Face Mask treniņa laikā) .
  • Liels redzeslauks. Tā kā maskas rāmis atrodas tālāk no acīm/deguna, tas nodrošina lielāku objektīvu un lielāku vizuālo lenķi.
  • Samazināts žokļa nogurums. Tā kā maska ​​un regulators būtībā ir viena vienība, ja tie ir pareizi piestiprināti, tagad nav jācenšas tērēt enerģiju, lai turētu reglātoru mutē.
  • Sazinamies runājot. Zemūdens sakaru sistēmas ļauj ūdenslīdējiem sarunāties savā starpā. OTS ir ierīce, ko sauc par “draugu tālruni”, kas ir uztvērējs un mikrofons, kas piestiprināts pie maskas un darbojas ar rācijsaziņas (Push To Talk) operāciju. Šiem komunikatoriem nepieciešama redzes līnija, lai iegūtu pilnīgu pieredzi, un dažreiz tie var būt nedaudz laikietilpīgi, taču, strādājot, tas var būt lielisks līdzeklis tajos gadījumos, kad runāšana ir vērtīgāka nekā rakstīšana uz šīfera vai signāli ar rokām.
  • Elpošana gan ar degunu, gan muti. Šī funkcija sākumā liksies dīvaina jebkuram pieredzējušam nirējam! Spēja ieelpot caur degunu. Tas ir izdevīgi ikvienam, kas iesaistīts adaptīvajā apmācībā/pieredzē, piedāvājot vairāk normālas elpošanas darbības, jo īpaši tāpēc, ka tas ir apvienots ar mutē turēta regulatora likvidēšanu.
  • Drošāk. Tas ir divējādi. Pirmkārt, regulators. Tā kā tas ir nostiprināts maskā, nirējam ir mazāka iespēja to pazaudēt vai nejauši izsist. Un, otrkārt, pati maska. Siksna, kas to notur vietā, nav līdzīga parastajai vienas maskas siksnai, tā ir vairāk kā zirneklītis ar piecām kājām, kas pilnas sejas masku notur vietā visu galvu. Viena siksna zem katras auss, viena siksna virs katras auss un viena siksna centrāli galvas augšdaļā. Tā katru siksnu garumu var individuāli pielāgot, tas arī ļauj personalizēt un novietot.

Pilnas sejas maskas pārdomas un “mīnusi”, kurus mēs apskatīsim

  • Gatavošanās ilgums. Lai gan drošības pārbaude pirms niršanas nemainās, maskas uzvilkšana un uzlikšana prasīs nedaudz ilgāku laiku. Jūs varētu arī nirt kopā ar draugu, kurš nav pazīstams ar aprīkojumu, tāpēc, iespējams, būs jāsniedz viņiem ātrs pārskats, ja jums nepieciešama palīdzība niršanas laikā.
  • Elpojamās gāzes vadība. Šeit ir jādomā par dažiem faktoriem. Pilnas sejas maskas izmantošana var nozīmēt, ka niršanas laikā izmantojat nedaudz vairāk elpojamās gāzes, tāpēc lielāka uzmanība SPG (gaisa spiediena manometram) nav slikta ideja. Ja jums ir jānotīra maska-daļēji vai pilnībā, tad maskā būs jāizplūst vairāk gāzes (ar regulatora palīdzību), nekā jūs varētu gaidīt no parastās sejas maskas. Sejas maska ​​acīmredzami ir lielāka. Maz ticamā gadījumā, ja ūdenslīdējam beigsies gaiss, tad drauga alternatīvā gaisa avota nodrošināšana ir nedaudz atšķirīga procedūra – atcerieties, ja jūs zaudējat gāzi, tad arī masku un otrādi, tāpēc pareizā procedūra būtu vienmēr nirt ar parastā maska, kas droši nostiprināta, un strādājošs sekundārais elpošanas aparāts, vai nu tā ir ponija pudele vai astoņkājis. Atkal, saņemot pareizu apmācību, jūs iepazīstināsiet ar šīm procedūrām.
  • Rūpes. Rīkojoties, transportējot un uzstādot pilnas sejas masku, nepieciešama lielāka piesardzība. Ja jūs saplēšat savilkšanas zirneklīti, jūs pazaudējat iespēju izmantot masku un regulātoru. Ja jūs salaužat organiskā stikla lēcu, tad jūs pazaudējat masku un regulātoru.
  • Regulāras apkopes. Ja jūs neveicat regulāras pilnās sejas maskas apkopes, jūs zaudējat iespēju izmantot, gan niršanas masku, gan elpošanas regulātoru.

Maska, piemēram, Interspiro Divator MKII, vat tikt aprīkota ar dažādiem piederumiem  – gaisa atlikuma monitors, gaisma, metināšanas stikla turētājs. Pateicoties gaisa plūsmas sistēmai bez aizmiglojuma, SAV, komunicēšanas iespējām, regulējams deguna aizbāznis, lai atvieglotu izlīdzināšanu, un dubultā maskas piespiedējblīve, kas nodrošina ērtu piemērotību un piemērota visiem dažāda izmēra sejām. Maska ir ļoti pielāgojama, un pēc izvēles varat pievienot piederumus – SAV, Gopro stiprinājumus, lukturīšus utt. – tie ir arī neticami ērti un izskatās pārsteidzoši labi!

Daži ražotāji ir izveidojuši pieejamākus cenu diapazonus uz dažu pilnsejas maskas funkciju rēķina. Iespējams izmantot cita ražotāja masku, tā ir cenu diapazona apakšējā galā un tādējādi ir ļoti pieņemami, tie ir paredzēti, lai ūdenslīdējs varētu ievietot savu otrā posma regulatoru, vienkārši izņemiet iemuti un ievietojiet to maskā un no jauna piestipriniet to iekšpusē.

Tātad jūs varat redzēt, ka ir jāapsver dažādi apsvērumi un daudzas lietas, ko vēl vairāk izpētīt, tāpēc mēs vienmēr iesakām pirms maskas iegādes, iziet apmācību pie kvalificēta pilnas sejas maskas instruktora, un ieapgūt pareizo apmācību. Viena lieta ir droša: pabeidzot kursu jūs izskatīsities kā niršanas profesionālis un, cerams, izbaudīsit šo unikālo aprīkojumu.

Ko iemāca Divator MKII pilnās sejas zemūdens maskas kursā?

Lai reģistrētos Full Face Mask Diver, pilnas sejas zemūdens maskas nirēja kursā, jums jābūt izietam PADI Open Water Diver kursam. Mācam ar nirēja pilnās sejas masku Divator MKII Gray,  Divator MKII Black DIVATOR Hatch un Ocean Reef Neptune IDM.

Pastāv vairāku veidu pilnas sejas maskas, tāpēc jūs kursā vairāk uzzināsiet par dažādām pilnās sejas maskas īpašībām un komponentiem. Pēc tam jūs iemācīsities kā sagatavoties un apgūsiet niršanas paņēmienus ar pilnu sejas masku, uzzināsiet kā veikt pareizu apkopi.  Vairāku nodarbību ūdenī Jums iemācīs veidu, kā ērti izmantot masku un praktizēt nepieciešamās iemaņas, gatavojoties niršanai atklātā ūdenī.

Divator MKII un Ocean Reef Neptune IDM
Divator MKII un Ocean Reef Neptune IDM

Uzzini vairāk par pilnsejas nirēju maskām un piesakies apmācībai PADI instruktors Valters Preimanis , nākot divatā atlaide 10% (WhatsApp 220-77-202):