Niršana uz Zenobia Kipras salā

Kad ir vislabākais laiks, kad nodarboties ar niršanu Kipras salā?

Pasākums 2022.gada 30.aprīlis – 7.maijs. (Piedāvā “Mārupes ūdens sporta biedrība” kopā ar nirēju klubu “Daivings”)

Maija sākums ir viens no labākajiem laikiem kad doties nirt uz Kipru ar ūdens temperatūru ap 20C un
gaisa temperatūru ap 25C., Ūdens ir patīkami silts (5-7mm neoprēns ļaus justies silti un konfortabli),
redzamība ir ļoti laba, un lielākoties laiks ir bez vēja. Maijs ir arī viss piemērotākais, mēnesis kad izbaudīt
Kipras niršanas vietas bez lieliem tūristu bariem, jo laikā no jūnija līdz oktobrim ir vairāk iespējas
novērtēt citu nirēju aprīkojumu un stāvēt rindā pie ieejas punktiem, nekā priecāties par zemūdens
pasauli. Tādēļ mēs nolēmām doties izpētīt Kipru maija brīvdienās,, lai varētu gūt labāko ko Kipra piedāvā
,– siltu jūru un sauli, aizraujošas niršanas lokācijas un protams arī dabas skaistumu, vēsturi un grieķu
virtuvi.

Kā nokļūt uz Vidusjūras Kipras salu?

 • 30.aprīlī lidosim ar Rynair uz Pafosu un no turienes kopā dosimies uz Paralimni reģionu, apmēram 2h
  brauciena attālumā, kur bāzēsimies.
 • 30.aprīlī pēcpusdienā ieradīsimies mūsu apartamentos, varēsim iekārtoties un doties uz pirmo peldi jūrā, kopējās vakariņās jeb vienkārši palaiskoties siltā pavasara vakarā uz terases.
 • Jo nākamajā dienā sāksim mūsu niršanas programmu 5 dienu garumā. 6.maijā, pēdējā dienā Kiprā, nirt mēs nevarēsim lai organisms paspēj sagatavoties lidojumam atpakaļ, tādēļ mēs jau no rīta dosimies uz Pafosu, kur arī nakšņosim pirms rīta reisa atpakaļ uz Rīgu.
 • Tā kā tā būs mūsu brīvdiena tad ievērosim demokrātiju, un kopīgi nolemsim vai apmeklēt dažādas apskates objektus pa ceļam, jeb dosimies pa taisno uz Pafosu – skaistu un senu ostas pilsētu, ar valdnieku kapenēm, pludmalēm un piekrastes restorāniem.

Niršana uz Zenobia Kipras salā

Kur mēs nirsim Kipras salā un ko redzēsim?

Kopā niršanā mēs pavadīsim 5 dienas, kurās veiksim 10 daivus.

Pirmā niršanas diena

 1. Pašā pirmajā daivā atsvaidzināsim zināšanas Kipras vispopulārākajā niršanas vietā Green Bay (5-
  10m) –  šeit mums būs iespēja nevien iepazīt Kipras zemūdens floru un faunu, bet arī satikt tur mītošos
  lielos ūdens bruņurupučus un aplūkot nelielu zemūdens skulptūru galeriju.
 2. Otrā daivā dosimies uz netālu esošo Ayia Napa kur atrodas tikai pirms gada izveidotais viens no pasaulē lielākajiem zemūdens muzejiem MUSAN (8-10m), kas sastāv no 93 mākslinieka Jason de Caires Taylor radītajām skulptūram.

Šī ir fantastiska vieta it īpaši tiem, kas aizraujas ar zemūdens fotogrāfēšanu, jo lai gan muzejs ir izveidots ar mērķi radīt mākslīgos rifus, tā ir arī unikāla un maģiska vieta skaistām fotosesijām jeb vienkārši meditatīvam daivam baudot mākslu.

Otrā niršanas diena

Kas gan ir Kipras galvenā niršanas atrakcija?

 • Protams, ka vraki! Un Kiprā viennozīmīgi ir labākais vraku daivings Eiropā. Pirms došanās uz Zenobia, otrajā dienā apmeklēsim divus vrakus netālu no Paralimni, krasta – Nemesis un Liberty.
 • Nemesis atrodas 24m dziļumā un ir 25 m garšs un sēž taini jūras dibenā atļaujot viņā peldēt iekšā un ir laba iespēja apgūt niršanu vrakos tiem, kas vēl nav ar to saskārušies.
 • Liberty ir neliels krievu kravas kuģis 37 m garš un atrodas 27m dziļumā. Abus vrakus vienu no otra šķir tikai 100 m distance, veicot daivu ar 15l balonu jeb nitroxu abus var apmeklēt, vienā reizē, tā kā ja grupas sagatavotība ļaus to darīt, tad varēsim šai dienā pievienot vēl kādu lokāciju, bet to lemsim uz vietas.

Trešā niršanas diena: Niršana uz Zenobia!

Tas ko mēs visi gaidījām! Atsaucoties uz PADI 2021 pasaules aizraujošāko vraku sarakstu, Zenobia kuģa vraks ir pirmajā pieciniekā.

Un arī vienmēr pašā augšgalā aptaujās par vispār labākajām niršanas vietām pasaulē! 172m garā kravas kuģa zemākais punkts atrodas 42m (iekšienē 45m) dziļumā, seklākais 16m. Zenobia savā pirmajā braucienā devas 1980.gadā no Zviedrijas uz Sīriju ar vairāk kā 100 smagajām mašīnām, traktoriem un citu tehniku uz klāja. Tomēr līdz Sīrijai kuģis netika, jo ceļojuma laikā atklājās vairākas tehniskas problēmas un tika pieņemts lēmums piestāt Larnakas ostā, tomēr arī šeit nebija iespējams kuģi glābt un viņš tika izsūtīts dziļāk jūrā nogrimt, lai nenogrimtu Larnakas ostā. Tā nu netālu no Larnakas Zenobia sasvērās un nogrima jūras dziļumā kopā ar vairāk kā 200milj dolāru vērto kravu.

Tika izvirzītas vairākas sazvērestības teorijas kāpēc Zenobia tika nogremdēta, sākot ar apdrošināšanas krāpšanu un beidzot ar teoriju, ka uz viņas tika vesti ieroči Palestīnas neatkarības kustībai un Izraēlas izlūkdienests kuģi nogremdēja. Tiem kam ir interese šo jautājumu pētīt dziļāk var noskatīties dokumentālo filmu ‘Zenobia shipwreck, Mystery of the Spy Sabotage’ (kuru starpcitu ir veidojuši slavenā jūras pētnieka Žaka Kusto mazbērni, kuri ir pētīja Zanobia). Lai vai kā būtu, bet pasaule ieguva vienu no lieliskākajām niršanas vietām, kas vilina gan pieredzējušus nirējus ar savām plašajām kuģa izpētes iespējām, gan ir piemērota pat iesācējiem, jo arī augšējā daļa, kas atrodas tikai 16m dziļumā ir atraktīva ar īpaši bagātu jūras faunu, šeit ir iespēja lielā koncentrācijā sastapt vidusjūras iemītniekus, un pat pabarot no rokas milzu grūperus.

Šajā dienā mēs ne vien iepazīsimies ar viņiem, bet arī divos daivos izpētīsim kuģa iekšieni vidēji 25m dziļumā, arī izpeldot cauri kuģim kur vēl aizvien var aplūkot labi saglabājušos dzērienu aparātus, wc, koridorus utt.

Ceturtā niršanas diena

Atgriezīsimies Zenobia, lai nelielās grupās dziļāk izpētītu kuģa iekštelpas, dosimies mašīntelpās, kravas mašīnu klājā un citās vietās, kuras netiek iekļautas standarta apskatē un ir pieejamas tikai ievērojot īpašus drošības noteikumus. Lūdzu ņemiet vērā, ka šī iespēja būs pieejama tikai pieredzējušiem nirējiem ar attiecīgu kvalifikāciju. Bet tas nenozīmē, ka pārējiem būs jāgarlaikojas tai laikā, tie kuri nevarēs vai negribēs doties kuģa iekšienē varēs tai dienā nirt kādā no daudzajām citām Kipras niršanas vietām jeb doties vēlreiz uz Zanobia, jo viņa ir tik liela un interesanta, ka 2 daivi ir tikai iesākums!

Piektā niršanas diena

Šai dienā dosimies uz divām lokācijām Protaras reģionā kur nirsim no krasta Cape Greko nacionālajā parka. “Tuneļi un alas” (līdz 13m) ir noteikti aizraujošākā dabiskā niršanas vieta Kiprā, kur ir iespēja izpeldēt vairākus zemūdens tuneļus un noslēgt daivu izpeldot cauri garai alai kur iziešanas punkts būs kā ķirsītis uz kūkas (bet to saglabāsim kā patīkamu pārsteigumu).

Otra lokācija būs “Blue hole” arī viegls, bet skaists daivs ar maksimālo dziļumu 20m, senās amforas, ielejas un kanjoni, izpeldot cauri tunelim nonāksim pie “Blue hole” ieejas, kura ir 10m dziļumā un laidīsimies pa viņu lejā.

Abos daivos varēsim ne vien iepazīt majestātiskās klinšu sienas un tuneļus, bet arī sastapsim daudz jūras iemītniekus, kuri mīl uzturēties piekrastes klintīs.
* Maršrutos ir iespējamas izmaiņas sakarā ar laika apstākļiem, bet pārsvarā laika apstākļi maijā ir mierīgi un vētrām nevajadzētu būt, bet ja nu tādas gadīsies, to protams neviens nevar paredzēt, tad improvizēsim pēc apstākļiem, jo kā jau salā, ja vienā krastā ir vētra, otrā var būt mierīgs laiks.

Kā mēs dzīvosim un ko ēdīsim Kiprā?

Dzīvosim apartamentos par 2 cilvēkiem istabiņā, brokastosim un vakariņosim kopā jeb individuāli, pēc
katra vēlmēm. Kipras krodziņi ar savu fish maze (jūras velšu vakariņas, kas sastāv no vairākiem aukstiem
un siltiem ēdieniem) ir viennozīmīgi visslabākie vidusjūras reģionā ar lielu izvēli, labām cenām un
milzīgām porcijām. Arī gaļas mīļotāji nebūs vīlušies, jo tradicionālie jēra ēdieni, moussaka un citi gardumi
liek iemīlēt Kipras virtuvi. Tiem kas dod priekšroku mājās gatavotam ēdienam būs iespēja iepirkties kādā
no lielveikaliem un pagatavot pašiem ko vien vēlas.

Ko mēs darīsim uz varēsim apskatīt vakaros?

Tiem, kas nebūs noguruši no dienas niršanas, Paralimni apkārtne piedāvā plašas izklaides iespējas, sākot
no vairāku km garas prominādes gar jūru un beidzot ar skaistām bizantiešu laika baznīcām. Kipra bija
otrā valsts pasaulē, kas pieņēma kristietību, un līdz ar to vēstures mīļotājiem būs iespēja apskatīt
vairākas senas un romantiskas baznīciņas. Mākslas mīļotājus neatstās vienaldzīgus Aiya Napa skuptūru
parks, kurā ir bez maksas apskatāmi simtiem mūsdienu autoru darbi no visas pasaules, un kurš ir arī
viens no skaistākajiem saulrieta vērošanas punktiem Kiprā. Savukārt tiem, kas jutīsies īpaši sportiski būs
iespēja izstaigāt Cape Greko dabas parku. Un protams pludmales! Paralimni popularitāti tūristu vidū
nodrošina viņas plašās un skaistās pludmales, un maijā tieši paspēsim viņas izbaudīt vēl bez lielas tūristu
burzmas, bet ideālu laiku laiskai dienai pludmalē.

Un kur ir populāras pludmales arī daudz un dažādas izklaides iespējas, Paralimni var atrast restorānus un bārus katrai gaumei, un izbraucot 15min tālāk līdz Aiya Napa pilsētai, iespējas vēl paplašinās, kā nekā tas ir viens no populārakajiem Vidusjūras kūrortiem. Ja robežu šķērsošanas noteikumi maijā atļaus (šobrīd robeža tūristiem ir slēgta covid situācijas dēļ, bet mēs ceram, ka tā atvērsies līdz maijam) varēsim doties pāri uz valsti kura oficiāli neeksistē – Turcijas
Ziemeļkipras republiku.

Tikai pusstundas brauciena attālumā no Paralimni atrodas Famagustas pilsēta, kas ir slavena ar savu pilnībā saglabājušos vecpilsētu (starpcitu tieši tur risinājās Šekspīra Otello darbība) kurā var izstaigāt senos murus un ieliņas, mieloties ar austrumu garumiem un sajusties, ka esi nonācis citā pasaulē. It īpaši citas pasaules sajūta radīsies Famagustas “spoku pilsētā”, kas kādreiz bija vidusjūras lielākā kūrorta pilsēta, bet 1974 pilsoņu kara laikā tika evakuēta, un viss atstāts kā bija, sākot no mašīnām skatlogos un beidzot ar žurnāliem uz galdiņiem, visus šos gadus pilsēta bija slēgta un tu apsargāja Turcijas armija, tikai 2020 gadā viņa tika atvērta publiskai apskatei.

Cik tas maksās?

Izmaksas par niršanu, starptautisko niršanas apdrošināšanu, apartamentiem un transportu: 800 Eur. Priekšapmaksa par vietu rezervāciju braucienam 2022. gadā ir 150 Euro.

 • Iespēja nokārtot PADI nirēju kursus ar 15-30% atlaidi.
 • Papildus izmaksas: Lidmašīnas biļete, ēšana un personiskie tēriņi
 • Kontakti: Valters Preimanis, Telefons/ WhatsApp 22077202
 • Aprakstu sagatavoja “Mārupes ūdens sporta biedrība” ar nirēju klubu “Daivings”
 • Zenobia niršanas pasākuma apraksts Facebook

PADI niršanas instruktors

Zemūdens niršanas kluba DAIVINGS apmācību vada, starptautiskās profesionālo nirēju instruktoru asociācijas PADI, zemūdens niršanas treneris, tehniskās niršanas un brīvās niršanas instruktors Valters Preimanis ar profesionāliem palīgiem.  – Tel./WhatsApp 220-77-202