Lielupes koka burinieks, Rīgas jūras līcis, Baltijas jūra

Lielupes koka burinieks

Lielupes koka burinieka vraka fragments tika izskalots no Rīgas jūras līča

Baltijas jūra ir bagāta ar vēstures liecībām, tostarp ar vēsturisku kuģu vrakiem. No agrajiem viduslaikiem līdz pat 21. gadsimtam Baltijas jūrā ir nogrimuši kuģi, kas piederējuši dažādām kultūrām un tautām, tostarp vikingiem, Livonijas ordenim, Krievijas impērijai un PSRS. Viens no interesantākajiem vēsturiskajiem kuģu vrakiem Baltijas jūrā ir Lielupes burinieka vraka fragments, kas tika atrasts Jūrmalas pludmalē 2004. gadā.

Vraka atrašanas vēsture Lielupes iztekā

  1. gada septembrī Jūrmalas pludmalē pie Lielupes ietekas jūrā, uz smilšu strēles tika izskalota kuģa vraka daļa un vairākas detaļas. Atrasto vraku fragmentu pārvietoja uz netālu esošo Jūrmalas Brīvdabas muzeju, lai tos pasargātu no izpostīšanas un atkārtotas ieskalošanas jūrā.
Lielupes burinieka vraka transportēšanas darbi.
2004.g. Foto Jūrmalas Brīvdabas muzejs.

Vraka apraksts

Vraka fragments ir aptuveni 10 metrus garš un 5 metrus plats. Tas ir izgatavots no koka, un tajā ir skaidri redzamas brangu jeb tā saucamo ribu malas. Brangas nav nogludinātas, un dažām klāt pat priežu mizu daļas, kas liecina par diezgan primitīvu koka apstrādi. Kuģī ir maz metāla detaļu.

Lielupes burinieks, Rīgas jūras līcis, Baltijas jūra Jūrmalas muzejā
Lielupes burinieks, Rīgas jūras līcis, Baltijas jūra Jūrmalas muzejā. Foto Jūrmalas Brīvdabas muzejs.

Vraka izcelsme

Zemūdens vēstures speciālisti secināja, ka burinieks varētu būt būvēts Latvijā pēc zviedru kuģu būvniecības parauga, laika posmā no 17.gs. līdz 19.gs. Par piederību vietējiem ražotājiem liecina tieši primitīvā koka apstrāde.

Lielupes burinieks, Rīgas jūras līcis, Baltijas jūra Jūrmalas muzejā.

Vraka iespējamais bojāejas scenārijs

Domājams, ka kuģis vētras laikā nav varējis ieiet upes grīvā, uzskrējis uz sēkļa un gājis bojā. Lai precīzi noteiktu burinieka vecumu un izcelsmi, nepieciešams veikt papildu izpēti un koksnes analīzes.

Kāda ir Lielupes burinieka nozīme?

Lielupes burinieka vraka fragments ir unikāla vēstures liecība, kas stāsta par kuģniecības attīstību Baltijas jūrā. Kuģis ir labi saglabājies, un tas piedāvā iespēju izpētīt Latvijas vēsturi un kultūru.

Kontakti

Ja vēlaties uzzināt vairāk par Lielupes burinieka vraku fragmentu, apmeklējiet Jūrmalas Brīvdabas muzeju vai rezervējiet ekskursiju ar gidu uz to, lūdzu, sazinieties ar Jūrmalas Brīvdabas muzeju. Zemūdens niršanas klubs “Daivings” aicina klātienē apskatīties muzeju, ko var apvienot ar Ragakāpas dabas parka apmeklējumu. Mūsu kontaktinformācija ir sniegta šī raksta nobeigumā.

Koka vraki Baltijas jūrā: bagāts vēstures mantojums

Baltijas jūra ir bagāta ar vēstures liecībām, tostarp ar koka kuģu vrakiem. Pie Latvijas krastiem ir zināmi apmēram 40 kuģu vraki, kas datēti ar dažādiem laikiem, sākot no vikingu laikmeta līdz pat 20. gadsimta beigām.

Iemesli, kāpēc koka kuģi Baltijas jūrā saglabājas tik labi, ir vairāki. Pirmkārt, jūra ir relatīvi auksta un tumša, kas nelabvēlīgi ietekmē koku bojājošos mikroorganismus. Otrkārt, Baltijas jūras ūdens nav pārāk sāļš, kas arī palīdz saglabāt koku. Visbeidzot, Baltijas jūra nav tik dziļa kā citas jūras un okeāni, kas nozīmē, ka vraki ir mazāk pakļauti ūdens kustībai un erozijai.

Zemūdens niršanas klubs “Daivings” – vēsturiskie kuģu vraki Baltijas jūrā

Baltijas jūra ir bagāta ar vēstures liecībām, tostarp ar vēsturisku kuģu vrakiem. No agrajiem viduslaikiem līdz pat 21. gadsimtam Baltijas jūrā ir nogrimuši kuģi, kas piederējuši dažādām kultūrām un tautām, tostarp vikingiem, Livonijas ordenim, Krievijas impērijai un PSRS.

Zemūdens niršanas klubs “Daivings” apkopo informāciju par šiem kuģu vrakiem. Mūsu mājaslapā jūs varat atrast informāciju par kuģu vraku atrašanās vietām, to vēsturi un niršanas apstākļiem.

Mēs piedāvājam arī niršanas ekskursijas uz dažiem no interesantākajiem vēsturiskajiem kuģu vrakiem Baltijas jūrā. Mūsu niršanas instruktori ir kvalificēti un pieredzējuši, un viņi palīdzēs jums izbaudīt šo aizraujošo pieredzi drošā un patīkamā veidā.

Ja jūs interesē vēsture, niršana vai abi, tad noteikti apmeklējiet mūsu mājaslapu un uzzinātu vairāk par vēsturiskajiem kuģu vrakiem Baltijas jūrā.

Kontakti par zemūdens niršanas ekskursijām:

  • PADI instruktors Valters
  • Tālrunis/WhatsApp: 220-77-202