Niršana ar rebrīzeru

Rebrīzers SF2 Backmount ECCR darbībā

Zemūdens niršanas kluba “Daivings” instruktors, PADI MSDT tehniskās niršanas treneris Valters Preimanis par rebrīzeru pielietošanu zemūdens niršanai saka:  Rebrīzers ir paredzēts tikai pieredzējušiem, sertificētiem ūdenslīdējiem, kuri ir apmācīti izmantot konkrētā modeļa elpošanas sistēmu, vai tiem ūdenslīdējiem, kuri iziet apmācību un atrodas tieši kvalificēta instruktora uzraudzībā. Pat ja jums ir pieredze zemūdens ekipējuma  izmantošanā, ir jāvelta laiks apgūt zināšanas speciālos kursos. Rebrīzers ir paredzēts izmantošanai sertificētiem zemūdens nirējiem, kuri ir pabeiguši rebrīzeru kursu, vai tiem, kurus apmāca un pārrauga kvalificēts instruktors.

Kā darbojas rebrīzers

Mēs aprakstīsim modernu rebrīzeru, Vācijā ražotu SF2 Backmount, kas pieder ACR (Aizvērtā cikla rebrīzers), rebrīzeru kategorijai un kuru var izmantot arī konfigurācijā SF2 Sidemount. Rebrīzera apzīmējums starptautiskā valodā ir CCR (Closed Circuit Rebreather).  Tā ir  pilnīgi noslēgtas darbības sistēma, kurā tiek pievienots tikai izmantotais (patērētais) metabolizētais skābeklis. Rebrīzerī, atšķirībā no konstrukcijas to var izdarīt manuāli (aprakstīts kā MCCR) vai elektroniski, kā ar SF2 Backmount ECCR.

SF2 ir ECCR elektroniskais slēgtās ķēdes rebrīzers, tā pamatprincips faktiski ir salīdzinoši vienkāršs, un tas ir izmēģināts un pārbaudīts gadu desmitiem. Skābekļa (O2) saturu elpošanas gāzē mēra, izmantojot trīs neatkarīgus skābekļa sensorus. Ja skābekļa proporcija elpojamā gāzē nokrītas zem iepriekš iestatītās vērtības, skābeklis ieplūst sistēmā caur elektroniski vadāmu solenoīda vārstu (solenoīdu), līdz tas atkal atbilst iestatītajai vērtībai.

To, kas teorētiski izklausās vienkārši, praktiski ietekmē dažādi faktori, piemēram, spiediena palielināšanās vai samazināšanās, nokāpjot vai paceļoties.

Rebrīzera galvenās priekšrocības niršanā

  • Jums nav izejošie gaisa burbuļi
  • Liels elpojamā gaisa daudzums, līdz pat <8 stundām zem ūdens
  • Jūs elpojat siltu gaisu, kas palielina nirēja atrašanās laiku zem ūdens
Niršana ar rebrīzeru
Niršana ar rebrīzeru SF2 Backmount ECCR

Niršana ar rebrīzeru ir aizraujoša, taču zināšanas un prasmes ir svarīgas, lai to padarītu drošu. Mēs uzskatām, ka labi apmācīts nirējs ir tas, kurš ir gatavs iesaistīties nepārtrauktās mācībās un drošās apmācības programmās, lai pilnveidotu savas prasmes. Niršanas aprīkojums, ieskaitot rebrīzeru, ir instruments, kuru nirējam jāiemācās apgūt, nevis otrādi.

Rebrīzera salīdzinājums ar parastu niršanas ekipējumu

Atšķirībā no atvērtās cikla sistēmas, nirējs ar SF2 Backmount ECCR niršanas laikā neizlaiž vidē nekādu gāzi, tāpēc ka viņš elpo slēgtā kontūrā, kas izskaidro nosaukumu. (Ja elpošanas sistēmā ir pārspiediens, piemēram pacelšanās laikā, gaisa gāze tiek izlaista vidē pat ar aizvērtu atelpu.)
Šīs ķēdes uzturēšana labā darba kārtībā ir svarīga, un tā ir jāpārbauda pirms katras niršanas. Izmantojot Backmount ECCR virziena membrānas, atrodas iemutnē. No ūdenslīdēja viedokļa, t.i., ar ierīci uz muguras, gāze plūst no labās uz kreiso pusi.

Rebrīzera Backmount ECCR gaisa cikla shēma
Rebrīzera Backmount ECCR gaisa cikla shēma

Mūsu ķermenis patērē (metabolizē) skābekli, kuru elpojam. Tas rada oglekļa dioksīdu – CO2. Elpojot, mēs parasti izdalām šo gāzi vidē. Bet, tā kā mūsu elpošanas ķēde ir slēgta, CO2 paliek arī sistēmā. Hiperkapnija, t.i., oglekļa dioksīda līmeņa paaugstināšanās asinīs (aptuveni 45 mmHg) var ātri izraisīt dzīvībai bīstamas situācijas, īpaši zem ūdens. Lai tas nenotiktu, iegūtais CO2 tiek sasaistīts tvertnē ar sodas kaļķi.

Rebrīzera kaļķa glabāšana un darbība

Rebrīzera galvenā izmantotā komponenta, attīrītāja kaļķu, jeb skrubera dzīve ir atkarīga no daudziem dažādiem faktoriem. Absorbcijas spēja galvenokārt ir atkarīga no tā veida vai ražotāja, taču uzglabāšana, skrubera piepildīšana, iegremdēšanas apstākļi, temperatūra, piepūle utt. Daudziem faktoriem ir liela ietekme uz sodas kaļķu nominālajām vērtībām, kas noteiktas standarta apstākļos.

Rebrīzera kaļķu glabāšana

Lai sāktu kalcija reakciju, ir nepieciešams mitrums (CO2 reaģē ar ūdeni, veidojot ogļskābi). Tāpēc sodas kaļķi satur 14-20% ūdens. Nepareiza uzglabāšana noved pie izžūšanas un līdz ar to arī kaļķa reaktivitātes zuduma. Ja svaigi kaļķi netiek uzglabāti hermētiski, tie būs izžuvuši vēlākais pēc 4 nedēļām. Turklāt kaļķis saistītu CO2 no gaisa un tādējādi zaudētu absorbcijas spēju. Tāpēc nevajadzētu atstāt piepildītu rebrīzera skrubi pārāk ilgi. Tas ir labi atkārtotai niršanai nedēļas nogalē, bet tas jāaizstāj, vēlākais, pēc 2 nedēļām.

Rebrīzers SF2 Backmount ECCR
Rebrīzers SF2 Backmount ECCR

Temperatūras ietekme uz sodas kaļķa darbību

Rebrīzera soda kaļķa darbības laiks ir īpaši atkarīgs no temperatūras. Jo zemāka ir apkārtējā temperatūra, jo sliktāk notiek kalcija reakcija. Tas nozīmē, ka sodas kaļķa filtra veiktspēja ir ievērojami zemāka aukstā ūdenī nekā karstā ūdenī. Tvertni, kas piepildīta un izmantota siltos Meksikas ūdeņos, varēja izmantot 6 stundas. Ar to pašu tvertni, kas piepildīta un izmantota 37 grādos pēc Fārenheita (3 ° C) aukstā kalnu ezerā, pietiktu 3 stundām. Pie 20 ° C kaļķu filtrācijas ātrums ir 100%, 15 ° C temperatūrā tas nokrītas līdz aptuveni 80%, 10 ° C temperatūrā līdz aptuveni 65% un 4 ° C temperatūrā līdz mazāk nekā 50%. Attiecībā uz filtrēšanas veiktspēju, kas atkarīga no temperatūras, ir svarīgi atzīmēt, ka šeit ir domāts filtrēšanas ātrums uz laika vienību. Kaļķi aukstumā netiek patērēti ātrāk, bet reaģē tikai lēnāk vai arī reakcijas zona kļūst lielāka.

Rebrīzera skrubera darbības ilgums

Pēc sodas kaļķu ražotāja informācijas, 1 kg sodas kaļķa var saistīt apm. 110-150 l CO2. Aptuveno kaļķu laiku tagad var aprēķināt, izmantojot metabolismu. Rebrīzera skruberis var turēt līdz 2,2 kg. Teorētiskā CO2 absorbcijas spēja ir aptuveni 330 l CO2. (2,2 x 150). Parasti viens ražo ar 1-1,5 l / min skābekļa patēriņu vai CO2 ražošanu, kas atbilst fiziskām aktivitātēm aptuveni 100 vati. Tas nozīmē, ka teorētiskais kaļķu filtrēšanas laiks ir apmēram 3,5 stundas (330 / 1,5 = 220 min).

Rebrīzers SF2 Backmount ECCR darbībā
Rebrīzers SF2 Backmount ECCR darbībā

Rebrīzera skābekļa sensori

Tā kā skābekļa saturs elpošanas sistēmas gāzēs jāveic atkārtoti un pastāvīgi, tam tiek izmantoti vairāki skābekļa sensori, apstiprina PADI MSDT tehniskās niršanas treneris Valters Preimanis. Lai palielinātu O2 mērījumu drošību un precizitāti, ECCR rebrīzerī ir iebūvēti trīs skābekļa sensori. Sensori atrodas galvā, kur tie ir labi aizsargāti un tomēr viegli pieejami. Izmērītās vērtības pastāvīgi tiek pārsūtītas uz regulatoru, kas pēc tam ar elektromagnēta palīdzību vajadzības gadījumā regulē iestatīto vērtību. Ja viens sensors kļūst bojāts, to aparatūra atslēdz, izmantojot kontroliera loģiku. Neskatoties uz to, joprojām ir pieejami divi sensori, un niršanu var beigt. Ir daudz dažādu skābekļa sensoru veidu, taču galvaniskie skābekļa sensori ir izveidoti lietošanai niršanā daudzu iemeslu dēļ. Tie ir veidoti kā pilnīga vienība un tiek izmesti un nomainīti, kad tiek iztērēti iekšējie komponenti.

Sensoru kalibrēšana ir ļoti svarīga, lai zem ūdens tiktu parādīts pareizais elpošanas gāzes skābekļa daļējais spiediens. ECCR rebrīzera kalibrēšanu veic ar tīru skābekli, un kalibrēšanu veic vismaz katru nedēļu vai mainoties ārējiem apstākļiem. Ja gaisa spiediens mainās (piemēram, niršana kalnu ezerā vai lielu laika apstākļu svārstību gadījumā), tas jāpārkalibrē. Pat ja uz rebrīzera cilindra galvas ir veikta apkope, ja galvā ir iekļuvis ūdens vai ja kaut kas bija pamanāms pēdējās niršanas laikā, tas ir jākalibrē.

Par rebrīzeru Backmount ECCR Latvijā

SF2 ražotājam sadarbojoties ar niršanas klubu “Daivings” ir iespējams veikt rebrīzera iegādi, ja Jums ir pabeigts apmācības kurs un ir SF2 Backmount ECCR niršanas sertifikāts, informē PADI MSDT tehniskās niršanas treneris Valters Preimanis.

SF2 tiek piegādāts jau samontēts. Visas būtiskās sastāvdaļas jau ir samontētas un pārbaudītas. Tomēr tādi piederumi kā skābekļa baloni, spārni un regulatori joprojām ir jāuzstāda un dažos gadījumos jāpielāgo personālajam izmēram (BCD). Tas notiek SF2 niršanas kursa ietvaros niršanas instruktora tiešā uzraudzībā. Rebrīzera lietošanas instruktors sniedz praktiskus padomus un pārrauga visu komponentu pareizu montāžu. Tas ir vienīgais veids, kā nodrošināt pareizu rebrīzera Backmount ECCR darbību.

Rebrīzera Backmount ECCR  drošības pārbaude

Funkciju testi un kontrolsarakstu apstrāde ir būtiska ECCR vienmērīgai darbībai. Pat ja tīrā montāža tiek veikta iepriekš, niršanas vietā jāpārbauda visa niršanas ierīce un jāpārbauda kontrolsaraksts. Svarīgi funkcionālie testi ir spiediena testi noplūdēm sistēmā un šļūtenes virziena, slēgierīču un savienojumu vadība. Turklāt visiem vārstiem (solenoīdiem, ADV, OPV, MAV) jādarbojas pareizi, un kontrollerim jābūt ieslēgtam.

Pat ja īpaši, ja jums jau ir liela pieredze ar rebrīzera iekārtu, jums vienmēr jāizstrādā testi un pārbaudes, izmantojot īsu kontrolsarakstu. Pārbaudes saraksti un SOP (standarta darbības procedūras) ir paredzēti arī profesionāļiem! Šeit jūs varat uzzināt daudz no aviācijas un neatliekamās medicīniskās palīdzības, kur detalizēta incidentu un negadījumu analīze, un kontrolsaraksti ir kļuvuši neaizstājami.

PADI MSDT tehniskās niršanas treneris Valters Preimanis par rebrīzeru pielietošanu zemūdens niršanai saka: Pieredzes uzkrāšanas, kā arī pareiza demontāžas un turpmākās kopšanas procedūra ir svarīga, lai jūs varētu baudīt ECCR rebrīzeru ilgu laiku un svarīgas sastāvdaļas netiktu bez vajadzības sabojātas.

Noderīga informācija: