Daivings un zemūdens niršana

Kara tehnika jūras dzīlēs

Zaudētāju mantību iešķūrē jūrā
Poseidon sadarbojas ar Šarmelšeihas klubu „Dive Africa”, kura līdzīpašnieks Pāvels Judins ir no Krievijas, bet jau vairākus gadus dzīvo Ēģiptē. „Kad mēs atbraucam, viņi vienmēr piesviež ceļojumam rozīnīti,” teic Semjonovs.
Netālu no Šarmelšeihas atrodas Kohraba — arābu valodā tas nozīmējot ‘elektrostacija’. Iespējams, kādreiz šeit krastā atradusies spēkstacija. Pēc 1967. gada Izraēlas un Ēģiptes kara te palika lērums zaudētāju pamestas kara tehnikas. Pirms pretinieka teritorijas atstāšanas Izraēlas karavīri ēģiptiešu mantību ar buldozeriem iešķūrēja no kraujas tieši Sarkanajā jūrā.
„Krauja slienas pat 80 metru augstu. Jūras dibens ir lēzens, 18 metru dziļumā sākas tehnika, kapsēta turpinās līdz pat 100 metru dziļumam. Redzamība todien bija 40 metru, un skats bija iespaidīgs — vairāk nekā 100 tehnikas vienību. Gan bruņutransportieri, gan tanki, tanketes, piekabes, džipi, vecie kravas auto ar apaļajiem spārniem, Viss jau apaudzis ar koraļļiem, zivis dzīvojas,” stāsta Dmitrijs.

Pagrīdes daivings
Ēģiptes varas iestādes šeit nirt aizliegušas, bet tas jau nav šķērslis daiveru uzņēmībai. Jūrā piekrastē iekārtoti šamanduri — tā arābi sauc nogremdētu betona plāksni ar virvi, kuru virspusē tur boja. Stipra vēja laikā te pietauvojas jahtas. Lai dotos „pagrīdes daivingā”, kuģis piestājis pie šamandura, un nirēji zem ūdens, sekojot kompasam, nopeldējuši 300 metru līdz tanku izgāztuvei.
Kuram katram to redzēt neizdosies — jāprot sarunāt gan ar vietējo klubu, gan kuģa kapteini. „Domāju, ēģiptieši te nirt aizlieguši ētisku un politisku apsvērumu dēļ,” pieļauj Dmitrijs. Vienkārši negribas, ka kāds skata valsts un tās armijas apkaunojošās sakāves liecības — Izraēla uzvarēja nieka sešās dienās. Sīnaja pussalā pamestas 450 tehnikas vienības, un tādas niršanas vietas esot vairākas.

Jauna vieta niršanai
Pat leģendārajā britu kuģa „Thistlegorm” vrakā neesot tik iespaidīgi. Kuģis 1941. gadā veda kravas automobiļus, motociklus, ieročus, divas lokomotīves, kad to nogremdēja vācu lidmašīnas. Tas viss joprojām palicis kravas telpās. „Daiveriem saka — ja neesat bijis uz „Thistlegorm”, neesat bijis Ēģiptē,” piebilst Dmitrijs. Te nirt ir atļauts oficiāli, kamēr Kohraba daivinga katalogos nav atrodama. „Cik esmu runājis ar vecajiem daiveriem Latvijā, visi ir neizpratnē — viņiem šī vieta ir jaunums,” — tā Dmitrijs.