Daivings un zemūdens niršana

Kuģa Virsaiša zvans atgriežas mājās

Daivings.lv jau ziņoja, ka brīvās Latvijas kara flotes flagmanis, kuģis Virsaitis paliks guļot dzelmē. Tikmēr somu ūdenslīdēju zemūdens meklēšanas laikā atrastais kuģa Virsaiša zvans ir izcelts un nogādāts Latvijā, tā atradēji ir saņēmuši pateicību no Latvijas Aizsardzības ministra.

Kugis Virsaitis - Zvans

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks pateicās Igaunijas un Somijas kolēģiem par kuģa “Virsaitis” atrašanu.

Kuģis virsaitis M-68
Kuģis virsaitis M-68

«Šī ir ļoti nozīmīga diena, jo mūsu kuģa «Virsaitis» zvans atgriežas mājās, Rīgā, Kara muzejā. Tur tas palīdzēs izstāstīt mūsu bērniem Latvijas Kara flotes flagmaņkuģa stāstu. Turklāt šis zvans liecinās ne tikai par mūsu pagātni, bet arī nākotni, kā arī par mūsu ciešajām draudzības saitēm ar Igauniju un Somiju,» uzsvēra Pabriks.

VIRSAITIS patrol ship
VIRSAITIS patrol ship

Igaunijas aizsardzības ministrs Urmass Reinsalu savā runā uzsvēra ilglaicīgo un veiksmīgo Igaunijas, Latvijas un Somijas sadarbību. «Es esmu gandarīts, ka šodien mēs varam atdot kuģa «Virsaitis» zvanu mūsu latviešu draugiem. Tas nozīmē, ka šis kuģis dzīvos mūžam un nekad netiks aizmirsts. Šis ir arī simbolisks brīdis Latvijas, Igaunijas un Lietuvas Jūras spēku sadarbībai, jo mēs visi kopā jūrā iznīcinām tādas mīnas, kādas Otrā pasaules kara laikā lika nogrimt «Virsaitim»,» norādīja Reinsalu.

Kuģis Virsaitis (1916 - 1941)
Kuģis Virsaitis (1916 – 1941)

Kuģis Otrā pasaules kara laikā – 1941.gada 2.decembrī -, evakuējot padomju armijas daļas no Hanko pussalas kara bāzes, sadūrās ar mīnu un nogrima.

Virsaitis M-68
Virsaitis M-68

Kuģa vraku 2005.gadā uzgāja somu ūdenslīdēji, bet 2008. gadā to somu vēsturnieki arī identificēja. Taču Latvijas Kara muzeja eksperti par faktu, ka ir atrasts Latvijas pirmais flagmanis, uzzināja tikai 2011.gada oktobrī, kad interesi par kuģa vēsturisko nozīmi izrādīja somu ūdenslīdēju grupa, gatavojot dokumentālo filmu par Hanko pussalas evakuāciju.

Kugis Virsaitis - Zvans 2 Kugis Virsaitis - Pieminas zime Kugis Virsaitis - daiveri