Snorkelēšana vai niršanu ar akvalangu: līdzības un atšķirības

Open Water Diver PADI Open Water Diver Ūdenslīdēju apmācība.jpg

Gan niršana, gan snorkelēšana ir lieliskas aktivitātes ikvienam, kam patīk ūdens, un ir vēlme uzzināt par ezeru un jūras dzīvi tās dabiskajā vidē. Galvenā atšķirība starp snorkelēšanu un niršanu ar akvalangu ir gaisa padeves veids. Elpošana ar akvalangu ļauj ilgāk uzturēties zem ūdens un nirt dziļāk, taču tas prasa papildu apmācību un niršanas inventāru.

Ja jums patīk snorkelēšana un jūs interesē niršana ar akvalangu, lasiet tālāk kā to uzsākt! Jums nav jāpatīk snorkelēšanai vai daivingam, lai izbaudītu otru.

Snorkelēšana vai niršanu ar akvalangu, atšķirība: Gaisa padeve

Nirēji ar akvalangu nēsā gaisa balonu uz muguras (vai blakus ķermenim) un elpo gaisu no niršanas balona caur iemuti, kas piestiprināts pie izturīgas šļūtenes. Turpretim snorkelētāji elpo gaisu no virsmas caur caurulīti. Ja jūs to vēl nezināt, vārds “SCUBA” patiesībā ir vārda “akvalangs” saīsinājums. SCUBA –  apzīmē autonomu zemūdens elpošanas aparātu.

Snorkelēšana vai niršanu ar akvalangu

Snorkelēšana vai niršanu ar akvalangu, 2. atšķirība: aprīkojums

Ūdenslīdēji valkā daudz vairāk aprīkojuma nekā snorkelētāji. Iepriekš aprakstīto elpošanas aparātu sauc par regulatoru. Ūdenslīdējiem nepieciešama arī peldspējas kontroles ierīce jeb BCD. Visizplatītākais aprīkojuma veids BCD ir veste, kas piepūšas, taču ir arī citi veidi, kā pielāgot peldspēju. Ūdenslīdēji, kuri valkā sausos tērpus, Drysuit diver, peldspējas kontrolei var piepūst un izlaist arī savu sauso tērpu, kuram ir gaisa pieslēgums no balona.

Par ko ir visas šīs peldspējas lietas? Vienkārši sakot, ūdenslīdēji nevēlas būt pārāk smagi vai pārāk peldoši. Daļa no mācīšanās nirt ar akvalangu ir atrast pareizo līdzsvaru starp jūsu nēsāto svaru un to, cik daudz gaisa ir jūsu peldspējas kontroles ierīcē.

Ūdenslīdējiem ir arī mazi, iegremdējami datori un/vai mērinstrumenti, lai izsekotu, cik dziļi tie atrodas un cik daudz gaisa tiem ir palicis. Datorus/mērierīces var pievienot šļūteņu grupai, kas pazīstama kā astoņkājis, vai valkāt kā rokas pulksteni.

Gan nirēji, gan snorkelētāji valkā masku, snorkeli un pleznas. Lielāko daļu augstas kvalitātes snorkelēšanas masku var izmantot niršanai ar akvalangu, taču lielākā daļa snorkelēšanas pleznu ir paredzētas siltajam laikam. Daivinga pleznas ir paredzētas ūdenslīdēju un viņu aprīkojuma pārvietošanai pa ūdeni ar minimālu piepūli. Ja jums ir snorkelēšanas komplekts un vēlaties iemācīties nirt ar akvalangu, pirms pirmās sesijas ūdenī parādiet instruktoam savu snorkelēšanas masku un pleznas.

Papildus snorkelēšanas aprīkojumam gan ūdenslīdēji, gan snorkelētāji parasti valkā kādu aizsardzību pret aukstuma iedarbību. Ūdenslīdēji parasti valkā hidrotērpu (vai nu pilnu niršanas tērpu, vai īsu); bet tropu ūdenī daži var valkāt tikai niršanas ādu, aizsargu pret izsitumiem un čemodānus vai vienkārši peldkostīmu.

Uzziniet vairāk par aprīkojumu, kas nepieciešams niršanai ar akvalangu.

Niršanas nodarbības Dolomīta karjera ūdenskrātuvē
Niršanas nodarbības Dolomīta karjera ūdenskrātuvē

Snorkelēšana vai niršanu ar akvalangu, 3. atšķirība: maksimālais dziļums

Vidējais snorkelētājs var nopeldēt 3–4 metrus dziļumā. Pieredzējuši snorkelētāji var sasniegt 7 metrus. Salīdzinājumam, pieredzējuši nirēji var nolaisties dziļumā līdz 40 metriem. Neuztraucieties, akvalangistu kursu studentiem nav paredzēts (vai nav atļauts) nirt tik dziļi. Jūsu PADI Open Water Diver akvalangistu sertifikācijas kursa laikā ir maz ticams, ka jūsu niršana būs dziļāka par 12 metriem.

Snorkelēšana vai niršanu ar akvalangu, atšķirība Nr. 4: ko jūs varat redzēt

Viena no galvenajām niršanas priekšrocībām ir tas, cik daudz vairāk jūs varat redzēt zemūdens pasauli. Atšķirībā no snorkelēšanas jūs neierobežo tas, cik ilgi varat aizturēt elpu. Varat izpētīt dziļāk un palikt ilgāk, kas nozīmē, ka varat:

  • Pagaidiet, kamēr vēzis vai astoņkājis iznāks no savas alas
  • Skatieties, kā uzvedās plēsīgās zivis – asari, līdakas un sami
  • Izbaudiet dažādu krāsainu izvju peldēšanas harmoniju

Kā nirējs jūs varat arī izpētīt kuģu vrakus, braukt ar zemūdens motorolleriem un izjust zemūdens pasauli naktī. Ja vēlies kļūt par frīdaiveri, kursā PADI Freediver jūs apgūsiet brīvās niršanas soļus!

frīdaivinga apmācība
Frīdaivinga apmācība

Snorkelēšana vai niršanu ar akvalangu, 5. atšķirība: apmācības laiks un izmaksas, lai sāktu

Ja jūs jau zināt, kā peldēt, iemācīties snorkelēt ir diezgan viegli. Visu vecumu cilvēki var apgūt snorkelēšanas pamatprasmes 30 minūtēs vai mazāk. Lai iemācītos nirt ar akvalangu, ir nepieciešamas vismaz trīs (parasti četras) dienas ilgas apmācības ūdenī. Ir arī teorijas studiju sastāvdaļa, kas aptver niršanas ar akvalangu terminoloģiju, izskaidro peldspēju un citus būtiskus niršanas aspektus. Lielākā daļa niršanas studentu izmanto PADI tiešsaistes apmācību programmu kopā ar instruktoru. Apmācībai ūdenī ir nepieciešamas vismaz četras dienas; pēc pabeigšanas jūs saņemat Open Water Diver sertifikātu (kas ir derīgs uz mūžu).

Kur pieteikties, lai iegūtu ar snorkelēšanu vai niršanu saistīto apmācību Latvijā?

🤿😀 Ja meklējat padomu vai palīdzību, zvaniet PADI nirēju instruktoram t. 220-77-202 (Whatsapp 220-77-202), lai atrastu padomu un nodarbotos ar snorkelēšanas vai nirēju kursa apmācību.