Daivings un zemūdens niršana

Nogrimusi lidmašīna ezerā

Dziļā ezerā , otrā pasaules kara laikā sabojājās, iekrita ezerā un nogrima vācu lidmašīna. Vācu aviācijas lidmašīna Focke Wulf nokrita ezerā ( Lake Bourget), Francijā. Lidmašīna atrodas 110. metru dziļumā un ir pieejama apskatei ikvienam, tikai, lai to izdarītu Jums ir jābūt speciāli apmācītam zemūdens nirējam, niršanai ar rebrīzeru.

Nogrimusi lidmašīna ezerā

 

Nogrimusi lidmašīna

 

Nogrimusi vācu lidmašīna

 

Lidmašīnas, pēdējā kara laikā ir vairākkārt kritušas arī Latvijas ezeros. Vairākas lidmašīnas  jau ir izceltas no dažādiem Latvijas ezeriem un purviem. Pārsvarā atrod kara aviācijas tehnikas paliekas, kuras ir palikušas, no lielā ātrumā krītošas lidmašīnas un tika ietriektas zemē un dūņās, līdz pat 8 metru dziļumā. Atrod dažādas salocītas lidmašīnu daļas, reizēm arī pilota paliekas,  kuras tikai ar lielām pūlēm var identificēt. Arī mums ir iesūtīti vairāki nostāsti par Zebrus un Ušura ezeros esošo aviācijas tehniku. Tur iespējams atrodas līdzīgas kara aviācijas tehnikas paliekas – Padomju armijas lidmašīnu vraki, kuras varētu aplūkot zemūdens nirēji.

Lidmašīnas kritušas arī Baltijas jūrā

Zviedrijas kara flote 2004. gadā no Baltijas jūras dzelmes, 125. metru dziļuma,  izcēla aukstā kara laika Zviedrijas izlūklidmašīnu DC-3, kuru pirms 52 gadiem notrieca Padomju Savienības iznīcinātājs. Kā paziņojuši eksperti, vrakā atrasti arī apkalpes locekļu mirstīgās atliekas.

Lidmašīna ar astoņu cilvēku apkalpi pazuda 1952.gada 13.jūnijā, un ilgus gadus par tās likteni nekas nebija zināms. Glābēji toreiz atrada tikai nelietotu glābšanas vesti, un tas radīja bažas, ka apkalpe no lidmašīnas izkļuvusi, bet nonākusi gūstā, taču Krievija to noliedza.

Automātiska minizemūdene toreiz atrada pilota mirstīgās atliekas, bet izcelšanas operācijas laikā atrasti arī citu apkalpes locekļu kauli. Zviedrija, kas aukstā kara laikos oficiāli ieturēja neitralitāti, bet sadarbojās ar NATO, protestēja pret DC-3 notriekšanu, paziņojot, ka lidmašīna veikusi mierīgu treniņlidojumu. Vēlāk noskaidrojās, ka kara lidmašīna ir bijusi aprīkota ar modernākajām britu izlūkiekārtām un vākusi Lielbritānijai un Amerikas Savienotajām Valstīm informāciju par jaunajām PSRS radiolokācijas stacijām.

Kara lidmašīnu restaurācija

 

Latvijā ir arī civilās aviācijas restaurātori – interesenti, kuru restaurē kara aviācijas tehniku, iespējams tuvākajā laikā par to mēs rakstīsim.

Nogrimušas kara lidmašīnas izcelšana

Vācu lidmašīnas vraks pēc zemūdens izcelšanas darbiem tika nodots Herdla muzejā, Norvēģijā.

Restaurēta kara lidmašīna Focke Wulf

Nogrimušu lidmašīnu atklāšanas darbi

Ja Jums ir informācija par nogrimušu lidmašīnu Latvijas ūdenstilpnēs, ziņojiet mums. Jums iespējams noderēs pieredzējis zemūdens nirējs, kurš varētu atrast lidmašīnu zem ūdens. Mūsu komandas nirējs ir pavadījis vairāk kā 300 stundas un var strādāt, gan vasarā vai ziemā,  līdz 50 metrus dziļā vietā.