Spoku tīkli Baltijas jūrā un niršanas kluba “Daivings” metodes pamesto tīklu likvidēšanai

Spoku tīkli Baltijas jūrā

Baltijas jūras skaistums slēpj pieaugošas bažas – spoku tīklus, kuri lielos daudzumos ir atrodami uz nogrimušu kuģu vrakiem. Šie pamestie vai pazaudētie zvejas tīkli turpina vajāt jūras vidi, sapinoties un apdraudot jūras dzīvi.

Reaģējot uz šo satraucošo problēmu, nirēju klubs “Daivings”, profesionāla nirēja Valtera Preimaņa vadībā ir sācis rīkoties, lai padarītu zemūdens pasauli drošāku. Šajā rakstā mēs izpētīsim spoku tīklu ietekmi Baltijas jūrā, slavējamos “Daivings” centienus tos likvidēt un novatoriskās metodes, ko viņi izmanto, lai cīnītos pret šo zemūdens draudu.

Ronis tīklos. Spoku tīkli Baltijas jūrā.
Ronis tīklos. Spoku tīkli Baltijas jūrā.

Baltijas jūra ir visu Latvijas iedzīvotāju lepnums un zemūdens dabas rezervāts. Baudot saulaino vasaru jūras krastā, ir grūti iztēloties, ka tā varētu būt vēl perfektāka. Taču varētu! Jo raugoties viļņos vai saulrietā, mēs neredzam jūras radību cīņu par dzīvību, kura zem ūdens saduras ar cilvēku radīto piesārņojumu. Pilnīgi visus Baltijas jūras iemītniekus apdraud zvejniekiem norautie un zudušie tīkli, kas jūrā turpina bezgalīgu un nepārtrauktu zveju.

Spoku tīkli Baltijas jūrā
Spoku tīkli ar ieķērušos radību Baltijas jūrā

Roņi, laši un mencas tīklos. Spoku tīkli Baltijas jūrā.

Vairums no zvejas rīkiem, kas tiek norauti, pazaudēti jūrā vai atstāti ezeros, turpina “zvejot”. Tā kā zvejas rīku izgatavošanā tiek izmantoti sintētiskie materiāli, kas dabā sadalās ļoti lēni, vēl ilgi pēc tīkla nozaudēšanas tas turpina darboties. Pēc sava oficiālā “darba” beigām tīkli un citi zvejas rīki turpina “spokoties” un ķert zivis, kas nekad netiks izņemtas no šiem tīkliem. Tas kaitē gan dabai, gan cilvēku ekonomiskajām interesēm.

Spoku tīkli Baltijas jūrā

Pasaulē veikti vairāki pētījumi par spoku tīkliem, kuros pierādīta to negatīvā ietekme uz ūdens ekosistēmām. Zivis un citi ūdens iemītnieki, sapinoties tīklos, iet bojā. Ziņojums “Apturiet spoku zvejas rīkus: Nāvējošākais jūras plastmasas atkritumu veids” skaidro, ka spoku zvejas rīki ir atbildīgi par 45% jūras zīdītāju sugu, 21% jūras putnu sugu un visu bruņurupuču sugu apdraudējumu, ļoti bieži pakļaujot sugu īpatņus lēnai nāvei. Ar ziņojumu var iepazīties šeit.

Spoku tīkli Baltijas jūrā
Spoku tīkli Baltijas jūrā, niršanas kluba ūdenslīdēji atbrīvo zivis un likvidē tīklus

Kas ir spoku tīkli: Baltijas jūras klusie slepkavas

Spoku tīkli ir zvejas tīkli, kas ir izmesti, pazaudēti vai pamesti jūrā. Dreifējot ar straumēm, tie nopietni apdraud jūras dzīvi. Zivis, jūras bruņurupuči, roņi un putni var viegli sapīties šajos neredzamajos slazdos, izraisot traumas vai nāvi. Baltijas jūrai šis ekoloģiskais apdraudējums nav svešs, un problēmai nepieciešama steidzama uzmanība.

“Daivings” ir profesionālu nirēju klubs, kas veic dabas saglabāšanas misiju

Ienāc “Daivings” – kaislīgā un videi draudzīgā niršanas klubā, kas veltīts Baltijas jūras jūras ekosistēmas saglabāšanai. Bruņots ar apņēmību un atbildības sajūtu, šis ūdens entuziastu klubs ir apņēmies cīnīties ar spoku tīklu problēmu.

Niršana ar mērķi: “Daivings” organizētie zemūdens tīklu attīrīšanas pasākumi ikviens var piedalīties

Niršana ar mērķi: Zemūdens tīkli attīrīšanas pasākumi
Ar savām regulāri trenētajām niršanas prasmēm un sirdī par jūras vides glābšanu, “Daivings” niršanas klubs organizē regulāras zemūdens talku ekspedīcijas. Ūdenslīdēji no kluba ienirst Baltijas jūras dzīlēs, aprīkoti ar speciāliem griezējinstrumentiem, gatavi izcelt spoku tīklus un citus gružus, kas apdraud jūras dzīvi.

“Daivings” novatoriskas noņemšanas metodes

Lai efektīvi risinātu šo problēmu, “Daivings” ir atradis novatoriskas tīklu noņemšanas metodes. Niršanas kluba “Daivings” ūdenslīdēji izmanto 500kg pacelšanas bojas un specializētus zemūdens griezējinstrumentus, lai rūpīgi atbrīvotu sapinušās jūras radības un nirējiem drošā veidā noņemtu spoku tīklus. Šo talku laikā savāktie tīkli vēlāk tiek pārstrādāti, līdz minimumam samazinot ietekmi uz vidi.

Spoku tīkli Baltijas jūrā

Izpratnes un sadarbības veicināšana

Papildus tīrīšanas pasākumiem “Daivings” aktīvi veicina izpratni par spoku tīklu briesmām, izmantojot izglītojošas programmas un kopienas pasākumus. Viņi sadarbojas ar vietējām varas iestādēm, vides organizācijām un citiem niršanas klubiem, lai palielinātu savu ietekmi un paplašinātu savu sasniedzamību cīņā pret spoku tīkliem.

Secinājums ir satraucošs- Baltijas jūras spoku tīkli var būt klusi draudi, taču “Daivings” ir uzņēmies pārliecinošu apņemšanos risināt šo vides izaicinājumu. Ar savu centību, novatoriskām tīklu noņemšanas metodēm un kopīgiem centieniem, nirēji rada taustāmas pārmaiņas jūras dzīvības aizsardzībā un Baltijas jūras trauslās ekosistēmas saglabāšanā.

Nākamreiz, kad Baltijas jūrā ar zilu motorlaivu pamanīsiet nirējus, atcerieties – viņi varētu būt tikai daļa no iedvesmojošās “Daivings” komandas, kas cītīgi strādā, lai atbrīvotu jūru no spoku tīkliem un aizsargātu tās iemītniekus.

Atsauces par spoku tīkliem Baltijas jūrā

  • Pasaules dzīvnieku aizsardzības organizācija “Spoku tīkli darbojās — nāvējošs vides apdraudējums”.
  • Global Ghost Gear Initiative “Spoku tīkli: pamesti, pazaudēti un izmesti zvejas rīki”.
  • Baltic Eye “Kā niršanas klubs “Daivings” cīnās ar spoku tīkliem Baltijas jūrā”.

Kontakti ar komandu

  • “Spoku tīklu” projektu vadītājs – Starptautiskais motorjahtu kapteinis un spoku tīklu niršanas projektu vadītājs Valters Preimanis, instruktors 20.gadus. WhatsApp 220-77-202
  • Mēs zinām lielākos spoku tīklus Baltijas jūrā, t.sk norautos zvejas traļu tīklus, kuros ik dienas mirst tūkstošiem zivju un roņu. Daudzi tīkli ir paredzēti izcelt sagaidot finansējumu.