Meditācija prāta un veselības uzlabošanai

Ar meditāciju var nodarboties ikviens cilvēks

Ikviens var nodarboties ar meditāciju. Lai meditācija būtu nopietnāka, parasti mentors, skolotājs vai instruktors iemāca cilvēku meditēt. Meditāciju ir  ir iespējams iemācīties gan klātienē, gan mājās, izejot praksi 10 dienu budistu Vipassana (Clear Insight) meditācijas kursos, kuri regulāri notiek visā pasaulē klātienē un online.

Slavenības, kuras nodarbojās ar meditāciju

Filmas Spider-Man kino aktrise,  filmu zvaigzne Emma Stouna stāsta, ka viņa sāka meditēt janvārī un turpina to regulāri. Aktrise Emma Stouna izdevumam USA Today pastāstīja, ka viņa meditē vienu vai divas reizes dienā un sāka janvārī, lai tiktu galā ar savu trauksmi.

Par meditāciju aktrise Emma saka:

“Kādu iemeslu dēļ man tas nekad agrāk nav izdevies, tagad es varu nošķirt to, kas es patiesībā esmu, no žurku kastes, kas grozās manā galvā. Jūsu domāšanas process nav tāds, kāds jūs esat. Tas ir atsevišķs pērtiķu pļāpāšanas režīms.”

Vai domājat sākt ar meditāciju? Vai jūs nosverat plusus un mīnusus? Iespējams, vēlēsities ieskatīties mūsu nākamajā rakstu sērijā Meditācija, kurā mēs aplūkojam meditatīvu praksi radošam darbam ar emocijām, piemēram, bailēm un trauksmi.

Varat arī apskatīt šos audio, video un citus resursus savai meditācijas praksei

Meditācijas skolotāji

  • Bhante Saranapala (Budistu mūks), Satipatthana, tradicionāla forma uzmanības meditācijai “Mindfulness Meditation”
  • Satya Narayana Goenka (Vipassana, Theravada Buddhist vipassana meditation)

Vipassana, kas nozīmē redzēt lietas, kādas tās ir patiesībā, ir viena no Indijas senākajām meditācijas tehnikām. To pasniedza pirms vairāk kā 2500 gadiem kā universālu līdzekli universālu problēmu risināšanai t.i., mākslu dzīvot. Tiem, kuri nav pazīstami ar Vipassanas meditāciju, ir pieejams S.N. Goenkas video “Ievads Vipassanā” (angļu valodā).

  • Yongey Mingyur Rinpoche (Budistu mūks)

Yongey Mingyur Rinpoche ir tibetiešu skolotājs un Tibetas budisma Karma Kagju un Nyingma līniju meistars. Viņš ir uzrakstījis divas vislabāk pārdotās grāmatas un pārrauga Tergar Meditation Community, starptautisku budistu meditācijas centru tīklu.

Satipatthana meditācija

Mindfulness meditācija jeb Satipatthana [Pali valodā] (to keep your attention inside), iespējams, ir ietekmīgākais meditācijas teksts mūsdienu Theravada budismā, uz kura balstās Vipassana kustības mācība. Lai gan šīs mācības ir atrodamas visās budistu tradīcijās, mūsdienu Teravādas budisms un Vipassana kustība ir īpaši pazīstami ar to, ka veicina Satipatthānas praksi kā apzinātības attīstību, lai gūtu ieskatu nepastāvībā, tādējādi sasniedzot pirmo atbrīvošanās stāvokli. Populārā izpratnē apzinātība ir kļuvusi par iekšējo apzināšanās praksi, lai nomierinātu prātu.

Kas ir Dharma rats

Dharmačakra nāk no Dharmas, kas ir ceļš uz apgaismības sasniegšanu un nirvānas (augstākā stāvokļa, ko cilvēks var sasniegt) sasniegšanu. Tas nozīmē arī Likuma ratu. Lai gan ir daudz Dharmas riteņa variantu, tie parasti ir attēloti ar astoņiem spieķiem un ir zelta krāsā. Riteņa centrā ir attēlotas trīs formas, parasti Yin Yang forma, ritenis vai aplis.

Dharmačakras nozīme parasti attiecas uz tipisku Dharmas ratu ar astoņiem spieķiem, kas pārstāv astoņkārtīgo ceļu, un ir vecākais, universālais budisma simbols. Ir vairāki veidi, kā interpretēt Dharmas ratu, tāpēc šim simbolam ir vairākas nozīmes. Ir trīs dažādas daļas, kas veido Dharmas ratu: spieķi, rumba un loks. Dharmas riteņa mala vēl vairāk apzīmē spēju noturēt visas mācības kopā, meditējot un koncentrējoties. Riteņa apļveida forma simbolizē Budas mācību pilnību.

Meditācija un ūdens niršanas sports

Starptautiskās nirēju asociācijas PADI, treneris Valters Preimanis, par meditāciju nirējam izsakās ļoti pozitīvi. Par dažādiem meditācijas jautājumiem raksta, zemūdens niršanas kluba “Daivings”, nirēju instruktors Valters. Nirēju treneris, instruktors ir pabeidzis Goenka, Vipassana meditācijas 10 dienu klātienes kursu, kā arī Yoga teacher training 200 stundu apmācības kursu (Vinyasa un Hatha yoga) 2019.gadā, kursi ilga vienu mēnesi uz noslēgtas salas, un meditāciju ar jogu atzīst kā lielisku veselības uzturēšanas veidu.