Video

Niršana Staburagā

Staburags, vieta kur tas bija

Mūsu rīcībā ir video, kur nirēju grupa no VUGD apsekoja Staburagu, ar ko Jums piedāvāju iepazīties. Staburags bija 19,5 metrus augsta un 60 m plata avotkaļķu klints, kuru gadu tūkstošos izveidojis avots. Vienīgā Alpu kreimules atradne Latvijā. Appludināts pēc Pļaviņu HES uzcelšanas 1965. gadā.

Šodien Staburaga klints galva, pati augša, ir septiņu metru dziļumā Daugavā. Pie kāpnēm uz dziļo ūdens bezdibeni uzstādīta norāde: “Uz Staburagu”. Krastā virs Staburaga klints vietas ir Staburagu mājas, kurās dzīvo rakstnieki Māra Svīre un Vladimirs Kaijaks. Tās celtas 1926. gadā uz kādreizējās muižas zemes. Viszemāk ūdens līmenis Pļaviņu ūdenskrātuvē tika nolaists 1986. gadā, kad avarēja Černobiļas atomspēkstacija. Toreiz rakstnieks Vladimirs Kaijaks ar draugu staigājuši pa Staburaga augšu. Ūdens viņiem bijis līdz krūtīm, bet Staburaga galvu klājusi dūņu kārta ar asiem gliemežiem.

Staburags
Staburags, foto M. Meirāns

Zemūdens arheologa Voldemāra Raina vadībā ūdenslīdēji 1998. gadā ienira 27 m dziļumā līdz Staburaga pakā-jei, un, kaut gan bija slikta redzamība, daļu no Staburaga klints viņiem izdevās nofilmēt. Staburagu klāja dūņas un gliemežvāki. Ūdens pamazām šķīdina kaļķakmeni un Staburags lēnām drūp, par to liecina nobiru konuss tā pakājē.

Staburags
Staburags

Izmantoti la.lv un citu autoru materiāli.