Daivings un zemūdens niršana

Globālā okeāna sasilšana draud iznīcināt koraļus Virdžinijas salās

NOAA (Nacionālā Okeāna un Atmosfēras Pārvalde) brīdina: Virdžinijas salu korāļu rifi atkal iznīkšanas briesmās.

ST. CROIX, Virdžinijas salas (23. Augusts 2006. gads) – Zinātnieki kopā ar Nacionālo Okeāna un Atmosfēras Pārvaldi ir nākuši klajā ar brīdinājumu akvalangistiem un zvejniecību vadītājiem, vērot vai nav zīmes, kas liecinātu par korāļu bojāšanos, jo Karību jūrā šonedēļ tika konstatēta krietni augstāka temperatūra nekā parasti.

Als Strongs, zinātnieks, kurš nodarbojas ar NOAA Korāļu rifu novērošanu, konstatēja, ka jūras virsmas otrdien temperatūra Puertoriko un Virdžīnjas salās ir sasniegusi 83,66 grādus pēc Fārenheita jeb 28,7 grādus pēc Celsija, pārspējot maksimumu, kurš parasti parādās septembrī un oktobrī.

“Mēs esam konstatējuši temperatūras, kuras ir virs normas visa gada garumā, sacīja Strongs trešdien, ir prognozes, ka temperatūras jau virs normas varētu kļūt vēl lielākas.’’

Strongs beidza runu ar to, ka virs normas temperatūras signalizē pagājušā gada postošos korāļu bojāšanos, kas nogalināja 40 procentus korāļu rifu visā teritorijā. ‘’Lai kā arī būtu, viņš teica, zinātnieki turpinās pārbaudīt jūras temperatūras nākamas 30 dienas’’ .Ja ūdens temperatūras turpinās paaugstināties, zinātnieki baidās, ka korāļu rifi varētu ciest vēl vairāk bojājumu.

NOAA(Nacionālā Okeāna un Atmosfēras Pārvalde) aicina akvalangistus un zemūdens pētniekus būt modriem un meklēt teritorijā korāļu bojājumus, kā arī uzmanīties rifu tuvumā, kuri ir ļoti viegli ievainojami fiziskā kontaktā.

ASV Ģeoloģiskās zemes izmeklēšanas bioloģe Erinna Millere, kura strādā ar Nacionālā Parka Dienestu Seintdžonā(St.John), sacīja, ka satelīta attēli ir ļoti svarīgi, jo uztur pētniekus kursā.

Kamēr NOAA satelīti vēro virsmas temperatūru, Milleres iestāde un Parka Dienests mēra zem virsmas temperatūras novērošanas vietas ap Seintdžonu(St.John) un Seintkruā(St. Croix).

“Temperatūras mērinstrumenti ūdeni dos daudz precīzāku un uzticamākus mērījumus uz vietas’’, sacīja Millere.

Viņa sacīja, ka zemūdens mērinstrumentu mērījumi tika veikti jūlija beigās un temperatūra Virdžīnijas salas ūdeņos ir sasniegusi 29 grādus pēc Celsija.

“Kā zināms ūdens ir silts un kļūst siltāks parasti vasaras mēnešos, sacīja Millere, mēs tagad nevaram paredzēt vai būs tāpat kā pagājušogad.’’

Pagājušogad astoņiem galvenajiem rifiem ,Seintdžonā(St.John) un Seintkruā(St.Croix), Parka Dienests novēroja bojājumus, kuri radušies pārkarsušā ūdens iespaidā. Biologi kļuva piesardzīgi optimistiski, kad smagas lietavas oktobrī samazināja okeānatemperatūras reģionā un bija novērojamas atgūšanas pazīmes no balināšanās.

Bet pēc pāris nedēļām, kad korāļi atguva krāsu, nāves ‘’ielāpi’’ sāka parādīties. Amatpersonas paziņoja, ka slimība, iespējams raksturīga tikai šim reģionam, iznīcinājusi tuvu 40 procentiem korāļu Parka Dienesta novērošanas vietās tikai desmit mēnešos.

Millere sacīja, ka biologi novēros korāļu rifus un jūras temperatūras nākamajās nedēļās. Viņa sacīja, ka pēdējā laikā nomākušās debesis, smago lietavu periodi un vējainie apstākļi ir pazeminājuši augsto temperatūru zem virsmas un viņi cer, ka šādi apstākļi turpināsies.

Millere paziņoja, kamēr korāļu sugas aklimatizēsies siltākām temperatūrām, pus grāds var izmainīt daudz.

Augsta jūras temperatūra pakļauj korāļus zem spriedzes, padarot trauslo zemjūras dzīvi pakļautāku slimībai un pāragrai nāvei. Dzīvesvieta zem jūras dzīvībai, korāļu rifi ir droša dzīvesvieta, kur baroties un vairoties zivīm, omāriem un citiem dzīvniekiem.

Ziņu avots – Virgin Islands Daily News