Eksotiski jūras dzīvnieki Baltijas Jūrā, atrasta zobenzivs

Liepājas pilsēta ir populāra zemūdens nirēju vieta, gatavojoties niršanai jūrā. Tikai šoreiz Baltijas jūra iepriecinā mūs ar eksotisku zemūdens dzīvnieku,  iepretim glābēju bāzes vietai, no Jūras izskalota iespaidīga lieluma zobenzivs. To 2015.gada 12. augustā pamanījuši vietējie iedzīvotāji. No krasta līdz glābšanas stacijai zobenzivi atgādājuši ļaudis, kuru uzdevums ir glābt slīkstošus atpūtniekus. Zivs pirms notiesāšanas esot bijusi pieaugušas sievietes svarā – ap 70 kilogramiem, tāpēc tika pārvietota ar kvadracikla palīdzību. Zobenzivs esot nodota pētnieku rokās un ievietota saldētavā, pēc izpētes iespējams tiks nodota tuvējam zivju restorānam, kur tā tiks pagatavota un apēsta. ;)

zobenzivs
zobenzivs

Kā liecina arhīvs, arī tieši pirms astoņiem gadiem, 2007.gada 12.augustā, netālu no Liepājas, Ziemupes jūrmalā tika izskalota zobenzivs. Tā svēra 37 kilogramus. Iepriekš līdzīgi gadījumi, kad Latvijas piekrastē tika izskalota zobenzivs, fiksēti deviņas reizes līdz Otrajam pasaules karam un divas reizes pēckara periodā – 1952. un 1993.gadā pie Ventspils.

zobenzivs
zobenzivs

Baltijas jūrā ik pa laikam iemaldās vai krastā atrod interesantus un retus jūras iemītniekus. Zobenzivs ir tipiska okeāna zivs, kas visbiežāk ir sastopama tropiskās joslas un mērenās joslas ūdeņos, un Baltijas jūrā tā patstāvīgi neuzturās.

zobenzivs
zobenzivs

Zobenzivs atradumus Baltijas jūrā var izskaidrot ar to migrāciju. Migrācijas dēļ zobenzivs ir sastopama arī tai neraksturīgākās vietās, piemēram, Melnajā jūrā, Ziemeļu jūrā vai  mūsu gadījumā Baltijas jūrā. Šādās vietās zivs nokļūst, sekojot līdzi zivju, galvenokārt siļķu, makreļu, stavridu vai reņģu, bariem.

zobenzivs portrets

 

Foto Monta Glumane, kā arī citi autori.