Ezerā vai purvā nogrimis tanks, ko darīt?

Latvijā ir saglabājušies daudzi stāsti par purvos un ezeros nogrimušu tehniku. Lai ir daudzi apstiprinājušies gadījumi, ir arī daudz gadījumu, kad tanki netiek atrasti. Latvijā ir 2256 ezeri, kuru virsmas platība pārsniedz 1 hektāru. Tāpēc daudziem ezeriem vai purviem Latvijā ir kāda leģenda par nogrimušu lidmašīnu, tanku, vai vismaz armijas kravas mašīnu.

Nogrimušu tanku atklāšanas darbi

Ja Jums ir informācija par nogrimušu tanku vai lidmašīnu Latvijas ūdenstilpnēs, ziņojiet speciālistam. Jums iespējams noderēs pieredzējis vēstures pētnieks, meklēšanas komanda ar aparatūru un kad aparatūra būs konstatējusi metāla klātbūtni, meklēšanas operācijā piedalīsies zemūdens nirējs, kurš varētu atrast tanku zem ūdens. Mūsu komandas nirējs ir pavadījis vairāk kā 300 stundas un var strādāt, gan vasarā vai ziemā, līdz 50 metrus dziļā vietā.

 • Ja tev ir informācijā par tanku ezerā, raksti niršanas klubam Facebook vai WhatsApp 220-77-202.
 • Informāciju nodosim militārā muzeja speciālistam, kurš izvērtēs informāciju, nosūtīs zemūdens meklēšanas brigādi un apstiprinātas informācijas gadījumā saņemsi kompensāciju par informācijas sniegšanu!
 • Aculieciniek, ja zini informāciju par vēsturiskām vietām, atsūti informāciju … Ja informācija par tehniku – tanku, lidmašīnu, smago automašīnu zem ūdens, apstiprināsies, niršanas klubs “Daivings” tev dāvinās niršanas apmācību visai ģimenei (4 cilvēkiem) 1600Eur vērtībā. WhatsApp 220-77-202.

Kas ir vajadzīgs, lai atrastu tanku ezerā?

 • Precīzi ievākt informāciju par notikumu, no vismaz 3 neatkarīgiem lieciniekiem;
 • Ievākt informāciju par īpašnieku un ar to saskaņot meklēšanas darbus, ja nepieciešams (to izdarīs muzeja pārstāvis);
 • Zemūdens meklēšanas aparatūra  – datoru programmas, laiva, sonars Humminbird, Garmin vai Lowrance, zemūdens metāla detektors Minelab, Garret vai Fisher un armijas magnetometrs Vallon, Sensys vai Magnex;
 • Meklēšanas darbi dienā, profesionāli aprīkotai brigādei izmaksā ap 200,00- 300,00 Eur/ dienā.

Latvijas ezeros atrastie tanki

Latvijas vēsturē saistāms ar 1999.gada vasarā, purvā pie Pienavas atrastajiem padomju tankiem T-34 un IS-2. Entuziasti abus tankus no purva izvilka.. Šobrīd abi tanki ir restaurēti un apskatāmi Militārās tehnikas muzejā Sventē.

Baltijā atrastie tanki ezeros

Kāds zēns Igaunijā, pastaigājoties ar saviem vecākiem gar Kurta ezeru Igaunijā, pamanījis dīvainu tukšumu starp kokiem, kas veidoja it kā līniju. Sākumā izskatījies, ka tiek izvilkts militārās mašīnas vraks, taču atklājums izrādījies vēl ievērojamāks. Neilgi pēc tam no ezera tika izvilkts pilnībā saglabājies Otrā Pasaules kara tanks. Speciālisti, kas sīkāk aplūkojuši tanku, izdarījuši secinājums, ka tas oriģināli ir Sarkanās Armijas T34/76A tipa tanks. Šo tanku Sarkanās Armijas atņēmuši vācu karavīri un uzkrāsojuši savas pazīšanās zīmes uz tanka sāniem un priekšpuses.

Tanks izvilkts no ezera

Kāpēc tanki un lidmašīnas nokļūst ezeros un purvos?

Purvi un ezeri klāj vairāk nekā 12% Latvijas teritorijas. Kara darbība norisinājās visā Latvijā, Sarkanās Armijas un Vācu karaspēka sadursmes un kaujas notika arī purvainās vietās. Vēl daudzus gadus pēc Otrā pasaules kara beigām sīvāko cīņu vietās mētājās sašauta, vai neilgi pēc kara saspridzināta tehnika. To vairāku gadu garumā pamazām vāca un nogādāja Liepājā, metāla kausēšanas „Sarkanā Metalurga” metāla kausēšanas krāsnīs.

Tanks izvilkts no ezera, tas sver 30 tonnas

Armijas zaudētajai tehnikai, kas kaujas laikā bija iestigusi kādā purvā, karavīri, kuri to bija zaudējuši, pakaļ nesteidzās, bieži par to aizmirsa, vai nespēja izcelt. Par kara laika lidmašīnām ir citādi, tās, ja bija sašautās , to piloti centās novirzīt vietās ar drošāku piezemēšanos, pēc iespējas „mīkstāka nosēšanās” varēja saglabāt pilota un apkalpes dzīvību, kā arī tehniku, tā lidmašīnas nokļuva ezeros un purvos, kur tās nogrima. Otra izplatītākā versija ir tehnikas un kara materiālu iznīcināšana to speciāli nogremdējot – lai neatstātu pretiniekam.

Latvijā salīdzinoši bieži atrod lidmašīnu paliekas, bet no tankiem – to detaļas, visbiežāk tanku ķēžu daļas, riteņus un remonta instrumentus, bet daudz retāk, dažādu bruņu fragmentus. Salīdzinoši nesen kāda vēstures un mehānikas entuzistu grupa Liepājas pusē atrada saspridzinātu Vācu armijas smago tanku Tiger I, kuru pacietīgā darbā restaurē.

Jaunākie notikumi par Latvijas ezeros atrastiem Otrā pasaules kara tankiem

Vācu armijas smago tanku atklāja ūdenslīdēju komanda, kas veica kārtējo Latvijas ezera apsekošanu. Viņi uzdūrās tankam, pētot ezera gultni, un bija pārsteigti, ezera dibenā atraduši labi saglabājušos Otrā pasaules kara vācu tanku.

Otrās pasaules kara mantojuma atklāšana ir radījusi daudz jautājumu, tostarp to, kā tā vispār nonāca ezerā. Daži eksperti uzskata, ka tanku, iespējams, kara laikā pameta vācu armija, atkāpjoties no apgabala. Citi pieļauj, ka tanks varētu būt iebraukts ezerā pēc kara tīrīšanas operācijas ietvaros.

Neatkarīgi no tā izcelsmes, 30 tonnu smagas tehnikas atklāšana ir izraisījusi lielu interesi vēstures cienītāju vidū un izraisījusi diskusijas par to, kā vislabāk saglabāt tanku. Daži apgalvo, ka tik labi saglabājušais tanks ir jāizceļ no ezera un jānovieto muzejā, kur to var pienācīgi saglabāt un izpētīt. Citi uzskata, ka tanks ir jāatstāj ezerā kā veltījums karavīriem, kuri cīnījās un gāja bojā Otrā pasaules kara laikā un atstājams tikai nirēju aplūkošanai.

Lai gan vācu armijas tanka atklāšana ir aizraujoša, tā kalpo arī kā atgādinājums par Otrā pasaules kara izraisītajiem postījumiem un postījumiem. Tanks ir simbols kara šausmām un karavīru upuriem abās konflikta pusēs.

Potenciālās tanku vietas, ziņo kas atrodas, Latvijas ezeros vai purvos

 • Dunikas pagastā viena no pārsteidzošākajām vietām ir Dunikas tīrelis, kuru šķērso “Latvijas valsts mežu” veidota 5,3 km gara laipu taka ar vairākām atpūtas vietām. Purva dienvidu pusē aug Luknes skābaržu audze. Latvijā šī ir vienīgā vieta, kur 11 ha platībā parastais skābardis aug tīraudzē. Luknē tas sasniedzis savas izplatības galējo ziemeļrietumu robežu. Dunikas purvam ir arī nozīmīga kultūrvēsturiska vērtība: 1936.gadā purvā atrasts 9.gs. kuršu senlietu depozīts, kurā ietilpuši divi egles dēlīšu vairogi. Pēc vietējo iedzīvotāju nostāstiem kara laikā purvā ir nogrimis arī tanks, tomēr nevienam to vēl nav izdevies atrast.
 • Cieceres ezers, Saldus rajons. Cieceres ezerā atrodas tanks, aculiecinieki ziņo, ka tajā atrodas Vācu armijas smagais tanks “Tiger 1”. Aculiecinieks saka, ka izvilkt neiespējami, ezerā esot dubultais dibens, dūņas un dziļš. Aculiecinieks vēl norāda, ka teorētiski tur jābūt ari paris lidmašīnām, ezers liels un kaujas bija intensīvas apkārt ezeram. Kara laikā tur bija koka tilts pāri. Tika uzlidojuma laik saspridzināts un tehnika nogrima.
 • Sausnējas pagasta pārstāvji vēlas izcelt no purva Otrajā pasaules karā nogrimušu padomju kara lidmašīnu, informēja Sausnējas pagasta padomes priekšsēdētāja Liena Kārkliņa. “Zinām, ka mūsu pagasta teritorijā ezera dzelmē glabājas vēl viena padomju kara lidmašīna. Meklētāju grupa solīja ķerties arī pie šā objekta,” sacīja Kārkliņa. “Mēs pagastā visi sen jau zinājām, ka Plaužu purvā atrodas kara laikā šeit iekritusī triecienlidmašīna “IL-2″ ar visiem lidotājiem. Lidmašīna notriekta 1944.gadā. Jāsaprot, ka laika gaitā lidmašīna ir grimusi arvien dziļāk. Tā ka piekļūt tai nav vienkārši,” teica Kārkliņa.
 • Ceplīšu purvs. Purvā, pēc aculiecinieku nostāstiem, 1944. g. , kādā Ceprlīšu purva vietā ir nogrimis tanks. Aculiecinieks ziņo, ka uzņēmīgi ļautiņi bija sameklējuši, bet nevarēja vienoties par cenu rakšanas atļaujai ar Domi. V”el viens aculiecinieks ziņo, ka pie Strautniekiem arī esot nogrimis SZSA tanks T34 vai amerikāņu Sherman vai britu Mark, kuru izmantoja “Sarkanā armija”. Pirms 8 g. stāstīja šīs mājas saimnieks.
 • Niniera ezers, Cēsu rajons. Aculiecinieki stāsta, ka Niniera ezerā Otrā pasaules kara laikā esot nogrimis tanks. “Eholots pilnīgi jūdzas uz ezera” saka cēsinieks Valdis.
 • Aculieciniek, ja zini informāciju par vēsturiskām vietām, atsūti informāciju … Ja informācija par tehniku – tanku, lidmašīnu, smago automašīnu zem ūdens, apstiprināsies, niršanas klubs “Daivings” tev dāvinās niršanas apmācību visai ģimenei (4 cilvēkiem) 1600Eur vērtībā. WhatsApp 220-77-202.