Veselīgs dzīvesveids

Smēķēšana un zemūdens peldēšana

Smēķēšana un zemūdens peldēšana. Vai var teikt, ka šāds apvienojums ir riska faktors kesona  slimībai? Vairumam nirēju ir labi zināms, ka alkohola lietošana pirms niršanas var izraisīt organisma atūdeņošanos, kas savukārt palielina dekompresijas slimības (DKS), kas pazīstama arī kā “kesona” slimība, rašanās risku. Jau sākotnēji, visus, kas apgūst zemūdens peldēšanu, māca izvairīties no alkohola lietošanas niršanas dienā, un pat iesaka atturēties visa niršanai atvēlētā atvaļinājuma laikā. Ekonomiski attīstītajās valstīs tūroperatori pat nepiedāvā alkoholu tiem cilvēkiem, kas reģistrējušies kā nirēji. Vismaz līdz brīdim kamēr nav beigusies niršana. Bet kā ir ar tabaku?

Smēķēšana, šķiet, ir daudz mazāks tabu nirējiem. Esmu novērojis daudzus pieredzējušus nirējus, kas izsmēķē cigareti tieši pirms niriena, starplaikā starp nirieniem, vai uzreiz pēc ieniršanu sērijas. Vairums smēķētāju, visticamāk, ir pazīstami ar veselības problēmām, ko izraisa tabakas patērēšana, taču izvēlas uzvilkt dūmu neraugoties uz visiem zināmajiem riskiem. Taču, šķiet, smēķējošie nirēji nezin, kā šī nodarbe ietekmē DKS.

Vai smēķēšana paaugstina kesona slimības rašanās risku?
Ar zemūdens peldēšanu saistītajā medicīniskajā literatūrā var atrast ļoti maz informācijas par tabakas lietošanu un tā var sniegt tikai niecīgu daudzumu zināšanu par smēķēšanas ietekmi uz DKS rašanās risku. Ir pamats domāt, ka tādas ar smēķēšanu saistītās saslimšanas kā emfizēma, ateroskleroze, asinsvadu sašaurināšanās un holesterīna nogulsnes, ir priekšnoteikumi, lai rastos tādas smagas, ar zemūdens peldēšanu saistītas, traumas kā arteriālā gāzu embolija vai dekompresijas slimība. Smēķējošs nirējis var arī nezināt par saslimšanu ar kādu no iepriekš minētajām kaitēm. Meklējot informāciju tīmeklī ar populārākajiem meklētājiem Google un Yahoo, atrodam tikai vairākus rakstus, kas uzstājas pret smēķēšanu apvienojumā ar zemūdens peldēšanu iepriekš minēto iemeslu dēļ. Padziļinātu pētījumu, kas būtu veltīti smēķēšanas un DKS likumsakarību izpētei, līdz šim brīdim nav bijis.

Pētījums “Niršana un smēķēšana”
DAN apkopotā informācija par negadījumiem, kad zemūdens peldētāji sirguši ar DKS, satur arī detalizētu informāciju par simptomu raksturu un vai cietušais ir smēķētājs. Laika periodā no 1989. līdz 1999. gadam reģistrēti vairāk kā 4000 DKS saslimšanas gadījumi. Informācija tika nodota zinātniekiem no Djūka universitātes (ASV, Ziemeļkarolīna), kur, sadarbojoties ar DAN pārstāvjiem, tika veikta iegūtās informācijas analīza Pētījuma secinājumi publicēti žurnāla “Aviation, Space and Environmental Medicine” 2003. gada decembra numurā. Tajos stāstīts, ka neatkarīgi no citiem faktoriem, smēķētājiem novērojami smagāki DKS simptomi, kā nesmēķējošiem nirējiem.
DKS iekļauj sevī vairākus dažāda smaguma simptomus – sākot ar ādas niezi, sāpēm locītavās un beidzot ar konvulsijām, samaņas zaudēšanu un nāvi. Zinātniskais darbs, nosaukts “Tabakas smēķēšana un dekompresijas slimības smagums: retrospektīvs pētījums starp nirējiem – atpūtniekiem”, izklāsta ka kaislīgi smēķētāji (15 vai vārāk paciņgadi [viens paciņgads nozīmē ka smēķētājs patērē vienu paciņu cigarešu dienā gada garumā]) ir ar tieksmi iegūt smagākus DKS simptomus salīdzinot ar mazāk aktīviem smēķētājiem, kuriem savukārt ir smagāki simptomi salīdzinot ar nesmēķējošiem nirējiem.

Kaislīgi smēķētāji izjūt starpību
Kad salīdzināja kaislīgus smēķētājus ar nesmēķētājiem, tad atklājās, ka smēķētāji, kuriem attīstījās DKS, ar divreiz lielāku iespējamību izjuta smagākus simptomus nekā vieglus. Apmēram 37% cietušo kaislīgo smēķētāju bija novērojami smagi simptomi, kamēr tādi pie līdzīgiem apstākļiem bija tikai 24% nesmēķētāju. Ap 20% cietušo nesmēķētāju bija tikai viegli DKS simptomi, pret smēķētāju 14% (piebilde, pārējiem smēķētājiem simptomi bija smagāki).
Šis pētījums gan nepierāda, ka smēķēšana ir DKS rašanās iemesls. Taču tā viennozīmīgi parādīja, ja DKS simptomi parādās, tad smēķējošam nirējam to smagumam ir tendence pieaugt. Iespējamais iemesls ir smēķēšanas izraisītā asinsvadu sašaurināšanās plaušās.

Vai smēķēšana saistīta ar citiem riskiem?
Pētot iespējamos DKS riska faktorus, zinātnieki pārsvarā izmanto statiskas metodes, kas var arī nozīmēt, ka smēķēšana ietekmē faktorus, kas pakārtoti ietekmē saslimšanas norisi. Nepieciešami pētījumi, lai apstiprinātu faktu, ka smēķētāji pakļauti lielākam DKS riskam. Nepieciešams zināt kopējo procentuālo proporciju starp smēķējošiem un nesmēķējošiem nirējiem un to daļu, kas sirguši ar DKS, taču aptverošam pētījumam pagaidām trūkst izejas datu.
Smēķētājiem jābūt gataviem uzņemties vispārējās veselības kaitējuma risku kādu rada tabakas patēriņš. Iespējams, smēķētāji domā, ka vēzis, plaušu slimības un sirdskaites ir tik tālu, ka būs iespējams atteikties no cigaretes pirms tās sāksies. Attiecībā pret zemūdens peldēšanu, zināšanas, ka smēķēšana var būt saistīta ar smagākiem DKS simptomiem, jau ir pamatots iemesls atteikties no kārtējās cigaretes.

Oriģinālam tuvināts tulkojums no žurnāla “Octopus” Aug.- Sept. 2008.g krievu valodā.
Teksta autors D. med. David Buch.
Materiālu publicēšanai piedāva DAN Europe.
Uz krievu valodu tulkojis Antons Čerkasovs