Ūdenslīdējam ir iesnas, vai drīkst nirt ar iesnām?

Niršanas instruktors Valters Preimanis

Ja ūdenslīdējam ir iesnas, vai drīkst nodarboties ar niršanu ar iesnām?

Nav ieteicams nirt ar iesnām, saaukstēšanos vai citiem apstākļiem, kas var bloķēt deguna blakus dobumu gaisa kanālus. Ja niršanas nolaišanās laikā rodas grūtības ar spiediena ausīs izlīdzināšanu, ir jāpārtrauc  niršana. Ja nirējs nirst ar iesnām, var rasties moments, kad sāpes galvā liedz nirējam pacelties ūdens virspusē (reversais bloks).  Atcerieties, ka jūs varat pārtraukt tikai nolaišanos, nevis pacelšanos.  Uzturot veselīgus deguna kanālus, pirms niršanas uzturiet tos tīrus ar kanniņu Neti Pot, jūs neatcelsiet nevienu niršanas pasākumu, aizlikta deguna pēc, apstiprina niršanas kluba “Daivings”, PADI instruktors Valters Preimanis.

Niršanas instruktors Valters Preimanis

Kā ātri izārstēt iesnas?

Iesnas var izpausties dažādi – gan kā aizlikts deguns, gan kā deguna tecēšana, citreiz tam pievienojas arī šķaudīšana, un nereti šie simptomi pāriet no viena otrā un mainās slimības gaitā. Lai veiksmīgi iesnas izārstētu, pirms ķeršanās pie ārstēšanās ir jānovēro un jāizvērtē simptomi, lai visprecīzāk noteiktu kā ātri izārstēt iesnas.

Vispirms jānosaka iesnu cēlonis – alerģijas, saaukstēšanās, vīruss, sauss gaiss vai pat stress. Alerģijas gadījumā noderēs, kā pirmais dabīgais ārstēšanas līdzeklis ir deguna skalošana vai smagākos gadījumos aptiekā nopērkamie līdzekļi, pārlieku sausu gaisu istabā var labot ar gaisa mitrinātāju, toties vīrusiem un nopietnākām saslimšanām jāārstē cēloņi.

Ja ūdenslīdēja deguns nav tīrs, iztīriet to un izskalojiet degunu

Neti Pot ir kanniņa, ar kuras palīdzību attīra un atsvaidzina deguna ejas. Neti katli parasti ir plastmasas vai keramikas, un tie atgādina nelielu tējkannu. Neti poda izcelsme ir ājurvēdas medicīnā. “Neti” patiesībā sanskritā nozīmē “deguna tīrīšana”. Neti Pot izmantošana pirms niršanas var sniegt nirējiem vairākas priekšrocības.

Niršanas instruktors Latvijā

Piecas Neti Pot lietošanas priekšrocības ūdenslīdējiem

 • Sinusa attīrīšana: niršana ar aizcietējušiem sīnusiem var izraisīt spiediena izmaiņas deguna blakusdobumos, kas var izraisīt diskomfortu vai pat sinusa barotraumu. Neti Pot izmantošana palīdz izskalot no deguna blakusdobumiem visas liekās gļotas vai gružus, veicinot skaidrākas deguna ejas un samazinot ar sinusu saistītu problēmu risku niršanas laikā.
 • Uzlabota spiediena izlīdzināšana: Spiediena izlīdzināšana ausīs un deguna blakusdobumos ir ļoti svarīga nirējiem, lai izvairītos no barotraumas. Izmantojot Neti Pot deguna eju skalošanai, ūdenslīdēji var nodrošināt, ka Eistāhija kanāli ir tīri, padarot izlīdzināšanu vieglāku un efektīvāku nolaišanās laikā.
 • Uzlabota elpošana: niršanai ir nepieciešama arī gaisa plūsma caur degunu (piemēram iztīrot niršanas masku), un elpošana ar muti izmantojot regulatoru. Neti Pot var palīdzēt novērst jebkādu deguna nosprostojumu, nodrošinot labāku gaisa plūsmu un atvieglojot ērtu un efektīvu elpošanu zem ūdens.
 • Samazināts infekciju risks: jūras ūdens var saturēt dažādus mikroorganismus un baktērijas, kas var izraisīt deguna vai deguna blakusdobumu infekcijas. Skalojot deguna kanālus ar Neti Pot, ūdenslīdēji var noņemt potenciālos patogēnus un samazināt infekciju risku, nodrošinot veselīgāku niršanas pieredzi.
 • Kopējais komforts: Neti Pot var nodrošināt atsvaidzinošu un nomierinošu sajūtu, samazinot jebkādu deguna sausumu vai kairinājumu, kas var rasties niršanas laikā. Tas var uzlabot nirēja vispārējo komfortu un veicināt patīkamāku un relaksējošāku niršanu, bez stresa.

Relaksējoša niršana

Kā darbojas Neti Pot?

Pēc konstrukcijas kanniņa ar garu snīpi, ļauj tā lietotājam ieliet deguna skalošanas līdzekli nāsīs tā, lai tas izskalotu kairinātājus un atšķaidītu gļotas. Tas parasti samazina sastrēgumus un atvieglo elpošanu caur degunu. Neti pot darbojas kā zināmā mērā jūsu ķermeņa dabisko darbību pastiprinātājs. Ko es ar to domāju? Mikroskopiskas, matiem līdzīgas struktūras, ko sauc par skropstām, izklāj deguna dobumu un apkārtējos deguna blakus dobumus. Cilia palīdz izvadīt gļotas no deguna. Tiek uzskatīts, ka deguna skalošana ar fizioloģisko šķīdumu palīdz cilijām labāk atbrīvoties no gļotām un nevēlamām daļiņām (piemēram, putekļiem, ziedputekšņiem utt.), kas bieži izraisa deguna blakusdobumu problēmas.

Neti Pot kanniņa ir piepildīts ar attīrītu ūdeni un sāli vai maisījumu uz sāls bāzes, kas īpaši paredzēts Neti kanniņas lietošanai. Ir arī ļoti vienkārši izveidot savu mājās gatavotu Neti Pot risinājumu (recepte ir pieejama šajā rakstā).

Jums var rasties jautājums, kāpēc jūs nevarat izmantot parastu ūdeni savā Neti Pot kanniņā. Interesants fakts ir tas, ka tikai ūdens lietošana var kairināt jūsu nāsis. Sāls pievienošana attīrītam ūdenim ļauj ūdenim iziet cauri jutīgajām deguna eju membrānām ar ļoti nelielu dedzinošu sajūtu vai bez tās.

Sāls šķidruma skalojamās kanniņas “Neti Pot” lietošanas instrukcija deguna kanālu tīrīšanai

 • Lietojiet vārītu ūdeni vai attīrītu ūdeni
 • Sāls daudzumam jābūt kā asaru šķidrumam (pus tējkarote uz kanniņu)
 • Labi izmaisiet sāli siltā ūdenī (kurā iespējams komfortabli turēt roku)
 • Izskalojiet vienu deguna nāsi un tad arī otru, izlietojiet visu 200ml kanniņas saturu uz abām nāsīm

Neti Pot kanniņas lietošana

Kā lietot Neti Pot, tehniskie padomi

 • Noliecieties uz priekšu virs izlietnes un nolieciet galvu uz sāniem (apmēram 45 grādu leņķī).
 • Ievietojiet Neti Pot snīpi augšējā nāsī (tajā, kas atrodas tuvāk griestiem).
 • Elpojot caur atvērtu muti, lēnām ielejiet neti katla saturu augšējā nāsī. Jūs uzreiz redzēsit, ka neti poda šķīdums sāk izplūst no apakšējās nāsis. Tas ir labi — deguna skalošana ir oficiāli sākusies!
 • Vienkārši atkārtojiet to otrā pusē. Mēģiniet izlietot apmēram pusi no neti poda satura katrā nāsī.
 • Viss process neaizņem vairāk par aptuveni piecām minūtēm, tāpēc tas nav liels pienākums. Ja esat iekštelpas, ziņā jūs noteikti vēlēsities noliekties pār izlietni, jo no nāsīm iztecēs šķidrums.

Pēc nelielas prakses jūs, iespējams, nesamirksit savas drēbes. Sākumā, kad esat pabeidzis, jums var būt dažas ūdens vietas. Neuztraucieties, tie ātri izžūs un nekrāsos.

Ja deguna kanāli ir ciet, ir iespējami pacelšanās riski –  ūdenslīdējam ir iespējams reversais bloks

Sinusa barotrauma var notikt arī pacelšanās laikā, ko sauc par reverso bloku. Ausu un deguna blakus dobumu izlīdzināšana pacelšanās laikā parasti ir pasīvs notikums, kas nozīmē, ka aktīvi mēģinājumi nav nepieciešami. Tomēr viegls gļotādu pietūkums un iekaisums (ko izraisa saaukstēšanās vai sezonālas alerģijas) var apdraudēt šaurās ejas, pa kurām izplūst gaiss, aizturot gāzi, gļotas un asinis. Ja pacelšanās laikā sinusam neizdodas izplūst, pieaugošais spiediens var radīt ievērojamu spriedzi sinusa gļotādas oderei un kaulainajām sieniņām. Nirējam turpinot kāpt augšup, viena no sinusa sienām var ielauzties blakus esošajā sinusā, kas pareizi izplūda (vismazākās pretestības punkts), efektīvi mazinot lieko spiedienu. Šāda veida sinusa barotrauma, reversais bloks, izpaužas kā asas sejas sāpes pacelšanās laikā, kam seko deguna asiņošana vai pilēšana pēc deguna atkarībā no iesaistītajiem sinusa dobumiem.

Neaizmirstiet vienmēr ievērot pareizos norādījumus par Neti Pot lietošanu un konsultēties ar niršanas instruktoru vai medicīnas speciālistu, ja jums ir kādas īpašas bažas vai apstākļi, kas saistīti ar jūsu deguna blakus dobumu veselību vai niršanas aktivitātēm, uzsver niršanas kluba “Daivings”, PADI instruktors Valters Preimanis.

Kur pieteikties, lai iegūtu ar niršanu saistīto apmācību Latvijā?

🤿😀 Ja meklējat padomu vai palīdzību par veselīgu niršanas sportu ar vai bez baloniem, zvaniet PADI nirēju instruktoram t. 220-77-202 (WhatsApp 220-77-202), lai atrastu padomu par pareizu cilvēka izdzīvošana ūdenī un brīvo niršanu saistīto apmācību.