Kesona slimības skarta daivera aprūpe

Kesona slimība

Kesona slimības skarta daivera aprūpe ir raksts, kurā aprakstītas ārstnieciskās procedūras, kuras ir jāveic mediķu uzraudzībā, pēc ASV ārstniecības metodikas. Vispirms jānosaka kesona slimības ievainojuma ārstēšanas steidzamības pakāpe.

Veiciet sākotnēju novērtēšanu daivinga vietā. Kesona slimība vai jebkuri tās simptomi, kuri ir aprakstīti iepriekš, parādās 24 stundu laikā kopš izniršanas ūdens virspusē. Daivera sākotnējais stāvoklis nosaka veicamo darbību kārtību un steidzamības pakāpi.

Pamatojoties uz ASV Jūras flotē lietoto klasifikāciju, daiveris var tikt iekļauts vienā no trim kategorijām:

  1. Kritisks stāvoklis
  2. Akūts stāvokli
  3. Savlaicīgs stāvoklis
Kesona slimība
Kesona slimība

1) Kesona slimība kritiskā stāvoklī

( KESONA SLIMĪBAS ārkārtas gadījumi)

Simptomi ir nopietni un ātri parādās, apmēram stundas laikā pēc izniršanas. Var iestāties bezsamaņa. Simptomi var progresēt. Daiveris var izjust spēcīgas galvassāpes, elpošanas grūtības vai arī būtiski apziņas traucējumi. Acīmredzami neuroloģiski traucējumi izpaužas kā izmainīts apziņas stāvoklis, nepareiza gaita vai nespēks.

Šie daiveri ir ļoti slimi, un atrodas kritiskā stāvoklī. Nepieciešamības gadījumā (piem. ja daiveris ir bezsamaņā), uzsāciet CPR un nekavējoši evakuējiet daiveri. Pārbaudiet, vai elpvados nav svešķermeņu. Ja nepieciešama sirds atdzīvināšana, tad traumētajam daiverim ir jāatrodas guļus stāvoklī, guļot uz muguras. Atrodoties šādā stāvoklī, sevišķi bīstama ir vemšana; ja tas notiek, tad daiveris ir ātri jāapgriež uz sāniem, iekams neattīrās elpvadi un atgriešana pie dzīvības var turpināties, atgriežoties guļošā stāvoklī uz muguras.

Ja iespējams, izmantojiet papildus skābekli, elpošanas noregulēšanas laikā, lai savainotais daiveris saņemtu paaugstinātu skābekļa daudzumu. Pat, ja CPR ir izdevies veiksmīgi un daiveris ir atguvis samaņu, jānodrošina 100 procentu skābekļa piegāde visu laiku, kamēr daiveris nonāk medicīnas iestādē.

Ja ir pieejami apmācīti aprūpes darbinieki, tad jāsāk izotoniska šķīduma, kurš nesatur dekstrozi, intravenoza ievadīšana. Sākotnēja ātra 1 litra ievadīšana pēc 30 minūtēm novērsīs dehidrāciju un samazinās hemokoncentrāciju. Kad tas ir paveikts, tad norma var tikt samazināta līdz 100- 175cc/ stundā.

Papildus 1 litra šķidruma ievadīšanas ierīces ir nepieciešamas lai tālākajā gaitā koriģētu dehidrizācijas procesu un normalizētu asins spiedienu, bet tas ir jādara apmācītam personālam, kas pienācīgi izvērtē situāciju. Pretējā gadījumā var rasties problēmas ar šķidruma palielinātu daudzumu organismā un diskomforta sajūta urīna aiztures gadījumā. Ja ir pieejami apmācīti darbinieki, tad bezsamaņā esošajiem daiveriem vajag ielikt katetru, kā arī to jāliek tiem, kuri nevar veikt urināciju.

Zvans palīdzības dienestam vai DAN

Pēc stāvokļa normalizēšanās un evakuācijas pasākumu veikšanas, sazinieties ar DAN. DAN medicīniskie eksperti vajadzības gadījumā palīdzēs noteikt diagnozi, nepieciešamības gadījumā arī ārstēšanas kursu. Sazinieties ar speciālistiem, pat ja skābekļa elpošana ir uzlabojusi daivera stāvokli. Gaidot evakuāciju, sastādiet cik vien iespējams detalizētu slimības vēsturi, kā arī veiciet daivera neuroloģiskā statusa aprakstu. Šie fakti būs noderīgi, lai saņemtu atbilstošu medicīnisko aprīkojumu. Ja tiek evakuēšanai tiek izmantota gaisa satiksme, tad lidaparāta iekšējam spiedienam ir jābūt līdzīgam kā jūras līmeņa spiedienam un nedrīkst pārsniegt 800 pēdas/ 244 metru augstumu, ja vien tas nerada problēmas lidaparāta drošībai.

Novietojiet daiveri pozīcijā guļus uz sāniem, pazīstamu arī kā atjaunošanās pozīcija. Tādējādi persona tiek novietota uz viena sāna (parasti kreisā), galva tiek atbalstīta zemā leņķī un augšējā kāja saliekta celī. Ja izraisās vemšana, gravitāte palīdz uzturēt elpvadus tīrus.

2) Kesona slimība, akūtā stāvoklī.

( B kategorija- KESONA SLIMĪBAS akūtie stāvokļi )

Šajā gadījumā, galvenais simptoms ir stipras sāpes, kuras nepāriet vai ir progresējušas pēdējo dažu stundu laikā. Daiveri neizjūt īpašu distresu, izņemot sāpes, un neuroloģiskās pazīmes, kā arī simptomi, bez uzmanīgas izpētes, nav acīmredzami.

Nekavējoties ievietojiet savainoto daiveri 100 procentu skābeklī un ievadiet mutē šķidrumu. Necentieties likvidēt sāpes ar kādu sāpju remdējošu līdzekli, iekams medicīnas darbinieks to nav norādījis darīt. Turpiniet pievadīt skābekli tik ilgi, līdz ierodaties ārstēšanas iestādē.

Sazinieties ar DAN vai tuvāko medicīnisko iestādi, noskaidrojot, kāds transports ir nepieciešams un uz kurieni daiveris ir jāved, pat ja simptomi ir pazuduši skābekļa iedarbībā. Visos gadījumos nebūt nav nepieciešams gaisa transports.

Gaidot evakuāciju, paņemiet cik vien iespējams detalizētu vēsturi un veiciet daivera neuroloģiskā statusa aprakstu. Šī informācija būs noderīga ārstniecības iestādes darbiniekiem. Ja tiek evakuēšanai tiek izmantota gaisa satiksme, tad lidaparāta iekšējam spiedienam ir jābūt līdzīgam kā jūras līmeņa spiedienam un nedrīkst pārsniegt 800 pēdas/ 244 metru augstumu, ja vien tas nerada problēmas lidaparāta drošībai.

3. Savlaicīgs kesona slimības stāvoklis

C kategorija- – Savlaicīgi KESONA SLIMĪBAS gadījumi

Simptomi nav acīmredzami vai to progresēšana ir lēna dažu dienu laikā. Parasti galvenās pazīmes vai simptomi sevī iekļauj sāpes vai savādas sajūtas; šajā gadījumā KESONA SLIMĪBAS diagnoze var būt zem jautājuma. Iegūstiet cik vien iespējams pilnu daivinga gadījuma vēsturi un veiciet neuroloģisko vērtējumu. Tad zvaniet DAN vai tuvākajai ārstniecības iestādei, vai dodieties uz tuvāko ārstniecības iestādi, lai saņemtu viņu vērtējumu.

II. Ja iespējams, iegūstiet niršanas vēsturi, apkopojiet un dokumentējiet visus gadījumus, kuri atgādina KESONA SLIMĪBAS:

– savāciet visu informāciju, par notikušo 48 stundu laikā pirms traumas, tā ir informācija par visām niršanas reizēm: dziļumi/ laiki, pacelšanās režīmi, intervāli starp niršanām, elpojamās gāzes, problēmu vai simptomu apraksts pirms, pēc vai niršanas laikā;

– izjautājiet par simptomu parādīšanos un to progresēšanu, pēc pēdējās daivinga reizes;

– apkopojiet ziņas par visiem pirmās palīdzības pasākumiem (ieskaitot 100 procentīga skābekļa došanas reizes), kā arī šo palīdzības pasākumu efektivitāti pēctraumas simptomu novēršanā;

– veikt lokālās neuroloģiskās ekspertīzes rezultātu pierakstu (aprakstīts zemāk);

– veikt aprakstu par visām locītavu vai citām ķermeņa muskuļu sāpēm, konkretizējot atrašanās vietu, intensitāti, kā arī radušās izmaiņas, kas radušās pārvietošanas laikā;

– iegūt informāciju par jebkādu izsitumu parādīšanos;

– nodrošināt jebkādu traumu aprakstu, kuras radušās pirms daivinga, daivinga laikā vai pēc tam.

III. Lokālās neuroloģiskās ekspertīzes veikšana

Informācija par traumu guvušā daivera neuroloģisko statusu būs noderīga, lai medicīniskais personāls veiktu efektīvu ārstēšanu. Traumu guvušā daivera centrālās nervu sistēmas ekspertīze uzreiz pēc negadījuma, nodrošinās ar svarīgu informāciju mediķi, kurš atbildīgs par ārstēšanu.

Lokālās neuroloģiskās ekspertīzes veikšana ir viegli apgūstama, un to var veikt arī indivīdi bez medicīniskās izglītības. Veiciet ekspertīzi tik daudz cik vien tas ir iespējams, bet tādās robežās, lai tas neaizkavē evakuāciju uz ārstniecības iestādi. Ar ekspertīzes veikšanas aprakstu var iepazīties DAN mājas lapā, kā arī DAN daivinga un Ceļojumu Medicīniskajā Ceļvedī.

IV. Nogādājiet traumēto daiveri tuvākajā ārstniecības iestādē un piezvaniet DAN

Sākumā zvaniet vietējai EMS, tad zvaniet DAN. Vadoties pēc ievainojuma dziļuma pakāpes (skat. augstāk), veiciet daivera elpvadu, elpošanas un asinsrites sistēmas aprūpi un sakontaktējieties ar vietējo EMS. Pēc kontakta nodibināšanas ar EMS piezvaniet DAN, medicīniskais personāls ir pieejams 24 stundas diennaktī, lai sniegtu palīdzību ārkārtas gadījumos.

Kā jārīkojas zvanot DAN Uzticības tālrunim:

1. Zvanot uz Uzticības tālruni, zvani nonāk Djūkas universitātes medicīnas centra centrālē. Pasakiet operatoram, ka zvanāt sakarā ar ārkārtas gadījumu daivingā. Operators tūlītēji jūs savienos ar DAN, vai arī atzvanīs tiklīdz būs iespējams.

2. DAN personāla darbinieks var jums dot nekavējošus ieteikumus, vai arī atzvanīt pēc konsultēšanās ar vietējo ārstu vai DAN Reģionālo koordinatoru.

3. DAN darbinieks vai Reģionālais koordinators var palūgt jūs uzgaidīt pie telefona, kamēr viņš/ viņa pieņem lēmumu. Tas var prasīt 30 minūtes vai ilgāku laiku, tādējādi, nepieciešami būs vairāki telefona zvani.

Šī kavēšanās nedrīkst radīt briesmas daivera veselībai. Tomēr, ja situācija kļūst dzīvību apdraudoša, nekavējoši nogādājiet daiveri tuvākajā ārstniecības iestādē, lai stabilizētu viņa vai viņas veselības stāvokli. Zvaniet DAN ceļojumu palīdzības centram uz numuru 1-800-326-3822 (1-800-DAN EVAC), lai konsultētos ar vietējo medicīnisko pakalpojumu sniedzēju.

Neskatoties uz augstāk aprakstītajiem faktiem par KESONA SLIMĪBAS, jums nevajag domāt, ka nodarbošanās ar daivingu vienmēr beigsies ar traumām. Reālitātē, KESONA SLIMĪBAS iegūst samērā retos gadījumos, izpēte liecina, ka to iegūst tikai 3- 4 gadījumos katrās 10 000 niršanas reizēs, gadā notiek aptuveni 1000 šādu negadījumu. Lielākoties KESONA SLIMĪBAS negadījumu nav smaga rakstura, un izārstēti neatstāj iespaidu uz tālākajām niršanas aktivitātēm.

Līdzīgi kā jebkurā sporta veidā, arī daivingā var iegūt traumu, bet zinot to, kā atpazīt KESONA SLIMĪBAS, rezultāti vienmēr būs labi. DAN dienests ir pieejams jebkurā laikā, un šeit var saņemt pasaules mēroga ekspertu padomus attiecībā uz KESONA SLIMĪBAS diagnozi un ārstēšanu. Ir maz tādu sporta veidu, kur var saņemt šādu atbalstu.

Tomēr, DAN neguļ uz lauriem. Mēs joprojām turpinām meklēt veidus kā nākotnē samazināt daivinga negadījumu skaitu. Projekts “Niršanas Izpēte” strādā tieši pie šiem jautājumiem. Šīs studijas apmāca interesentus kā atpazīt KESONA SLIMĪBAS, un viņi vāc dažādus datus un informāciju par daivingu. Šī projekta pamatmērķis ir izveidot datubāzi, kuras resursi nodrošinās drošu daivingu. Lai uzzināt vairāk par šo projektu, ieskatieties šajā vietnē: www.DiversAlertNetwork.org/medical/research/pde/.

Atgriešanās daivingā pēc KESONA SLIMĪBAS

Šie Flotes noteikumi ir domāti niršanas profesionāļiem. ASV Flote ir izstrādājusi noteikumus, kas skar atgriešanos daivingā pēc ārstēšanas kursa. Ja KESONA SLIMĪBAS izraisa vienīgi sāpes, bez neuroloģisku simptomu klātbūtnes, daiveri var atsākt niršanu laikā no 2 līdz 7 dienām pēc ārstēšanas, atkarībā no ārstēšanas grafika.

Ja ir neuroloģisku simptomu klātbūtne, daiveris var atsākt niršanu 2 līdz 4 nedēļu laikā pēc ārstēšanas, atkarībā no simptoma smaguma pakāpes. Īpaši smagos gadījumos, trīs mēnešus pēc ārstēšanās, daiverim ir jāiziet apskate, ko veic Daivinga Medicīnas darbinieks.

Noteikumi daivinga sporta amatieriem

Tiem daiveriem, kuri nepelna iztiku ar daivingu, ir vajadzīga konservatīvāka pieeja, lai attālinātu līdz minimumam traumas atkārtotas gūšanas iespēju.

– Gadījumos, ja ir tikai sāpes, bez neuroloģisku simptomu klātbūtnes, ieteicams ir atturēties no daivinga kā minimums 2 nedēļas.

– Ja novērojami nelieli neuroloģiski traucējumi, tad ieteicams atturēties no daivinga 6 nedēļas.

– Nopietnu neuroloģisku simptomu vai jebkuru reziduālo simptomu gadījumā, ieteicams ir atturēties no daivinga vispār.

Pat ja simptomi nav bijuši nopietni un tie pilnībā novērsti, daiverim, kuram vairākkārt ir bijis KESONA SLIMĪBAS, ir jāliek uzskaitē. Ja KESONA SLIMĪBAS ir iegūts vietā, kur citiem daiveriem, ar tādu pašu daivinga profilu, KESONA SLIMĪBAS nav konstatēts, tad iespējams, ka daiveris ir ar paaugstinātu uzņēmību attiecībā uz KESONA SLIMĪBAS. Šajos gadījumos, jākonsultējas ar Daivinga Medicīnas darbinieku, lai noskaidrotu vai ir droši atsākt daivingu.

– Atcerieties, ka laba veselība jums ir nepieciešama visa mūža garumā.

Rakstā par Kesona slimības skarta daivera aprūpi tiek izmantota informācija no DAN (diversalertnetwork.org)