Kas ir DIR (Doing It Right) sistēma

DIR sistēmas pamatā ir attieksme un vērtības pret daivingu, tā nav tikai daivinga ekipējuma sistēma, kā domā daudzi nirēji. Daivings ir lielisks hobijs un tas ir jādara droši. Ar “drošību” tiek domāts tas, ka daiveris neuzņemas nevajadzīgus riskus, kas ir pirmais DIR drošas niršanas noteikums.

Pirmais noteikums: “Neuzsāc niršanu”

Tev vienmēr ir jābūt izvēlei neuzsākt niršanu. Neviens tev nedrīkst uzspiest nirt, pat tu pats sev to nedrīksti uzspiest.

Iespējams tu samaksāji labu naudas summu par niršanu no kuģa, bet tu nejūties labi vai arī kuģa komanda neizskatās kompotenta. Ko tev darīt? Atcel niršanu! Tas nav viegli, bet tā ir pareizā izvēle. Kā DIR daiveris tu to vari paveikt – pat ja tas ir stulbi un par ja tu zaudē savu naudu.

Otra svarīga DIR sistēmas daļa ir komandas niršana. Tu piederi pie komandas. Komanda esi tu un tads niršanas pārinieks, un varbūt jūs esat trīs daiveri. Jebkurā gadījumā tu un tava daivinga komanda ir viena un tev tā ir jāuzvedas. Ja tavai komandai ir radusies problēma, tad tev ir jāuzņemas šīs problēmas risināšana. Tavas komandas drošība nevar tikt pakļauta kompromisam un tev ir jāuztraucas par saviem daivinga pāriniekiem un viņu potenciālajām problēmām vēl vairāk par sevi pašu.

Piemēram, ja tavam daivinga pāriniekam ir beidzies gaiss, tas nozīmē, kad problēma ir jums abiem. Ja tu piemēram esi daivā ar savu pārinieku un vienam no jums beidzas gaiss, tad ir liels risks, ka bez palīdzības netiksi ārā. Ja problēma notiek ar tavu pārinieku, tad tas arī tava atbildība. Ja tu nēesi uzņēmies rūpes par tava pārinieka gaisa patēriņu, taad tu nēesi uzņēmies atbildību par savu komandu.

Teiksim tu daivo trīs nirēju komandā un vienam no jums ir neliela problēma nolaisties, iespējams ar spiediena izlīdzināšanu. Pārējie no jūsu komandas nedrīkst turpināt nolaisties un gaidīt uz grunts, vai ko līdzīgu. Jums ir jāpaliek blakus savam komandas nirējam un jāparūpējas par nirēju, kurš ir aizkavējies. Ja viņš ir nolēmis pārtraukt daivu un pacelties, tad visai pārinieku komandai ir jāpaceļās. Tas ir nepieciešams, jo jūs nekad nevarat zināt vai tā ir bijusi medicīniska problēma, kas paceļoties var izraisīt samaņas zudumu, kas var noslīcināt nirēju.

Tas ir veids kā tu nirsti ar ciešu pārinieku komandu, kurā visi vienmēr ir gatavi palīdzēt viens otram. Turies vienmēr cieši ar savu pārinieku un esi par 100% pārliecināts par savu pārinieku. Jābūt cieši blakus, tas nozīmē no viena daivera līdz otram maksimāli 3 metru attēlumā, neatkarīgi cik laba ir ūdens redzamība.

Lai tu varētu palīdzētu kādam, tev ir jākontrolē sevi un savs ekipējums. Ja tu esi aizņemts ar savām problēmām, ko gan tu vari palīdzēt savam pāriniekam? Šis jautājums veido nākamo “noteikumu”.

Noteikums: “Nenirsti ar šaubīgajiem”

“Šaubīgais” nozīmē nedrošs daiveris. Tas ir tāds kurš nerūpējas par komandu, piem. neatbildīgs partneris. Tas var būt kāds, kas apzināti nerūpējas par savu niršanas ekipējumu un šādi parāda ka nerūpējas par savu drošību. Cits piemērs būtu nespējīgs daiveris kurš nebūtu spējīgs rīkoties ārkārtas situācijā. Šeit ir daudz iespējas, jo tas pat var būt nedrošs daivinga kuģis vai nekopotents daivinga gids. Ja komandā diviem “nedrošajiem” daiveriem gadīsies problēma, tad arī tev visticamāk radīsies problēmas.

Kā DIR daiveris tu neuzņemies nevajadzīgus riskus. Šādā veidā priekšroka tiek daivingam kopā ar citu DIR daiveri, vai daiveri kurš dala tādas pašas drošas niršanas vērtības, bet vēl nav ticis tik tālu ar trenniņiem un niršanas ekipējumu kā tu. Un tas attiecas uz jebkuru, gan daiveriem uz kuģa, gan kuģa komandu.

Lielākā kļūda ir apgalvojums, ka DIR (Doing It Right – Dari To Pareizi) ir domāts tikai tehniskajiem daiveriem un neattiecas uz izklaides daivingu. Šāds apgalvojums ir kļūda, jo jebkurš daivings ir balstīts un tiem pašiem principiem un veselo saprātu. Daivinga drošība un laba atpūta ir kopēja katram daiverim un nav starpības, vai tas ir “profesionāls tehniskais daivs” vai parasts izklaides daivs. Lai uzņemtos risku par savu partneri, esi zinošs savā jomā un nepakļauj sevi nevajadzīgiem riskiem.

DIR daivinga ekipējums ir standartizēts un tas pamatā ir  tāds pats gan atpūtas, gan “tehniskajiem” nirējiem. Priekšrocības ir daudzas, viena no tām ir tāda, ka ja tavam partnerim rodas ekipējuma problēma, tu vari viegli viņam palīdzēt, jo ciņa ekipējums darbojas ieši tāpat kā tavs. Tu zini kur ir viņa rezerves regulators, kur ir daivinga nazis, kur iet visas šļūtenes, kurš ventilis ir jāaiztaisa utt. Tu jau to zini instinktīvi un tev par to nav jādomā, kas var glābt tava partnera dzīvību ārkārtas situācijā.

Daži daiveri uzskata, ka eksistē speciāls daivinga brends vai niršanas ekipējuma ražotājs kas ņem vērā DIR prasības. Tam nav nozīmes. Tomēr ekipējumam ir jāpilda noteiktas prasības un tas samazina iespējamās izvēles alternatīvas. Viens piemērs ir daivinga pleznas.

*           Tām ir jābūt smagām, lai varētu turēt kājas uz leju sausā tērpa daiverim (nekad neizmanto potītes atsvarus)

*           Tām ir jābūt ciešām, lai tu varētu peldēt straumē vai ar lielu daudzumu ekipējuma

*           Tām ir jābūt masīvām un bez liekām daļām, kas varētu salūzt

*           Siksna nedrīkst būt ar ātri atlaižamām sprādzēm, kuras nevar aiztaisīt

*           Neviena daļa no pleznām nedrīkst izvirzīties, kur trosei vai virve būtu kur aizķerties

*           Tās nedrīkst būt pārāk garas jo tad tās nebūtu iespējams izmantot slēgtās vietās neaizskarot kaut ko

*           Tām ir jāstrādā ar visa veida pleznu vēzieniem (flutter, frog kick, baby flutter etc)

Rezultātā sanāk, ka vienīgi Scubapro Jetfin pleznas vai tās citas tām līdzīgas kopijas spētu pildīt šīs prasības.

Otra ļoti svarīga lieta ir tas, ka tavs daivinga ekipējums un paveiktās procedūras nemainās, tev nav vajadzīgs visu mainīt, neatkarīgi cik tālu dodies vai arī cik specifisks paliek daivings. Visu daivinga ekipējumu, ko tu izmanto šobrīd, tu varēsi izmantot arī nākotnē. Iepriekš minētās pleznas ir labas gan iesācējam daiverim, gan arī WKPP alu daiveriem uzstādot pasaules rekordu Floridā.

DIR daivinga ekipējums ir radīts lai būtu pēc iespējas vienkāršākas un tam būtu pēc iespējas mazāk lietas, kuras varētu saplīst. Labākais daivinga ekipējums parasti ir dārgāks par parastu. Piemēram “tehniskās niršanas” BSD. Tas ir bieži ir dārgāks par muguras plāksni un spārnu, kuru izmanto DIR daiveri, bet ar to nepietiek “sarežģītam” daivingam. Tas nozīmē, ka specifisku uzdevumu gadījumā tev tas nederēs, būs jāpērk jauns un atkal ir jāmācās nirt ar citu ekipējumu. Iemācīties darboties ar savu ekipējumu nozīmē to, ka tu zini kur viss atrodas, līdz pat mazākajam mezglam vai stiprinājumam. Tas arī nozīmē to, ka tu proti darboties ar ekipējumu bez skatīšanās un lielas domāšanas. Tas tavu daivu padarīs daudz atbrīvotāku, interesantāku un daudz drošāku.

Lai kļūtu par pārliecinātu un profesionālu daiveri tev ir nepieciešama prakse. Tev ir vajadzīgas šādas prasmes – gaisa padošana, teicama peldspēja un spēja atrisināt problēmas zem ūdens. Tev ir jāprot rīkoties ar spoli, pacelšanās boju, dekompresijas baloniem un skuteru.

Tāpat tev ir jāizkopj sava peldēšanas tehnika, jāprot peldēt bez maskas, izmantot rezerves gaismas, aizvērt balonu ventiļus utt. Ja nodarbojies ar daivingu regulāri, tas nozīmē to, ka tu saglabā savas prasmes visu laiku.

Ir svarīgi, lai daiveris saglabātu labu fizisko formu. Daivinga ekipējums ir smags un jo spēcīgāks  ir daivera ķermenis, jo mazāku piepūli tam ir jāpieliek lai nestu savu daivinga ekipējumu. Tev ir labākas iespējas pārvarēt stresu un lielākas izredzes izglābties kritiskā situācijā, ja esi fiziski izturīgs.

Par DIR sistēmu , filozofiju un ekipējumu internetā var atrast daudz informācijas, ir iespēja studēt un iegūt šis zināšanas. GUE (Global Underwater Explorers) ir laba apmācību izvēle, jo apmācības vada instruktori, kuri ir kompetenti DIR sistēmā. GUE ir izdevis grāmatu angļu valodā “Doing It Right: The Fundamentals of Better Diving”, kuru ir uzrakstījis alu pētnieks un GUE veidotājs Džarrods Jablonski (Jarrod Jablonski).

Pirmā daļa, tulkota ar Pētera Steinhofa (Peter Steinhoff) atļauju. Pārpublicēšanas gadījumā  vajadzīga atsauce uz https://dir-diver.com un https://www.daivings.lv

Apspriest Daivings.lv forumā!