RIB motorlaivas

RIB motorlaiva Niršanas kluba Daivings ūdenslīdeji apseko vrakus

RIB laiva jeb cietā korpusa piepūšamā laiva vai motorlaiva,  angļu valodas nozīmē Rigid-hulled inflatable boat, jeb saīsinājumā RIB. Laivas neliela masa un labās gaitas īpašības tiek uzskatīta par vienu no RIB pamata priekšrocībām, kas palielina ekspluatācijas praktiskumu.

RIB laivas lieliski derēs daivingam, zemūdens darbu veikšanai, zemūdens meklēšanā, dažādiem ūdens sporta veidiem, makšķerēšanai un dažādiem speciālajiem  dienestiem uz ūdens. 

RIB motorlaivas Baltijas jūrā izved ūdenslīdējus
RIB motorlaivas Baltijas jūrā izved ūdenslīdējus

RIB laivas radusās attīstoties klasiskajām (gumijas) piepūšamām laivām – „gumijniecēm”. Uzstādot uz piepūšamām laivām arvien lielākas jaudas dzinējus, radās nepieciešamība pastiprināt laivas konstrukciju ar „cietiem” elementiem. Apvērsums piepūšamo laivu attīstībā radās, kad piepūšamās laivas grīdas korpusa daļu izveidojot dziļā „V” apvadu formā (angļu val.- vee-bottom hull design), kas rada iespēju pārvietoties nosacīti lielos viļņos un lielā ātrumā.

Ar jaudīgu RIB laivu no Kuivižiem līdz Roņu salai var aizbraukt vienas stundas laikā!

RIB motorlaivas
RIB motorlaivas

RIB laivas piepūšamie borti saglabā laivas stabilitāti. Piepūšamie laivas borti samazina viļņu trieciena spēku līdzīgi automašīnas amortizatoriem un ļauj pie līdzīgas dzinēja jaudas sasniegt lielāku pārvietošanās ātrumu salīdzinot ar klasiskajām „cietā korpusa” laivām. RIB laiva saglabā nelielo piepūšamās laivas svaru, papildus iegūst augstas dinamiskās un jūras spējas īpašības. Vairums RIB laivu izpilda jūras spējas prasības atbilstoši B kategorijai “Atklātā jūra” (angļu val. – Boat design category “B Offshore”), kas paredz laivas drošu braucienu atklātas jūrā apstākļos, kur vēja stiprums var sasniegt līdz 8 ballēm, jeb 17-21 m/s (ieskaitot) un viļņu augstumu – līdz 4metriem (ieskaitot). Moderno RIB laivu maksimālais ātrums mierīgā ūdenī var pārsniegt 70 mezglu (130 km/st.) robežu, speciāliem sacīkšu modeļiem vairāk.

Par RIB laivu dzimteni uzskatāmas Lielbritānija,  no kurienes tās tālāku izplatību guvušas Skandināvijā un Francijā. Amerikas kontinentā un Vidusjūras reģionā RIB tipa motorlaivu izplatība šobrīd uzskatāma tikai par sākumu jaunam tirgus segmentam. RIB motorlaivas to izcilo īpašību dēļ izmanto visu valstu glābšanas dienesti uz ūdeņiem un plašu pielietojumu guvušas militārajā sfērā.

RIB laivas Latvijas robežsardzē

Kopš 2007. gada vasaras Latvijas Valsts Robežsardzes rīcībā ir Somijā ražotās „Boomeranger A-3500” RIB laivas, kuru cietā korpusa daļa izgatavota no alumīnija, kopējais laivas garums 10.6 metri, un katra no tām aprīkota ar diviem 225 Zs „Suzuki” piekarināmajiem četrtaktu benzīna dzinējiem, kas ļauj laivai sasniegt līdz 50 mezglu (93 km/st.) maksimālo ātrumu „mierīgā ūdenī” un ilgstoši uzturēt 30 mezglu (56 km/st.) ātrumu gandrīz jebkuros laika apstākļos.

RIB laivas Lietuvas robežsardzē

Lietuvas Robežsardze izmanto „Boomeranger RIB C-1100” aprīkota ar diviem 250 Zs „Yanmar” stacionārajiem dīzeļa dzinējiem un ūdens metējiem „Rolls-Royce FF270 waterjet”, kas ļauj dotās laivas efektīvi izmantot Kuršu jomas seklajos ūdeņos.

Boomeranger RIB C-1100

RIB laivas plašām pielietojumam

Piepūšamās RIB laivas atzinību guvušas pēdējos gadu desmitos, galvenokārt kā transports daiveriem, makškerniekiem, dažādiem speciāliem dienestiem un tā ir lieliski noder zemūdens darbiem un zemūdens apsekošanai.