Kompass un tā izmantošana lai orientētos zem ūdens

Daivinga sportā orientēšanās prasmes ir vajadzīgas vienmēr, atrodoties zem ūdens, un navigācijas kompass palīdzēs orientēties.  Zemūdens kompass ir magnētiskais kompass. Kompasa galvenās sastāvdaļas ir kompasa kārbiņa, kompasa disks ar skalu no 0° līdz 360° un magnetizēta šautra, kas, brīvi griežoties, Zemes magnētiskā lauka šautra ietekmē nostājas ziemeļu-dienvidu virzienā.

Kompass palīdz jums zināt virzienu kur dodaties, kas ir noderīgi tāpēc, ka atrodaties zemūdens vidē, kur jūsu virziena sajūta zem ūdens strādā citādi. Lai uzzinātu, kā pareizi izmantot kompasu, Jums ir jāiziet “PADI Underwater Navigation” – Zemūdens navigācijas apmācību kurss, kurā Jūs iemācīsities kā pareizi lietot kompasu un iemācīties atrast savu ceļu uz vajadzīgo punktu.

Kompass ir neatņemamai ekipējuma sastāvdaļai, gan kad jūs Jūs dodaties nirt ne pārāk labi pazīstamā vietā, gan zinamās niršanas vietās šķērsojot lielākus attēlumus zem ūdens. Lai vislabāk orientētos zem ūdens noteikti nepieciešams mehānisks kompass – tas palīdzēs visprecīzāk un efektīvāk nonākt galamērķī. Pieredzējuši nireji papildus kompasam izmanto arī saules un gaismas radīto vizienu uz grunts.

Kompass ir arī noderīgs uz ūdens virsmas, tādos sliktas redzamības apstākļos, kā miglā vai naktī. Niršanas kompass ir piepildīts ar šķidrumu, lai kompasa adata nesaspiestos un varētu rādīt virzienu jebkurā dziļūmā.  Škidrums kompasā palīdz stabilizēt kompasa adatu.

Orientēšanās zem ūdens ar kompasu atšķiras no orientēšanās uz zemes, ir jāatceras, ka efektīva zemūdens orientēšanās var būt tad, ja daiverim ir laba peldspēja. Orientešanās uzlabojās ar pieredzes iegūšanu un ar laiku daiveris prot precīzi nonākt iecerētajā vietā.

Kādam tad jābūt zemūdens kompasam, kas paredzēts izmantošanai daivingā? Zemūdens peldēšanai paredzētajam kompasam ir ar šādiem parametriem:

* Šķidruma pildījums. Tā kā šķidrums netiek saspiests, kompass nereaģēs uz spiedienu. Un, salīdzinot ar parasto kompasu, bultiņa kustēsies daudz lēnāk un līdzenāk.
* Brīvs bultiņas stiprinājums. Tas ļauj iegūt nepieciešamos mērījumus pat tad, ja notikušas nelielas horizontālas nobīdes kompasa stāvoklī.
* Numurēta grādu skala.
* Luminiscējošas kompasa detaļas. Zem ūdens situācijās, kad apgaismojums ir nepietiekams, kompasa luminiscējošās detaļas (bultiņa un grādu skala) būtiski atvieglos tā izmantošanu. Daiveri kompasu parasti liek uz rokas vai arī tas tiek stiprinās pie niršanas konsoles.

Atrodoties zem ūdens ar kompasu, tas tiek likts uz kreisās rokas. Labā roka tiek izstiepta uz priekšu, bet ar kreiso roku akvalangists satver sevi aiz labās rokas locītavas. Tādā veidā tiek izveidota pareiza pozīcija. Ja peldot kompass ir pie konsoles, tad konsole jātur ar abām rokām tā, lai kompass it kā atrastos pa vidu, uz vienas ass ar jūsu ķermeni. Jāatceras, ka rādījumu precizitāte lielā mērā būs atkarīga no tā, cik pareizi jūs turēsiet kompasu

Kompasa un cita daivinga vai frīdaivinga ekipējuma pasūtīšana uz e-pastu vai WhatsApp

  • Pasūti savu daivinga ekipējumu rakstot uz e-pastu info (at) daivings.lv, WhatsApp 22077202.
  • Iesakām vienmēr tērpu un aprīkojumu pasūtīt pie PADI instruktora vai izvēlēties autorizētu centru, lai saņemtu atbilstošāko un kvalitatīvu daivinga ekipējumu ar garantiju.
  • Niršanas ekipējumam, tai skaitā, neoprēna tērpam, saspiesta gaisa baloniem, elpošanas regulatoram un peldspējas vestei ir nepieciešama apkope ik gadus.