Daivings un zemūdens niršana

Nirēji Baltijas jūrā atrod kodu šifrēšanas mašīnu Enigma

Leģendārā kodu šifrēšanas mašīna tika atrasta atstātu vecu zvejas tīklu meklēšanas laikā Geltingas līcī, Baltijas jūrā, Vācijas ziemeļaustrumos. Nesen izcelto reto šifrēšanas mašīnu “Enigma”, kuru nacisti izmantoja kodētu ziņojumu nosūtīšanai izmantojot radiosakarus Otrā Pasaules kara laikā, vācu ūdenslīdēji ir nodevuši muzejam, tās restaurācijai.
Galvenais grupas ūdenslīdējs Florians Hūbers, atstāstot notikumu gaitu, ziņu aģentūrai teica, ka viņa kolēģis esot piepeldējis pie viņa un sacījis: “Tur ir tīkls ar vecu rakstāmmašīnu tajā”.
Nirēju komanda ātri saprata, ka nejauši uzgājuši vēsturisku artefaktu un par šo atradumu ziņoja varas
iestādēm.

Ulfs Ikerods, Valsts arheoloģiskā biroja vadītājs Vācijas Šlēsvigas – Holšteinas reģionā, sacīja, ka kodu šifrēšanas mašīnu restaurēs Valsts Arheoloģijas muzeja eksperti. Delikātais restaurācijas process, kas ietver arī atsāļošanas procesu, ņemot vērā to, ka vērtīgais atradums Baltijas jūras gultnē atradies septiņas desmitgades, varētu aizņemt vienu gadu. Pēc restaurācijas “Enigma” tiks izstādīta muzejā un būs pieejama plašākai cilvēku auditorijai.

Vēsturnieks secina, ka atrastā “Enigma”, ir nākusi no kāda vācu kuģa

Jūras vēsturnieks Janns Vitts, no Vācijas Jūras spēku asociācijas, žurnālistiem intervijas laikā atklāja, ka, viņaprāt, atrastā kodu šifrēšanas mašīna, kurai ir trīs rotori, tikusi pārmesta pār Vācijas karakuģa margām kādā no pēdējām kara dienām. Vēsturnieks pieminēja, ka maz ticams, ka tā nākusi no zemūdenes, jo Ādolfs Hitlers, tajās izmantoja sarežģītākas četru rotoru “Enigma” kodu šifrēšanas mašīnas. Sabiedroto spēki, Otrā Pasaules kara laikā, nenogurstoši strādāja, lai atšifrētu “Enigma” radītos kodus,
kuri tika mainīti ik pēc 24 stundām.

Šifrēšanas mašīnas daļas no “Enigma” atrastas arī Latvijas teritorijā

Radiosakaru teksta šifrēšanas mašīnas daļas, šifrēšanas diski no “Enigma”, ir tikuši arī atrasti Latvijas teritoriālajos ūdeņos, nirējiem no Latvijas apsekojot vācu armijas kuģa vraku “Nordmark”, vairākus gadus senāk.

Vairāk par “Enigma” vēsturi

Britu matemātiķis Alans Tjūrings, uzskatāms par mūsdienu skaitļošanas tēvu, vadīja komandu, kura 1941. gadā uzlauza “Enigma” šifrēšanas mašīnas veidoto kodu. Šis sasniegums būtiski palīdzēja atšifrēt izšķirošus radio ziņojumus par tālākajām Vācijas spēku militārajām kustībām. Vēsturnieki tic, ka tieši šis sasniegums Otro Pasaules karu saīsināja par diviem gadiem.

“Enigma” attēlota arī uz lielā ekrāna

No šī stāsta 2014. gadā tika izveidota filma ar nosaukumu “Imitācijas spēle”, kurā galveno Alana Tjūringa lomu atveido Oskara balvai nominētais britu aktieris Benedikts Kamberbačs.