Niršanas pasākumiVeselīgs dzīvesveids

Zemledus niršana Latvijā

Zemūdens niršana Latvijā paliek aizvien populārāka un arvien vairāk cilvēki, tai skaitā sievietes, ir ieniruši zem ledus, saka niršanas treneris Valters Preimanis, kurš apmāca nirējus Rīgas rajonā, par zemledus nirēja specialitātes kursu PADI ICE Diver:

“Zemledus niršana ir viens no azartiskākajiem un adrenalīna pilnajiem niršanas veidiem. Tas ir prasīgākais no niršanas veidiem, jo nirējs nokļūst zemledus pasaulē ar vienu ieeju ledū, pa kuru tas arī atgriežas. Ūdens ir dzidrāks, Jūs redzat 5-10 reizes tālāk, salīdzinot ar vasaru, jo peldošās zemūdens daļiņas ir nogrimušas uz grunts. Gaisa burbuļi ceļas uz augšu un tad visi apvienojas vienā. Adrenalīna siltums pamazām norimst un aukstums pamazām piezogas, pirmās jūt rokas un nirēja galva pēc 30 minūtēm parādās virs āliņģa. ”

Viena no retajām sievietēm Latvijā, kura nirst ziemā zem ledus

Nirēja LĪVA vēl nesen bija viena no retajām sievietēm Latvijā, kura nodarbojas ar ziemas niršanu. Viena no viņas disciplīnām, ja tā var teikt, ir zemledus niršana. Ziemā ūdens pasaule ir kā palēnināta filma – zivis apātiski slīd garām, gaisma ūdenī krīt citādi un arī domas līdzās peld mierīgāk.

Zemledus nirēja Līva dalās ar savu pieredzi

Ar niršanu sāku nodarboties, jo man ir klaustrofobija un bija bailes no ūdens. Tā es izdomāju sevi pārvarēt, pamēģinot ko jaunu. Vasarā aizgāju uz pirmo niršanas nodarbību. Pēc pirmās reizes šķita, ka nodarbībās nekad vairs neatgriezīšos. Taču, tā kā jau biju samaksājusi par visām piecām nodarbības reizēm, skopums darīja savu (smejas) un nolēmu izmantot arī atlikušās reizes.

Līva ar niršanas instruktoru treneri Valteru Preimani
Attēlā Līva ar niršanas instruktoru treneri Valteru Preimani

Ar niršanu sāku nodarboties, jo man ir klaustrofobija un bija bailes no ūdens. Tā es izdomāju sevi pārvarēt, pamēģinot ko jaunu. Vasarā aizgāju uz pirmo niršanas nodarbību. Pēc pirmās reizes šķita, ka nodarbībās nekad vairs neatgriezīšos. Taču, tā kā jau biju samaksājusi par visām piecām nodarbības reizēm, skopums darīja savu smejas un nolēmu izmantot arī atlikušās reizes.

Kurā brīdī pārvarēji bailes, ņemot vērā, ka ne pārāk labi peldēji?

– Lai nirtu, nav jābūt sporta peldētājam. Patiesībā, lai nirtu, var arī neprast peldēt, jo šī peldēšanas tehnika ir pavisam citāda. Zem ūdens nemaz nav bailīgi. Visgrūtāk ir pierast pie elpošanas īpatnībām, jo sākumā šķiet, ka nosmaksi vai nevarēsi paelpot.

Un kā sākās tava aizraušanās ar niršanu ziemā?

– Mainoties gadalaikiem, nepārtraucu nirt. Turpināju to darīt rudenī, kas lēnām pārtapa ziemā –parādījās ledus. Tad sapratu, ka līst zem ledus būtu sevišķi šausmīgi, jo, kā jau teicu, man ir klaustrofobija un zem ledus slēgtās telpas sajūta ir izteikta. Lai nirtu zem ledus, nepieciešama drošības sajūta. Niršanā ir tāds termins kā badijs– tas ir cilvēks, ar kuru kopā nirsti. Mans badijs bija pieredzējis, tāds, uz kuru varēju paļauties. Otrkārt, nirstot vienmēr esi piesiets striķī – arī tā ir papildu drošības sajūta.

– Bet pirmās reizes sajūtas zem ledus atceries?

Tā ir pilnīgi cita pasaule. Sajūta kā ledus alā. Krāsas ir pilnīgi citas, bet redzamība ūdenī ir ļoti laba. Lai gan liekas, ka būs tumšs, tā nemaz nav. Man ir gadījies uzskriet  superlielai līdakai. Tas nav pārāk patīkami. Nirstot zem ledus, adrenalīns ir lielāks. Bet man vispār patīk ziemas niršana – ledum obligāti nav jānoklāj ūdenstilpe. Ziemā arī populārajās vietās nirēju ir maz un zivis nav iztramdītas. Tāpēc neredzu iemeslu, kāpēc neturpināt niršanu, mainoties gadalaikiem. Tiem, kas nav niruši ziemā, šķiet, ka ir auksti. Tā, protams, nav. Ziemai ir speciāls kostīms. Tāpat kā slēpošanā. Ziemā, lai slēpotu, mēs taču arī velkam siltās drēbes.

– Ziemā zemūdens pasaule ir mierīgāka?

No žurnāla “Santa” 2020.gada janvāra.

Ja vēlies pamēģināt zemledus niršanu, piesakies, pieejams visiem kluba nirējiem un interesentiem!

  • Iespējams nokārtot PADI ICE diver sertifikātu,
  • Instruktora instruktāža,
  • Pareiza elpošanas tehnika,
  • Signāli un zīmju valoda un sagatavošana niršanai ziemā zem ledus,
  • Pieejama pilna ekipējuma noma, gaisa baloni, tai skaitā sausais tērpa noma DrySuit.
  • Pieteikties uz WhatsApp/ Telefons 220-77-202.