Veselīgs dzīvesveids

Cilvēka izdzīvošana aukstā ūdenī

Latvijas Jūras spēku Krasta apsardzes dienesta mājas lapā atrodama rokasgrāmata jūrniekiem „Cilvēka izdzīvošana aukstā ūdenī”. Jāteic, ka šo rokasgrāmatu derētu izlasīt jebkuram, tai skaitā arī daiveriem, jo tajā atrodamā informācija tiešām reāli var noderēt. Šīs rokasgrāmatas mērķis ir izskaidrot briesmas, kuras izraisa ilgstoša atrašanās aukstā ūdenī, kas var apdraudēt cilvēka dzīvību, kā arī stāsta kā novērst vai samazināt šīs briesmas. Ir svarīgi zināt, ka arī tad, ja cilvēks nokļuvis aukstā ūdenī, viņš nav bezpalīdzīgs, bet spēj nodrošināt savu izdzīvošanu. Kā to izdarīt – tas viss aprakstīts rokasgrāmatā „Cilvēka izdzīvošana aukstā ūdenī”.

Cilvēkam nonākot aukstā ūdenī, piemēram, kuģa avārijas vai katastrofas rezultātā, galvenais drauds viņa veselībai un dzīvībai ir hipotermija jeb ķermeņa siltuma zudums. Un te jāatzīmē, ka hipotermija iestāsies ne tikai nonākot aukstā ūdenī, arī ilgstoši atrodoties ūdenī tropu zonā cilvēka ķermenis atdzisīs.
Aukstuma iedarbības sākuma stadijā cilvēka ķermenis cenšas cīnīties ar pārmērīgu siltuma zudumu, sašaurinot virsējos asinsvadus un izraisot drebuļus, bet ja aukstuma iedarbība ir pārāk spēcīga, ķermenis nespēj saglabāt un radīt pietiekami daudz siltuma, kā rezultātā ķermeņa iekšējā temperatūra mazinās. Kad tā nokrīt zem +35 C cilvēkam iestājas hipotermija. Tā izpaužas – nogurums, zūd kustību koordinācija un orientācija, iestājas nejutīgums, sākas runas traucējumi, psiholoģisks apjumums. Ja ķermeņa iekšējā temperatūra turpina mazināties, cilvēks var zaudēt samaņu, drebuļus nomaina muskuļu stīvums, var palielināties acu zīlītes, sirdspuksti kļūst neregulāri, lēni un vāji, kā arī pulss ir tikko kā jūtams. Nāve var iestāties jebkurā hipotermijas stadijā.
Rokasgrāmata dod padomus, kā, ja tam ir laiks, pareizi saģērbties pirms nonākšanas no kuģa ūdenī, kā pareizi rīkoties atrodoties ūdenī, lai gaidot glābējus, pēc iespējas ilgāk noturētos, kā sniegt palīdzību no ūdens izglābtajiem cilvēkiem. Rokasgrāmatā arī atrodams kontrolsaraksts izdzīvošanai aukstā ūdenī, kā arī kontrolsaraksts glābējiem.
Kā teikts rokasgrāmatā, kuģis var nogrimt ātrāk nekā 15 minūšu laikā, tas nozīmē, ka nav daudz laika, lai sagatavotu glābšanas plānu. Jāatceras, ka, ja iespējams, pirms nonākšanas ūdenī, nepieciešams uzvilkt pēc iespējas vairāk silta apģērba kārtu. Cilvēkam nonākot ūdenī galvenais ir pēc iespējas mazāk kustēties, jo tādā veidā siltums visātrāk atstās ķermeni. Tikpat svarīgs ir ķermeņa stāvoklis, kāds tiek ieņemts atrodoties ūdenī – kājas saliktas kopā, elkoņi piespiesti pie sāniem un rokas sakrustotas priekšpusē – šāda poza samazina ķermeņa saskari ar auksto ūdeni.
Palīdzības sniegšana hipotermijas gadījumā, protams, ir atkarīga no izdzīvojušā vispārējā stāvokļa un glābēju rīcībā esošajiem līdzekļiem. Cietušais no ūdens jāizceļ pēc iespējas horizontālākā stāvoklī un arī jānes šādā stāvoklī vai ātrāk jānovieto guļus. Galvenais ir censties veicināt cietušo sasilšanu. Kā to visu pareizāk izdarīt – tas viss izlasāms rokasgrāmatā „Cilvēka izdzīvošana aukstā ūdenī”.
Kā māca rokasgrāmata – nonākot aukstā ūdenī jācenšas saglabāt pozitīva attieksme, nevajag zaudēt cerību izdzīvot un izglābties.

Izlasīt rokasgrāmatu “Cilveka Izdzivosana Auksta Udeni Lat