Vai nirējs zem ūdens drīkst izņemt elpošanas regulatoru no mutes?

Niršanas regulatora izņemšana zem ūdens ir apzināta gaisa pārtraukšana. PADI instruktora trenera skatījums uz šo jautājumu. Niršanas jomā elpošanas regulators ir neaizstājams aprīkojums, nodrošinot dzīvību uzturošu gaisu zemūdens nirējam.

Nirējs uzmanīgi elpo, PADI ICE Diver kursā
Nirējs uzmanīgi elpo, PADI ICE Diver kursā

Niršanas kursos “PADI Open Water“, studentiem, bieži rodas jautājums par to, vai nirējam vajadzētu izņemt regulatoru no mutes zem ūdens, izraisot diskusijas gan pieredzējušu nirēju, gan iesācēju nirēju vidū. Šajā rakstā ir aplūkotas šīs nianses, izpētot tehniskos aspektus, drošības apsvērumus un ekspertu viedokļus saistībā ar niršanas regulatora noņemšanu zem ūdens.

Tehniskā informācija par niršanas regulatora uzbūvi

Niršanas regulators sastāv no vairākām galvenajām sastāvdaļām, un katrai no tām ir izšķiroša nozīme gaisa piegādē nirēja plaušām.

  • Pirmā posma regulators, kas atrodas uz akvalangu tvertnes, samazina augstspiediena gaisu no tvertnes līdz zemākam spiedienam, kas piemērots ieelpošanai.
  • Otrās pakāpes regulators, kas piestiprināts pie iemutņa, vēl vairāk samazina spiedienu un regulē gaisa plūsmu uz ūdenslīdēja plaušām caur muti.
  • Turklāt pieprasījuma vārsta mehānisms nodrošina, ka gaiss tiek piegādāts tikai tad, kad nirējs ieelpo, novēršot nejaušu pārspiedienu.
Zemūdens niršana baseinā Mārupē, Zemūdens niršanas klubs DAIVINGS
Daiveriem mutē redzami regulatori

Drošības apsvērumi: risku un ieguvumu izsvēršana

Lai gan var būt gadījumi, kad regulators ir jānoņem no mutes, piemēram, jānotīra maska ​​vai jāsazinās ar citu ūdenslīdēju, to parasti uzskata par riskantu praksi. Galvenās bažas rada iespēja, ka nirējs zaudē piekļuvi gaisam, kas var izraisīt hiperventilāciju, paniku vai pat noslīkšanu. Turklāt, noņemot regulatoru, palielinās ūdens iekļūšanas plaušās risks, kas pazīstams kā plaušu tūska. Šis stāvoklis var būt smags un pat letāls.

Atzinums no akvalangu nozares eksperta: PADI instruktora norādījumi

Zemūdens niršanas klubs DAIVINGS Ēģiptē
Valters Preimanis ar regulatoru mutē

“Savā PADI instruktora pieredzē, informē Valters Preimanis, PADI MSDT instruktors, esmu pastāvīgi ieteicis saviem studentiem izvairīties no regulatora izņemšanas no mutes zem ūdens, ja vien tas nav absolūti nepieciešams. Riski vienkārši atsver ieguvumus. Ir alternatīvas metodes tādu uzdevumu veikšanai kā komunikācija vai maskas notīrīšana. “Neapdraudiet ūdenslīdēja gaisa padevi vai drošību.

Pieci galvenie jautājumi un atbildes

1. Jautājums

Kādi ir iespējamie riski, kas saistīti ar niršanas regulatora noņemšanu zem ūdens?

Atbilde: Galvenie riski ietver gaisa piekļuves zaudēšanu, hiperventilācijas sākšanos vai paniku un ūdens iekļūšanas plaušās (plaušu tūskas) palielināšanos.

2. Jautājums

Kad ir droši noņemt regulatoru zem ūdens?

Atbilde: Pieredzējušu nirēju rokās var būt pieļaujama regulatora noņemšana uz īsu laiku kontrolētos apstākļos, piemēram, notīrot masku vai sazinoties ar tuvumā esošu partneri. Tomēr nepārtraukta noņemšana vai noņemšana sarežģītos apstākļos nav ieteicama.

3. Jautājums

Kādas ir alternatīvas metodes tādu uzdevumu veikšanai kā saziņa vai maskas notīrīšana, nenoņemot regulatoru?

Atbilde: Saziņai dažādi var izmantot rokas signālus vai balss pastiprināšanas ierīces. Lai notīrītu masku, viņi var noliekt galvu atpakaļ un viegli izpūst no deguna.

4. Jautājums

Kā ūdenslīdēji var droši noņemt un nomainīt regulatoru zem ūdens?

Atbilde: Lai noņemtu regulatoru, pilnībā izelpojiet un lēnām paceliet to no mutes, nodrošinot ciešu blīvējumu ap iemuti. Lai nomainītu, izlīdziniet iemutni ar muti un viegli iespiediet to, dziļi ieelpojot, lai pārliecinātos, ka tas ir pareizi noslēgts.

5. Jautājums

Kādi ir galvenie faktori, kas jāņem vērā, nosakot, vai regulators ir jānoņem zem ūdens?

Atbilde: Pirms lēmuma pieņemšanas par regulatora noņemšanu rūpīgi jāizvērtē ūdenslīdēja pieredzes līmenis, niršanas dziļums, apkārtējā vide un konkrētais veicamais uzdevums.

“PADI Open Water” vingrinājums, regulatora izņemšana no mutes zem ūdens

  • PADI piedāvā vairākus vingrinājumus, kas palīdz apmācīties droši izņemt un ievietot elpošanas regulatoru zem ūdens. Viens vingrinājums ir izņemt regulatoru, nepārtraucot izelpu. Lai to izdarītu, nirējs sākotnēji ieliek regulatoru mutē un pēc tam ieelpo.
  • Pēc tam nirējs pakāpeniski izņem regulatoru no mutes, turpinot elpot. Tas palīdz nirējam apgūt regulatora izņemšanas un ievietošanas tehnikas, nepārtraucot elpu, kas ir svarīgi, lai izvairītos no panikas vai hiperventilācijas.
  • Vēl viens vingrinājums ir izņemt regulatoru un pēc tam ievietot to atpakaļ. Lai to izdarītu, nirējs sākotnēji ieliek regulatoru mutē un pēc tam ieelpo. Pēc tam viņš pakāpeniski izņem regulatoru no mutes, līdz tas ir pilnībā izņemts. Tad viņš ievieto regulatoru atpakaļ mutē, pārliecinoties, ka tas ir cieši pieguļ. Šis vingrinājums palīdz nirējam apgūt regulatora izņemšanas un ievietošanas tehnikas, vienlaikus koncentrējoties uz regulatora cieši pieguļošu nodrošināšanu.
  • PADI arī iesaka nirējiem praktizēt regulatora izņemšanu un ievietošanu dažādās situācijās, piemēram, nirstot ar skābekli vai nirstot ar citiem nirējiem. Tas palīdz nirējam sagatavoties dažādām iespējamām situācijām, kas var rasties zem ūdens.

Noslēgumā jāsaka, ka, lai gan var būt reti apstākļi, kad regulatora noņemšana zem ūdens ir neizbēgama, tā parasti tiek uzskatīta par riskantu praksi. Ūdenslīdējiem par prioritāti jādod drošība un jāizvairās no regulatora noņemšanas, ja vien tas nav absolūti nepieciešams.

Pastāv alternatīvas metodes tādu uzdevumu veikšanai kā saziņa vai maskas notīrīšana, un tās ir jāizmanto, kad vien iespējams. Atcerieties, ka drošība ir vissvarīgākā niršanā ar akvalangu, un vienmēr esiet piesardzīgi.