Daivings Latvijā

Zemūdens niršana Rummu karjerā

Rummu karjera ezers ar savu dzidro ūdeni un daudzveidīgo ezera gultni ir piesaistījis zemūdens nirējus jau ilgu laiku. Bijušajā karjerā atrodas savdabīgs zemūdens muzejs, kas piedāvā iespaidīgu pieredzi zemūdens niršanas entuziastiem.

Bijušajās Rummu karjera raktuvēs atrodas dažādas ēkas un garāžas, kas agrāk piederēja cietumam un raktuvju teritorijai, kā arī dažādas karjerā izmantotās ierīces.

Igaunijas Rummu karjera raktuves tika izveidotas ap 1930.gadu vienlaicīgi ar Murru cietumu, un tajās tika nodarbināti Igaunijas ieslodzītie. Cietums padomju laikos bijis bēdīgi slavens ar nežēlīgu izturēšanos pret ieslodzītajiem. Te katru gadu ir bijuši bojāgājušie “nelaimes gadījumā”, bet plašāk Rummu vārds izskanēja, kad ieslodzītie pieteica badastreiku, jo neredzēja citu veidu, kā izbeigt necilvēcīgo izturēšanos. Mūsdienās ar pagātnes liecībām var iepazīties izmantojot zemūdens nirēja aprīkojumu, un redzēt, gan virsūdens, gan zemūdens objektus.

Līdz ar Igaunijas neatkarības atgūšanu un jaunu laiku iestāšanos darbi marmora karjera raktuvēs tika pārtraukti, sūkņi izslēgti, un karjers ātri applūda, zem ūdens atstājot ne tikai mājas, kurās mūsdienās var iepeldēt, bet arī dzeloņdrāšu žogus ar apgaismes stabiem, karjera rakšanas tehniku un veselu zemūdens mežu, kas arī ir iemesls, kādēļ šī vieta ir īpaši interesanta nirējiem. 2012.gadā slēgts arī pats cietums un karjers nonācis ceļotāju un zemūdens nirēju obligāto piedzīvojumu sarakstā.

Zemūdens nirēji pārģērbjas turpat karjera malā vai mašīnā – der piebilst, ka Rummu karjera teritorijā nav ne labierīcību, ne pārģērbšanās kabīņu un jāģērbjas uzmanīgi, jo šeit viegli var uzdurties gan kādam dzeloņdrāšu gabalam no karjera ziedu laikiem. Ūdenī gan izskatās tīrāks, parādās dažādās neparastas ainas no senākiem laikiem. Satiekam citus latviešu zemūdens nirējus, kas Rummu esot no piektdienas un tagad gatavojas braukt mājās. Tepat, pie žoga, mums plānoti pirmie divi ienirieni, lai vispirms apskatītu zem ūdens esošo māju paliekas.

Zemūdens niršana Rummu karjerā ar latviešu instruktoru iespējams vasaras sezonā, sekojiet zemūdens nirēju kluba Daivings, paziņojumiem Facebook. Foto galerija no mūsu braucieniem uz Rummu: