Carnikavas burinieka vraks: vēsturisks atradums Baltijas jūrā

Holandiešu keramikas pīpe, atrasta koka burinieka grimšanas rajonā

Senā Carnikavas koka burinieka vraka vēsture

 1. gada septembrī Rīgas jūras līča piekrastē pie Carnikavas tika izskalots sens koka burinieka vraka fragments. Šis atradums izraisīja lielu interesi gan vēsturnieku, gan arheologu vidū, jo tas sniedza vērtīgu informāciju par kuģniecību Baltijas jūrā 18. gadsimtā.

Vēstures speciālistu atzinums

Pēc speciālistu domām, vraks piederēja trismastu buriniekam, kas bija apmēram 30 metrus garš. Kuģis būvēts 18. gadsimtā, visticamāk, Anglijā. To apliecina zem masta atrastā monēta – penijs, kas kalts 1799. gadā.

Zem Carnikavas burinieka masta 1992.gada atrastā monēta penijs, kas datēts ar 1799.gadu.

Carnikavas koka burukuģa vēstures liecības

Kopā ar vraka fragmentu tika izskaloti arī vairāk nekā 100 dažādi priekšmeti, tai skaitā:

 • Holandiešu keramikas pīpju, trauku, krūku un stikla pudeļu lauskas
 • Apavu un apģērbu fragmenti
 • Jūrnieka cepure un cimds
 • Kuģa konstrukciju stiprinājumi
 • Dažādi instrumenti
Holandiešu keramikas pīpe , koka burinieks
Holandiešu keramikas pīpe, atrasta koka burinieka grimšanas rajonā,

Koka burinieka izpēte

Jūrmalas muzeja zemūdens vēstures speciālisti veica vraka izpēti. Viņi konstatēja, ka kuģis bija cietis no vētras un, visticamāk, nogrimis, uzskrienot uz sēkļa.

Carnikavas burinieka vraka izpētes darbi. Strådä Jūrmalas muzeja zemūdens vestures
speciālists, 1992.g.
Carnikavas burinieka vraka atrakšanas darbi. Strādā Jūrmalas muzeja zemūdens vēstures
speciālists, 1992.g.

Koka burinieka ekspozīcijas

Zem kuģa masta atrada monētu – peniju, kas kalts 1799. gadā. Tas palīdzēja noteikt kuģa vecumu un izcelsmi. Pēc speciālistu domām kuģis bijis trīsmastu burinieks, apmēram 30 metrus garš. Nākamās ziemas laikā vraka fragmentu ieskaloja atpakaļ jūrā. Kad 2000. gadā to izskaloja atkārtoti, tika nolemts nu jau piecas reizes mazāko vraka daļu pārvest uz Jūrmalas muzeju.

Vairāk nekā sešus gadus “Carnikavas kuģa” fragments un uz tā atrastās senlietas bija eksponētas Jūrmalas muzeja izstādē “Kuģi dzelmē”. Pēc tam vraku pārveda uz muzeja filiāli Jūrmalas Brīvdabas muzeju, bet senlietas nonāca privātkolekcijā. Daļu no tām var apskatīt Jūrkalnes pagasta nama ekspozīcijā “Vētru muzejs”.

Carnikavas burinieka vraka demontāžas darbi,
2000.g.
Carnikavas burinieka vraka demontāžas darbi 2000.g.

Nozīme:

Carnikavas burinieka vraks ir nozīmīgs vēsturisks atradums, kas palīdz mums labāk izprast kuģniecību Baltijas jūrā 18. gadsimtā. Tas ir arī vērtīgs kultūras mantojums, kas jāaizsargā un jānodod nākamajām paaudzēm.

Koka burinieka ekspozīcijas

 • Ja vēlaties uzzināt vairāk par šo vraku, Carnikavas burinieks, apmeklējiet Jūrmalas Brīvdabas muzeju vai rezervējiet ekskursiju ar gidu uz to, lūdzu, sazinieties ar Jūrmalas Brīvdabas muzeju.
 • Zemūdens niršanas klubs “Daivings” aicina klātienē apskatīties muzeju, ko var apvienot ar Ragakāpas dabas parka apmeklējumu. Mūsu kontaktinformācija ir sniegta šī raksta nobeigumā.
 • Carnikavas burinieks, vraks, Baltijas jūra, 18. gadsimts, arheoloģija, vēsture, Jūrmalas muzejs
 • 1992. gadā Carnikavas piekrastē tika izskalots sens burinieka vraks. Šis atradums sniedz vērtīgu informāciju par kuģniecību Baltijas jūrā 18. gadsimtā.
 • Iekšējās saites: saites uz citiem rakstiem par Jūrmalas muzeju, arheoloģiju un vēsturi
 • Attēli: vraka fotogrāfijas, atrasto priekšmetu fotogrāfijas

Piezīmes par koka burinieku

Zemūdens niršanas klubs “Daivings” – vēsturiskie kuģu vraki Baltijas jūrā

Baltijas jūra ir bagāta ar vēstures liecībām, tostarp ar vēsturisku kuģu vrakiem. No agrajiem viduslaikiem līdz pat 21. gadsimtam Baltijas jūrā ir nogrimuši kuģi, kas piederējuši dažādām kultūrām un tautām, tostarp vikingiem, Livonijas ordenim, Krievijas impērijai un PSRS.

Zemūdens niršanas klubs “Daivings” apkopo informāciju par šiem kuģu vrakiem. Mūsu mājaslapā jūs varat atrast informāciju par kuģu vraku atrašanās vietām, to vēsturi un niršanas apstākļiem.

Mēs piedāvājam arī niršanas ekskursijas uz dažiem no interesantākajiem vēsturiskajiem kuģu vrakiem Baltijas jūrā. Mūsu niršanas instruktori ir kvalificēti un pieredzējuši, un viņi palīdzēs jums izbaudīt šo aizraujošo pieredzi drošā un patīkamā veidā.

Ja jūs interesē vēsture, niršana vai abi, tad noteikti apmeklējiet mūsu mājaslapu un uzzinātu vairāk par vēsturiskajiem kuģu vrakiem Baltijas jūrā.

Kontakti par zemūdens niršanas ekskursijām uz kuģa vrakiem Baltijas jūrā