Pirmajā daivinga pieredzē dalās meitenes Zane un Evita

Visam pienāk pirmā reize nirt

Arī piektdienas vakaram… zemūdens pasaulē. Izklaides raibā kompānija izmēģina niršanu sešu metru dziļumā vienā no ūdenslīdēju iecienītākajām vietām Latvijā.

Kompānija bija patiesi raiba

– pirmo reizi mūžā niršanas priekam nodevās Zane, kura dzimusi slavenā jūrnieku dzimtā, un Evita, kura neprot peldēt. ”Es jau vannā nevaru galvu pabāzt zem ūdens,” kad aptvērusi, uz ko esmu parakstījusies, par sevi pasmejos.Svarīga ziņa peldēt nepratējiem: šo iemaņu trūkums nav šķērslis niršanai! ”Sākumā uzvilks ekipējumu, pabāzīs galvu zem ūdens, pamēģinās elpot caur “trubām”…” iespējamo scenāriju uzbur niršanas instruktors Rolands. 

Saņemot uzmundrinošo vēsti , nirējas apģērbjās

abas niršanas instruktoru rīcībā steidzam nodot dāmām tik sensitīvo informāciju par savu augumu, svaru un apavu izmēru – lai niršanas apmācītāji var sagādāt skaistus piegulošus tērpiņus…

Ūdenslīdēja-iesācēja niršanas inventārs

Bez hidrotērpa ūdenslīdēja-iesācēja inventārā ietilpst peldspējas kompensators, silikona maska ar stiklu, cepure, zābaciņi, pleznas, josta (meitenēm – 8 kg smaga), elpošanas regulators. (Rūdītākie nirēji pēc vajadzības papildu bruņojas ar kompasu, zemūdens lukturi un pat ūdenslīdēja nazi.) Brīdī, kad ar Daivings.lv ūdenslīdēju skolas instruktoru Valtera, Romāna un Rolanda gādību abas tiekam ”iepakotas”, šķietami atkāpšanās ceļa nav.

Vai nirējam ir bai ūdenī – ”Vai nav bail?”

”Vai nav bail?” kāds jautā no Slokas karjera krasta. ”Protams, ka ir,” neslēpju pirmās izjūtas, jau atrodoties līdz krūtīm ūdenī. Tikai vēlāk uzzināšu, ka man kā nepeldētājai nirt sešu metru dzelmē būs viens no dzīves iespaidīgākajiem notikumiem.

Mūžu dzīvo, mūžu mācies!

Arī elpot ar masku un regulatoru. Instruktori sākumā rekomendē patrenēties seklumā. Kad mācība rokā, centimetru pa centimetram un soli pa solim dodamies dziļāk. Mūsu mērķis – sasniegt Nesiju – Lohnesa ezera slavenā radījuma atveidojumu no stikla šķiedras. Pa ceļam sastopam citas daudz mazākas ūdens radības, tostarp brangu līdaku, kura mums garām paslīd vienā mierā.

Zemūdens pasaule Slokas karjerā

Ar zemūdens pasauli, Slokas dolomīta karjerā,  apradusi un tajā kā īsta zivs jūtas Zane, tikmēr es uzticīgi turos pie instruktora pleca. Ūdens līšanas lietpratēji atzīst, – nepieredzējušie īsto kaifu nirstot sāk ķert ar trešo vai ceturto reizi, kad apgūtas iemaņas izpūst masku arī zem ūdens un uz spiediena veidošanos ausīs reaģēt laikus. Pirmie soļi uz sauszemes tiek sperti grīļīgi, jo vestibulārajam aparātam tikko notikušais bijis kas pavisam jauns. ”Gluži kā pēc vētrainas ballītes Vecrīgā,” teic Zane.

Svarīgākais jautājums: vai es nirtu vēlreiz? Jā!

Kad pirmie iespaidi nosēdušies, jāatzīst: ”Tas bija vareni! Īpaši, kad izkāp krastā, paskaties uz ūdeni un saproti, ka tu biji tur, dziļumā. Tie gan bija vien 5–6 metri, pirmajai reizei vairāk arī nevajag. Iespaidīgs piedzīvojums, kas iedod arī svaigu elpu ikdienas gaitām. Turklāt pamatīgs kaloriju patēriņš. Pirms un pēc kopā apēdu četrus virtuļus, parasti knapi tieku galā ar vienu. Un pats būtiskākais – es uzveicu savas bailes atrasties zem ūdens!”