Daivings un zemūdens niršana

Jautājumi un atbildes par niršanu ar akvalangu

Jautājumi un atbildes par niršanu ar akvalangu

Kad Jūs, kā jauns nirējs, pasakiet draugiem un kolēģiem, ka nesen esat bijuši nirt un esat tagad esiet sertificēts zemūdens nirējs, viņu tūlītēja reakcija, visticamāk, būs intreģējoša : “Oho. Tu izdarīji? Es neesmu pārliecināts, ka es to varētu izdarīt! ”

Jautājumi par zemūdens niršanas pasauli, kurus uzdod cilvēki nenirēji

Jautājumi un atbildes par niršanu ar akvlangu ir sagatavotas kopā ar niršanas klubu Daivings, niršanas instruktoru Valteru Preimani. Parasti par zamūdens niršanu cilvēkiem ir daudzi jautājumi, kas norāda uz intensīvu zinātkāri, kas sajaukta ar bažām un, iespējams, satur diezgan daudz nepareizas informācija, kas gūta no kinofilmām. Šis raksts sniedz atbildes uz vairākiem jautājumiem, kurus visbiežāk uzdod tie, kas vēl nav izmēģinājuši akvalangu. Jūs, kā sertificēts nirējs,  nokļūstat un varat sevi uzskatīt par primāro informācijas sniedzēju topošajam nirējam, draugam, kolēģim vai ģimenes loceklim, kurš, jūsuprāt, varētu apgūt niršanas sportu. Darbojoties kā zemūdens pārvaldnieks, jūs varētu palīdzēt pārvērst nenirēju par jaunu nirēju – un varbūt arī jūsu nākamo niršanas draugu.

Jautājumi un atbildes par niršanu ar akvalangu
Jautājumi un atbildes par niršanu ar akvalangu

Vai ir grūti iemācīties nirt zem ūdens virsmas?

Aktīvo atpūtu saistīt kopā ar niršanu ir viegli. Kamēr jūs zem ūdens slīdat apkārt, baudot zemūdens skatus, jūs nodarbojaties tikai ar trim pamatprasmēm: peldēšanu, pleznu kustināšānu un elpošana. Protams, niršanas sportā ir daudz vairāk – kļūstot prasmīgākam nirējam, Jūs izmantot aprīkojumu un attīstot zināšanas par akvalangu koncepcijām un drošības procedūrām, taču, ja jūs varat elpot caur muti, visticamāk, jūs varat iemācīties nirt.

Vai ir grūti iemācīties nirt zem ūdens virsmas, protams nav!

Nepieciešamās prasmes vairumam cilvēku nav grūti apgūt. Niršanas apmācības klases laikā jums tiek mācīts paaugstināta ūdens spiediena un drošas niršanas prakses sekas. Jūs atkārtojat ar aprīkojumu saistītas prasmes kontrolētā ūdens vidē, līdz jūtaties ērti, kā arī praktizējat, kā rīkoties, ja viss neizdodas, kā plānots. Zemūens niršanas balons un ekipējums, kuru nēsā daudzi ūdenslīdēji, var šķist biedējoši, taču iemācīties to izmantot ir vienkārši. Ja esat snorkelējis, jūs jau esat iepazinies ar masku, snorkeli un plaznām. Akvalangs sastāv no gaisa cilindra, kurā ir saspiesta elpošanas gaiss, peldspējas kompensatora (BC) apvalks, kas palīdz jums peldēt un turēties uz virsmas un uzturēt vēlamo dziļumu zem ūdens, un regulators, no kura jūs varat elpot. Neoprēna tērps sniez aizsardzību un pasargā jūs no niršanas vēsā ūdenī.

Lai nirtu, jums nav jābūt profesionālam peldētājam vai sportistam, taču zināma komforta pakāpe ūdenī noteikti palīdz. Pat ja jūs apmeklējat akvalangu apmācību ar mazāku pārliecību par savām ūdens peldēšanas prasmēm, līdz brīdim, kad saņemat savu pirmo niršanas sertifikātu, jūsu komforta līmenis ievērojami palielināsies. Mācīšanās nirt zemūdens lielākoties ir attieksmes jautājums. Ja jūs esat motivēts iziet pa durvīm aizraujošā jaunajā pasaulē, tad pieredze pierādīs gan enerģiju, gan pārliecību.

Vai niršanas spiediens nekaitē ausīm?

Šis jautājums galvenokārt rodas cilvēkiem, kuri ir snorkelējuši un mēģinājuši ienirt zem niršanas bez virsmas. Viņi peld ar galvu uz leju līdz apmēram (2 m) un pēkšņi ausīs parādās spiedoša sajūta, kas pārie durošās sāpēs, liekot liek šautis atpakaļ uz ūdens virsmu. Nezinātājs domā, ka viņiem ir ausu problēmas, kas viņiem liedz nirt.

Gluži pretēji, problēma ir saistīta ar zināšanu trūkumu par spiediena sekām, un to var viegli novērst. Ja lidojat lidmašīnā bez nopietniem diskomfortiem ausīs, ausīm nevajadzētu radīt šķēršļus arī  niršanai.

Palielinoties ūdens spiedienu, tas nospiežot uz iekšu uz jūsu bungādiņas, un mainoties virsmas spiedienam vidusausī, rodas diskonforta sajūta. Aizsardzības līdzeklis ir izlīdzināt spiedienu uz abām bungādiņu pusēm, atverot eistāhijas caurules, kas iet no kakla aizmugures līdz vidusausai.

Spiedena izlīdzināšana ausīs

Tas tiek darīts, saspiežot nāsis, paceļot zodu un viegli mēģinot izpūst caur degunu. Pamēģini izlīdzināt spiedienu ausīs tūlīt un tagad. Jums vajadzētu dzirdēt abās ausīs nelielu klakšķi vai sprakšķošu skaņu – eustāhijas caurules atveras. Daži ūdenslīdēji var panākt spiediena izlīdzinājumu, vienkārši pakustinot žokli vai mēli.

Niršanas laikā parasti ir vieglāk izlīdzināt ausis, veicot niršanu ar galvu lejā. Iemesls ir tāds, ka zemūdens nirējiem tiek mācīts vispirms nolaisties kājām (gaiss virzās uz augšu vieglāk nekā uz leju) un izlīdzināties “agri un bieži”. Ja jūsu ausis nav aizpildītas ar aukstuma vai alerģijas simptomiem vai ja jūs esat viens no nedaudzajiem cilvēkiem, kas dzimuši ar šaurām eistāhijas caurulēm, ausu sāpes vairs nebūs problēma. Zemūdens niršanas kursos apmācīti zemūdens nirēji zina, ka, ja reizēm rodas grūtības iztīrīt ausis, ir pienācis laiks izlaist niršanu, līdz pārslodze mazinās.

Ko var redzēt zem ūdens?

Nirēju gaida pilnīgi jauna neticamu skatu pasaule neatkarīgi no tā, kāda ir zemūdens vide – svaigs vai sālsūdens; tropiskā vai mērenā josla; okeāns, karjers, ezers vai upe.

Nevajadzētu būt grūti iedomāties, kā jūs bez piepūles slīdat pa kristāldzidru tropisko okeānu, priecājoties par varavīksnes krāsas zivīm, kas dzīvo ap dinamisko koraļļu rifu. Mēs visi esam tikušies ar tādām zemūdens ainām, kā televīzijā, filmās vai, iespējams, drauga zemūdens video. Iespējams, jūs pat esat pamanījis tiešu ieskatu, snorkelējot Vidusjūras un Sarkanās jūras reģionā.

Bet, ja vien neesat pavadījis laiku zem ūdens, jūs nevarat novērtēt dzīves bagātību un daudzveidību koraļļu rifā. Zivis ir atpazīstamākie iedzīvotāji, tomēr tie pārstāv tikai daļu no visiem rifu dzīvniekiem. Sūkļi aug dīvainās formās, kas bieži atgādina vāzes vai orgānu caurules; anemones un spalvu zvaigznes pagarina taustekļus, piemēram, smalkus ziedus; mīkstie koraļļi atdarina krūmus, kas vicinās brīzē. Pat klinšu rifu veidojošie koraļļi faktiski ir tūkstošiem atsevišķu dzīvnieku kolonijas. Un tas nemaz nerunājot par kriptošajiem krabjiem, viļņainajiem jūras gliemežiem un spirālveida eglīšu tārpiem.

Kāpēc nirējam ir jāvalkā svaru josta?

Ticiet vai nē, bet cilvēka ķermenis ir diezgan peldošs. Ja jūsu plaušas ir pilnas ar gaisu, jūs būtu grūti noslīcināt, it īpaši sālsūdenī. Tāpēc lielākajai daļai cilvēku nav problēmu ar snorkelēšanu – kad jūs gulēļat uz virsmas ar galvu ūdenī, jūsu svars tiek viegli atbalstīts neatkarīgi no tā, vai jūs sverat 45 kg vai 130 kg.

Pievienojiet zemūdens aprīkojumu, un jūs kļūsiet vēl peldošāks. Lai arī zemūdens gaisa baloni nogrims, kad tās būs pilnas, ūdenslīdēji nēsā peldspējas kompensatorus (BC), vestes, kas ne tikai nostiprina tvertni nirēja mugurā, bet arī satur piepūšamus gaisa pūšļus, lai nodrošinātu flotāciju uz virsmas. Hidrotērpi ir izgatavoti no neoprēna, gumijas veida, kas satur tūkstošiem sīku gaisa kabatu. Šīs gaisa šūnas nodrošina izolāciju, lai novērstu siltuma zudumus, un papildus piešķir ievērojamu peldspēju.

Pat ar visu gaisu, kas izvadīts no BC, nirējs parasti nevar nogrimt bez svara. Svinu var savērt blokos uz viegli izvelkamas svara jostas, kas valkāta ap vidukli, vai iesaiņota ap jostu noņemamā svara jostas maisiņā. Ūdenslīdēji cenšas nēsāt tik mazu svaru, cik nepieciešams, lai ļautu tiem bez pūlēm nolaisties no virsmas, un visā niršanas laikā tie paliek nedaudz negatīvi peldoši. (Ūdenslīdēji zem ūdens pievieno nelielu daudzumu gaisa BC, lai saglabātu neitrālu peldspēju dziļumā.)

Nēsātā svara daudzums svārstās no pāris kilograiem (2-4kg) līdz vairāk nekā (14 kg) atkarībā no dažādiem faktoriem. Piemēram, sālsūdens ir blīvāks nekā saldūdens, tāpēc ir vajadzīgs apmēram 2,5 procenti vairāk svara. Neoprēna tērps  ir termiskās iedarbības aizsardzības veids, zemūdens aprīkojums, niršanas apstākļi un indivīda ķermeņa sastāvs ietekmē arī optimālo svara daudzumu. Nirēji regulāri pielāgo savus nirēja jostas smagumu, atsvaru daudzumu un izvietojumu.

PADI niršana kursi – iet tālāk dziļumā

Ja vēlaties ienirt dziļāk par 18 metriem, reģistrējieties PADI niršanas kursā. PADI instruktors var jums iemācīt:

  • Pirmās palīdzības sniegšanu
  • Meklēšanas darbus zem ūdens
  • Dekompresijas procedūras
  • Kā izmantot specializētus gaisa maisījumus 21-40% skabeklis
  • Vraku  niršanu, drošu iekļūšana tajos un alu niršanu
  • Kā izmantot niršanā rebrīzeru, dubulto balonu vai sānu montētos balonus, lai pagarinātu laiku zem ūdens

Pieteikties apmācībām nirt uz Telefonu/WhatsApp 22077202.