Kāda ir niršana Staburagā Daugavas upē?

Staburaga augšējā daļa 2021.gadā

Niršana Staburagā interesē pētniekus

Niršanas instruktors Valters Preimanis stāsta, ka Staburagā ir niruši gan ugunsdzēsēji, gan zemūdens arheologi un sporta nirēji. Niršanas kluba arhīvā ir video, kur nirēju grupa no VUGD apseko Staburagu. Staburags kādreiz bija 19,5 metrus augsta un 60 m plata avotkaļķu klints, kuru gadu tūkstošos izveidojis avots. Netālu no Staburaga ir arī vienīgā Alpu kreimules atradne Latvijā. Staburags tika appludināts pēc Pļaviņu HES uzcelšanas 1965. gadā.

Zemūdens arheologs Voldemāra Rains un viņa kolēģi ūdenslīdēji 1998. gadā ienira 27 m dziļumā līdz Staburaga pakājei, un, kaut gan bija slikta redzamība, daļu no Staburaga klints viņiem izdevās nofilmēt. Staburagu klāja dūņas un gliemežvāki. Pēc viņu vārdiem, ūdens pamazām šķīdina kaļķakmeni un Staburags lēnām drūp, par to liecina nobiru konuss tā pakājē.

Kopš seniem laikiem Staburags ir ticis dēvēts par brīvās Latvijas simbolu, Staburadze – sentēvu raudošā māte. Izdziedāts daudzās tautasdziesmās, gleznots un fotografēts.

Tam pētniekam, kurš aprakstīs Staburaga vēsturi un tā nozīmi priekš latviešiem, kā piemēram atradīs, tautasdziesmas par “Staburagu”, un tā kultūras vieta fenomenu latviešu kultūrā, aprakstīs atrasto, būs zemūdens niršanas kluba DAIVINGS atzinība un instruktora pārsteigums. Iesūtīt uz WhatsApp 22077202.

Niršana Staburagā

Staburags jeb Staburadze bija vairāku gadu tūkstošu laikā veidojusies aptuveni 18,5 metrus augsta šūnakmens klints Daugavas kreisajā krastā. 1966. gadā Staburagu appludināja un pašlaik tas atrodas Pļaviņu ūdenskrātuves dzelmē. Staburaga klints bijušo varenību var aplūkot nirstot Daugavā. Visiem ūdenslīdējiem – interesentiem pieejama sausā tērpa noma, kā arī ir zemūdens skūteri. Kluba biedriem ir ekskluzīvs instruktora piedāvājums braukt nirt un izbaudīt redzamību.  Pieteikties uz WhatsApp 22077202

Staburaga augšējā daļa 2021.gadā
Staburaga augšējā daļa 2021.gadā

Niršanas apstākļi Staburagā

Niršanas instruktors par niršanu Staburagā, informē visus nirt gribētājus – Lai nirtu droši Staburagā, darām tikai ar sertifikātu (Paplašinātais atvērto ūdeņu nirējs, AOWD) un regulāru niršanas pieredzi. Daugavas niršana ir pa spēkam tikai trenētiem nirējiem ar pieredzi. Ir jārēķinās ar dziļumu līdz 26 metriem, straumi, tumsu un aukstumu. Ir nepieciešams labs, pārbaudīts niršanas ekipējums, apmācība un regulāra prakse. Ir novērots, ka ūdenslīdēji, kas sasniedzot 26 metru dziļumu Staburagā sāk runāt par baisām un dīvainam sajūtām (..ir daudz nedrošāk.. tur pietuvojās kāda neparasta sajūta ..), tas visticamāk ir izskaidrojams ar neregulāro niršanas pieredzi.

Drošības apstāšanās nirstot dziļāk par 10 metriem

Nirstot Staburagā ir jāievēro pārinieka niršanas princips, disciplīna, saglabājot mieru un turoties pie nostieptās virves, ievērojot drošības apstāšanos. Drošības apstāšanās notiek tieši pirms pacelšanās virspusē. Kad niršana būs pabeigta, nirējs signalizē savam draugam, ka viņš pacelsies līdz 5 metriem, kur paliks tur 3 minūtes. Pieturvieta 5 metru dziļumā palīdz ūdenslīdējam izvadīt sakrājušos pārmērīgo slāpekļa daudzumu, kas varētu būt uzkrāts nirēja ķermenī niršanas laikā. Drošības apstāšanās procedūra samazina dekompresijas slimības risku.

Staburaga kāpnes
Staburaga kāpnes

Ja uzskati, ka esi pietiekami daudz un bieži niris un vēlies piedalīties priekš niršanas Staburagā, piesakies niršanas kluba DAIVINGS, instruktoram Valteram, WhatsApp 220-77-202.

Niršana Staburagā Daugavā
Niršana Staburagā Daugavā kopā niršanas klubu DAIVINGS