Rīgas zemūdens sporta klubs “Amfībija”

Rīgas zemūdens sporta klubs Amfībija akvalangisti Viktors Svirido

Zemūdens sporta klubs klubs “Amfībija” darbojās Latvijā no 1963. līdz 1985. gadam. (Informācija tiek precizēta)

Klubā darbojās vairāki desmiti ūdenslīdēji, kā Eduards Smirnovs, DOSAAF Rīgas jūras kluba
zemūdens sporta instruktors Eduards Tkačenko, Bruno Pilots, Viktors Svirido, inženieris Vladimirs Stepanovs, Genadijs Opolčennijs, inženieris Jefims Goldbergs, Ņina Koļesņikova, Nadežda Siļakova, Vaļa Daņko.

Rīgas zemūdens sporta klubs Amfībija akvalangisti
Rīgas zemūdens sporta klubs Amfībija akvalangisti

Ja tu darbojies Rīgas zemūdens sporta klubā “Amfībija” vai tavi draugi, radinieki, un zini “Rīgas zemūdens sporta kluba “Amfībija”” vēsturi, lūdzu sazinies ar mums, telefons 220-77-202, saglabāsim Latvijas niršanas vēsturi nākamajām paaudzēm kopā!

Rīgas zemūdens sporta klubs Amfībija akvalangisti Viktors Svirido
Rīgas zemūdens sporta klubs Amfībija akvalangisti Viktors Svirido

«Cilvēks amfībija» pilnā «kaujas» ietērpā… Vefietim Viktoram Svirido akvalangisms ir sirdslieta. Aizvadītajā vasarā viņš izvirzījās par vienu no mūsu republikas labākajiem zemūdens sportistiem.

 ZPK zemūdens peldēšanas klubs Amfībija nirēja nozīmīte
ZPK zemūdens peldēšanas klubs Amfībija nirēja nozīmīte

1963.gadā kopā ar Maskavas akvalangistiem rīdzinieki (Rīgas zemūdens sporta klubs “Amfībija”) pārbaudīja Rīgas jūras ostas piestātņu zemūdens daļu. Tika atklāti vācu armijas izspridzināmie krāteri, kas varēja apdraudēt ostas būves. Akvalangistu pakalpojumus izmantoja arī Zinātņu akadēmija, organizējot ekspedīciju Rīgas jūras līcī. Viņu palīdzība bija nepieciešama arī VEF ūdensmoto sportistiem.

«Amfībijas» kluba biedri — zemūdens sportisti, zemūdens mednieki, zemūdens fotogrāfi, kinoamatieri un
dzelmju pētnieki pošas vasaras sezonai. Daudz interesanta sola divas ekspedīcijas Rīgas jūras līcī, kā arī ceļojums ar paškonstruētu motorlaivu no Baltijas uz Balto jūru. Medību cienītāji šovasar pirmo reizi varēs parādīt savu prasmi un izveicību oficiālās sacīkstēs, bet fotogrāfi gatavos uzņēmumus konkursam par Neptuna valstību.

1965. gadā nirēji meklēja liegabalu Ķīsezerā

1944. gada 12. oktobrī 47. armijas 374. strēlnieku divīzijas desants šķērsoja Ķīšezeru un pirmais ielauzās Padomju Latvijas galvaspilsētā. Kaujas laikā vācu armijas raidītais lādiņs trāpīja kādu plostu. Zem viņiem pazuda prettanku lielgabals. Pēc divdesmit gadiem par šo notikumu uzzināja Rīgas akvalangisti, Rīgas zemūdens sporta klubs Amfībija. Un tad radās doma atrast un izcelt no dūņām vēsturiskās kaujas relikviju un nodot pilsētas muzejam. Attēli no akvalangistu meklēšanas darbiem Kīšezerā.

“Amfībija” pieminēta 1965. gada presē kā maluzvejnieku ķērāji

Baltijas Galvenās zivju aizsardzības pārvaldes inspektori kopā ar saviem sabiedriskajiem palīgiem Rīgas zemūdens sporta kluba «Amfībija» akvalangistiem pārbaudīja Gauju pie Murjāņiem vairāku kilometru garumā. Izrādījās, ka Neptūna valstības vīriem pieejami visi atvari un paceres. Cits pēc cita krastā tika
iznesti dažāda veida un lieluma murdi. Vairākos no tiem bija nobeigušās zivis. Redzums, brakonjēri ne vienmēr paši atrod savus rīkus. No Murjāņiem uz metāllūžņu noliktavu Mangaļos inspektori aizveda veselu auto mašīnas kravu… Lai nu sovhoza «Gauja» brakonjēri zina, ka viņu nedarbus vairs nevar noslēpt. Bet, ja sovhoza tautas kontrolieri modrāk sargās valsts mantu no izvazāšanas, brakonjēriem zudis patika šņāpt stiepļu pinumu saviem zvejas rīkiem. Un nedarba «galus* tad nenāksies slēpt un meklēt Gaujas dzelmēs.

Maluzvejnieki sagūsta “Amfībija” akvalangistu 1965.gadā

Laivā viņi bija trīs. Zaglīgi iroties caur meldru smalcēm, vīri izmeklēja piemērotu, klusu nostūri Vecdaugavā pie Manga|iem un sāka rīkoties. Metru pametram rāmajā ūdenī gida kaprona tīkls. Trīsdesmit metri… piecdesmit … septiņdesmit… simts… Malu zvejnieki rīkojās klusu un piesardzīgi, taču viņu izdarības nepalika apslēptas. Tā sagadījās, ka tieši tai brīdī uz Vecdaugavu bija atbraukuši arī mūsu republikas zemūdens sporta kluba «Amfībija» biedri, lai dažas stundas no savas atpūtas dienas pavadītu zemūdens medībās. Ieraudzījuši ūdenī vienu no zemūdens medniekiem, brakonjeri sarosījās. Viņi saprata, ka viņu zvejas rīki ir briesmās. Zemūdens sportistu acīm tīklus un murdus nenoslēpt. Laiva pilnā gaitā devās uzbrukumā. Viens no pasažieriem slepus pie virzījās peldētājam un, satvēris , to aiz kājas, parāva zem ūdens. Ar nākamo «sambo» tvērienu brakonjērs salocīja sportista elpojamo caurulīti. Trešajā gājienā uzbrukums beidzās ar spīdošu uzvaru: «ienaidnieks» bija sagūstīts un ievilkts laivā … Pasažieri, kas pirms došanās malu zvejā bija krietni iestiprinājušies ar sīvo, veda savu gūstekni uz kolhoza «9. Maijs» zvejas laivu piestātni Vecāķos. Pēdējā laikā bijuši vairāki gadījumi, kad malu zvejnieki uzbrukuši zemūdens medniekiem un sportistiem. Vainīgie par savām izdarībām saukti pie atbildības un sodīti. Ikvienam zemūdens sportistam jābūt aktīvam cīnītājam pret malu zvejniekiem, kas nesaudzīgi izlaupa mūsu ūdeņu bagātības.

1966. gadā “Amfībija” akvalangists palīdzēja izcelt nesprāgušas vācu laika granātas

Auziņu ezerā pie bijušās Lādes astoņgadīgās skolas iznāca daudz nopietnāks un bīstamāks darbs. Ezerā kopš kara (Otrā pasaules) laika bija gulējušas vācu rokas granātas. Gulētu varbūt vēl ilgi, bet vietējie puikas bija tās pamanījuši. Un tādā gadījumā – līdz nelaimei viens solis. Akvalangists Bruno Pilots bija viens no tiem, kas palīdzēja armijas sapieriem tikt galā ar šo kara ēnu. Tagad Auziņu ezers nedraud nevienam.

Niršanas klubi Latvijā 20gs, 1900. – 1999. gads

Aicinām ziedot senas niršanas pasākumu fotogrāfijas un stāstus, kas saistīti ar zemūdens darbiem un sportu

Vēsturiski kadri par niršanu Latvijā
Vēsturiski kadri par ūdenslīdēju sportu Jelgavā
Vēsturiski kadri par ūdenslīdēju sportu Latvijā
Vēsturiski kadri par ūdenslīdēju sportu Latvijā

Zemūdens orientēšanās ir viens no padomju laika Latvijas zemūdens sporta veidiem.  Zemūdens niršanas sporta centri bija Rīgā, Jelgavā, Kuldīgā.

Aicinām pieteikties Latvijas zemūdens sportistus un zemūdens sporta niršanas veterānus, sakarā ar vēsturisko atmiņu uzkrāšanu!

Atpērkam lietotu niršanas ekipējumu, niršanas kluba muzeja vajadzībām

  • Ekipējums, kas ražots zemūdens niršanai, pēdējos 200 gados, iespējams ir darba kārtībā
  • Lietotu niršanas ekipējumu, tērpus, zābaciņus, cimdus, vestes, regulatorus, maskas
  • Remontējamu, laicīgu niršanas ekipējumu, kas noder ūdenslīdēju apmācībai

Kontakti

Zvaniet vai WhatsApp 220-77-202 (Valters) vai sūtiet ziņu izmantojot kontaktformu.