Gozo, Malta zemūdens niršanas brauciena ceļojuma iespaidi

Maltas sudrabainās zivis

Zemūdens niršana Gozo, zemūdens niršanas kluba @daivingslv apmekletās populārās niršanas vietas ar aprakstiem latviešu un angļu valodā.

  • Mġarr ix-Xini (Day #1)
  • Video

Skaista vieta peldēšanai un snorkelēšanai. Šī vienreizējā ieeja ir arvien populārāka, lai gan joprojām ir reti aizņemta. Šaura ieplūde, ko papildina klints, ieplūdes galā ir niecīga oļu pludmale, kas nodrošina maigu slīpumu ūdenī. Gar sāniem ir akmeņi, no kuriem jūs varat peldēt tieši dziļā ūdenī. Tiek piedāvāti soļi, lai gan daži dod priekšroku lēkšanai.

Acīmredzot Mġarr Ix-Xini bija gadījuma slēptuve bruņinieku kambīzēm, un iebrūkošie turki to izmantoja arī, lai 1551. gadā salā jebkad sliktākajā reidā iekrautu gozitāņus savos kuģos.

Bruņinieku sargtornis, kas joprojām sargā ieeju ieplūdē, tika uzcelts 1661. gadā. Tas ir atvērts sabiedrībai, un nesen tika atjaunots apburošais ceļš no līča līdz tornim.

Līcis piesaista arī ūdenslīdējus, īpaši pie vairākām intriģējošām alām klints virsotnēs un netālu esošās prāmja “Xlendi” vraka (apzināti sagrautas).

2015. gadā CNAR minēja Mġarr Ix-Xini kā vienu no 10 populārākajām vietām, pirms tās tiek mainītas uz visiem laikiem.

Mġarr Ix-Xini bija vieta, kur Andželīna Džolija un Breds Pits filmēja savu filmu ‘Pie jūras’. Šo filmēšanu atspoguļoja gan vietējās, gan ārvalstu ziņas.

Azūra logs (maltiešu: it-Tieqa Żerqa), kas pazīstams arī kā Dwejra Window (maltiešu: it-Tieqa tad-Dwejra), bija 28 metrus garš (92 pēdas) dabisks arkas Gozo salā Maltā. Kaļķakmens iezīme, kas atradās Dwejra līcī netālu no Iekšzemes jūras un Sēnīšu klints, bija viena no galvenajām salas tūristu apskates vietām, līdz vētrainajā laikā 2017. gada 8. martā tā sabruka. Arka kopā ar citām apkārtnes dabas iezīmēm ir parādījās vairākās starptautiskās filmās un mediju produktos.

Iekšzemes jūras apgabals, ko izveidojusi apļveida ieplaka zemē, ir izveidojusi šo unikālo lagūnu, kuras vienā pusē ir piestātne, bet otrā – oļu pludmale. Iekšējā jūra ir savienota ar galveno jūru, izmantojot 100 metru tuneli, ko izmanto mazāka izmēra laivas. Tradicionāli iekšējā jūra pie Dwejra bija zvejnieku līcis, un mazās zvejnieku būdas joprojām stāv, bet šodien zvejnieki labprāt izved tūristus laivu braucieniem.

Krokodila klints un zilā caurums – vējajās dienās tik tikko redzama ir krokodila klints, klints stabs, kas no zemes atgādina krokodila galvu un purnu. Apkārtne ir iecienīta niršanas vieta. Zilā caurums ir starptautiski atzīta niršanas vieta, kas ir nedaudz jāiepazīstina. Šis vertikālais skurstenis, kuru Žaks Kusto pats savulaik iezīmēja kā vienu no saviem desmit niršanas punktiem pasaulē, ir obligāts ikvienam nopietnam nirējam. Azure Window, kas sabruka 2017. gada martā, tagad ir vēl viena lieliska niršanas vieta.

  • Reqqa Point (Day #3)
  • Video

Šis akmeņainais zemesrags, kas vairākus metrus izbrauc jūrā, ir Gozo vistālāk uz ziemeļiem esošais punkts. Zem ūdens zemesrags sniedzas uz ziemeļiem vēl aptuveni 50 m. Dziļa ūdens ieskautās vertikālās sienas sagriež vairākas plaisas un plaisas. Ap rifa punktu lieli laukakmeņi, kas atrodas pret sienu, ir lielisks patvērums grupētājiem, astoņkājiem un lielām skorpionzivīm. Uz austrumiem no zemesraga atrodas skurstenis, kas pa rifu nolaižas no 6 līdz 17 metriem. Uz rietumiem var atrast garneļu alu. To sauc par garneļu alu, jo tās plaisās ir diezgan bieži redzamas garneles.

  • Ras il-hobz (Day #4)
  • Video

Ras il-Ħobż, citādi dēvētu par Vidējo pirkstu, vislabāk raksturo kā milzīgu kolonnu, kas paceļas no dziļuma līdz galam 8 metrus zem virsmas. Šaurais kanāls starp šo akmeni un krastu ir 35 metrus dziļš, savukārt jūras pusē grunts krasi samazinās līdz 100 + metriem. Šīs funkcijas padara šo vietu par noderīgu vietni dažāda līmeņa ūdenslīdējiem. Tuvumā esošais plato ir tikai 5 metrus dziļš, un tas ir lieliski piemērots treniņiem vai ilgstošākas dekompresijas pieturas padarīšanai interesantākai! 63 metru augstumā tehniskie ūdenslīdēji var atrast milzīgu trīszaru enkuru, kas izvirzīts ārā no rifu sienas. Visa vietne ir lieliski piemērota arī zivju dzīvībai.

  • Santa Maria Caves (Day #5)
  • Video

Santa Maria alas atrodas Komino ziemeļu pusē, un tā ir ļoti populāra niršanas vieta aizraujošo alu sistēmu dēļ.

Ūdenslīdēji šeit ierodas gadu no gada, tāpēc ieteicams ierasties agri, lai izvairītos no pūļiem. Ir 10 alas, kuras nirēji pazīst kā Santa Maria alas, un katrai no tām ir savs īpašais skaistums. Daži no tiem piedāvā lieliskas peldvietas, dažas ar lieliem zemūdens tuneļiem, savukārt citām caur ieeju paveras aizraujoši skati uz zilo gaisu.

Alas ir diezgan seklas, un dažas alas atrodas pat pusi virs ūdens, ideāli piemērotas arī snorkelētājiem. Seklajās Santa Marijas alās ir daudz jūras dzīvju, un jūs varat pamanīt Nudibranch, astoņkājus, krabjus, omāru, zušus, kefalas, garneles, damselfish un morays.

  • Patrol Boat P31 Wreck
  • Video

Patruļlaiva P31 (Pasewalk) ir vienīgā vraka ap Komino salu un populāra laivu niršanas vieta. P31 bija bijušais Maltas Bruņoto spēku Jūras eskadras patruļlaiva. 2009. gadā viņa tika apzināti nogremdēta kā niršanas atrakcija un mākslīgais rifs. Pirms sagraušanas vraks tika padarīts drošs gan videi, gan ūdenslīdējiem.

Patruļas laiva P31 atrodas Komino rietumu krastā, līča vidū, pusceļā starp Lantern Point un Cominotto, pretī saliņai, kur atrodas Alex’s Cave niršanas vieta. P31 vraks ir 52 m garš un sēž gandrīz taisni uz baltām smiltīm, ar nelielu sarakstu pie ostas. Dziļums ir 20 m zem priekšgala un 18 m pie pakaļgala, kas ir aprakts smiltīs pēc tam, kad vraks pārvietojās vētru laikā 2010. – 2011. Gada ziemā – P31 tagad atrodas apmēram 25 m no bojas virzienā uz Aleksas alu. Augšējā daļa atrodas tikai 7 m dziļumā no virsmas.

P31 vraks ir niršana ar laivu visiem sertificēto nirēju līmeņiem. Neliels dziļums padara šo par lielisku treniņu drupu iesācējiem un interesantu arī pieredzējušākiem ūdenslīdējiem. Daudzas vietas tika atstātas atvērtas, un drupās ir viegli iekļūt; ūdenslīdēji var peldēt pa P31 visu ceļu no pakaļgala līdz priekšgalam, lai gan mašīntelpā ir daudz smilšu. Ūdenslīdējiem, kuri izvēlas neieiet P31, ārpuses izpētes laikā ir daudz jūras dzīvību. P31 ir piemērots arī bezmaksas niršanai, un pat snorkelētāji var redzēt visu drupu no virsmas.