Kā mainās cilvēka plaušu tilpums dažādos ūdens dziļumos?

Plaušas ūdenslīdējam un efekts uz tām

Niršanas teorijā māca, ka ūdenslīdējs elpojot saspiestu gaisu zemūdens vidē aizpilda plaušas un gaisa tilpums pacelšanas brīdī palielinās vairāk kā plaušas var noturēt, jo samazinās apkārtējais spiediens. Plaušu barotrauma par laimi nenotiek bieži, bet tomēr ir iespējama, ja cilvēks ir zemūdens vidē elpojis gaisu no balona un kautkāda iemesla aiztur elpu pacelšanas brīdi.

Ūdenslīdēju ārkārtas pacelšanās procedūras

Niršanas kursos Open Water Diver iemāca “CESA” ( Controlled Emergency Swimming Ascent), kas ir pareizas ārkārtas pacelšanās procedūras, gadījumā ja nirējam beidzās gaiss, lietojot skaņu “AAAAA”, ar regulātoru murē.

Kā veikt PADI CESA prasmi ūdenī

1. Sāciet ar neitrālu peldspēju, imitējiet pacelšanās pozīciju ar labo roku virs galvas un kreiso roku uz deflatora pogas.
2. Pāris dziļi ieelpojiet
3. Kad esat gatavs, ievelciet pēdējo elpu un sāciet lēnām peldēt, vienlaikus nepārtraukti izelpojot, izdodot aaaaaaaaaaah skaņu.
4. Turpiniet peldēt lēnām, nepieskaroties apakšai vai virsmai
5. Turpiniet izelpot, radot šo nepārtraukto skaņu
6. Peldiet vismaz 9 metrus, līdz CESA ir pabeigts

Boila-Mariota likums

Šo procesu apraksta Boila-Mariota likums noslēgtai sistēmai ar konstantu temperatūru. Spiediens šajā sistēmā mainās apgriezti proporcionāli tilpumam. pV=T→[T=const]→pV=const Tiek pieņemts, ka temperatūra nirēja plaušās ir nemainīga, un tā kā palielinoties ūdens dziļumam palielinās spiediens, kas spiež uz cilvēku, tiek saspiestas arī cilvēka plaušas, tādējādi ierobežojot to izplešanos. Šī problēma tiek risināta – elpojot gaisu caur gaisa balonu, kur tas ir saspiests, tādējādi izlīdzinot gaisa spiedienu plaušās.

Vai nirstot uz leju gaisa tilpums samazinās?

Ar glāzi uzskatāmi redzams, kā nirstot uz leju gaisa tilpums samazinās, bet peldot augšup – palielinās. Tas notiek arī ar cilvēka plaušām, kad tas sāk peldēt augšup. Pēc šī paša likuma sanāk, ka samazinoties apkārtējam spiedienam, plaušas izplešas. Kā jau visam mums apkārt, arī plaušām ir savas elastības robežas, tāpēc peldot augšup nedrīkst aizturēt elpu! Jo pāri palikušais gaiss ir jāizvada no plaušām, citādi tas var rezultēties ar plaušu plīsumu. Tāpēc arī jāizceļas virs ūdens pakāpeniski! Paldies visiem šī video veidotājiem un ir īpaši tā autorei Margaritai par ideju un video nodošanu nirēju apmācībā.

Kur pieteikties, lai nodarboties ar niršanu Latvijā?

🤿😀 Ja meklējat padomu vai palīdzību, zvaniet PADI nirēju instruktoram t. 220-77-202 (WhatsApp 220-77-202), lai atrastu padomu un nodarbotos ar niršanu ar akvalangu.